• 1
  • 2
  • 3

entomologia01

Entomologia

In Nature's infinite book of secrecy
A little I can read

William Shakespeare

Historia muszkarstwa uczy, że dobry muszkarz to pokorny obserwator. I nie chodzi tu tylko o samą rybę i jej zwyczaje, ale również jej pokarm. Tym przeświadczeniem kierowali się prawie wszyscy legendarni konstruktorzy przynęt, a ich muchy były zawsze mniej lub bardziej udanymi kopiami natury. By doskonalić tą wspaniałą ale i trudną umiejętność uruchamiamy pierwszy w Internecie wędkarski klucz do rozpoznawania pokarmu pstrąga i lipienia.
Jesteśmy pewni, że te skromne, biologiczne wiadomości nie tylko wpływają na wędkarski sukces, ale przypominają również, o czymś niezmiernie ważnym.
W wspaniałym świecie jeziora i rzeki jesteśmy tylko gośćmi.

Rodzina jętek CAENIDAE

...rójki potrafią być bardzo intensywne, a roje samców liczą nawet po kilkaset tysięcy osobników. Wylot trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund i zazwyczaj odbywa się w godzinach popołudniowo - wieczornych. Samo przeobrażenie na powierzchni wody jest bardzo szybkie, a łączny czas życia dunów i spinnerów nie przekracza kilku godzin. Owady dorosłe można spotkać przez całe lato...

Czytaj dalej

Ephemeroptera, czyli jętki - biologia dla muszkarza

...Rozwój jętek jest prosty (bez etapu poczwarki), a cykl życiowy dość krótki. Doskonale tą cechę oddaje nazwa rzędu. Z greckiego ephemeris – jednodniowy, pteris – skrzydła, co można przetłumaczyć jako uskrzydlone jednodniówki.

Czytaj dalej

Rodzina jętek EPHEMERIDAE

...Jętki te popularnie zwane Majówką, w chwili pojawienia nad wodą doprowadzają wielu wędkarzy do stanów bliskich szaleństwa. I nie ma w tym nic dziwnego, bo podobnie reagują pstrągi. Podczas intensywnych rójek, na widok tych dużych i pięknych owadów, nawet najgrubsze osobniki tracą czujność i zaczynają "wielkie żarcie"...
To co najbardziej elektryzuje wędkarzy to połów na suchą imitację majówki.

Czytaj dalej