Pomozcie dobrac sprzet lososiowy

ryby, metody, sprzęt, recenzje, wydarzenia...
baboriba
Ponad 10 postów! Toż to stały bywalec:-)
Posty: 25
Rejestracja: 02 paź 2006, 18:54

Postautor: baboriba » 07 paź 2006, 20:02

Paweł Ziętecki pisze:Nie bój się. To nie boli.:-) Dokad sobie gdzieś nie wbijesz muchy.;-)

P.

Wiem. Dlatego na poczateku zamierzam trenowac mucha bez haczyka. Tak bedzie bezpieczniej.
Marcin Kostuch
+100 postów! Forumowy Weteran!
Posty: 110
Rejestracja: 20 mar 2006, 14:57

Odp:

Postautor: Marcin Kostuch » 07 paź 2006, 20:03

Dokładnie, linką WF bedziesz śmigał i w wietrzne dni i dużymi muchami, o to sie nie martw.
Marcin Kostuch
+100 postów! Forumowy Weteran!
Posty: 110
Rejestracja: 20 mar 2006, 14:57

Odp:

Postautor: Marcin Kostuch » 07 paź 2006, 20:05

O rzuty się nie martw, obejrzyj jakiś film , podstawa to za szybko nie machać niech sznur popracuje. Dasz rade.
baboriba
Ponad 10 postów! Toż to stały bywalec:-)
Posty: 25
Rejestracja: 02 paź 2006, 18:54

Postautor: baboriba » 07 paź 2006, 20:32

Dam - cala zime bede cwiczyl. Co prawda na sucho ale mysle ze na wiosne te treningi zaowocuja na wodzie. A przy okazji ma ktos moze linaka na jakis filmik instruktarzowy?
Paweł Ziętecki
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 73
Rejestracja: 23 lis 2002, 21:41

Postautor: Paweł Ziętecki » 07 paź 2006, 20:34

Baboriba, nie czytaj tego co niżej napiszę. Ok. ;-)

Marcin, do wędki 14' #10/11 używam głowicy o masie ok. 43 gr. Skąd wziąć taką linkę WF? Bawię sią w to dopiero do kilku lat , ale mam wrażenie, że oznaczenia dwuręcznych wędek łososiowych to jakaś inna historia. Trochę można wywnioskować, "studiując" wagi linek , głowic i porównując to z rekomendacjami dla poszczególnych wędek TH.
Do takich "studiów" polecam stronę RIO gdzie można mieć wszystko w gramach i metrach. Profile linek są doskonale opisane . Podają całą gamę wędek łososiowych i rekomendowanych do nich linek różnego typu. Dla rzutu overhead głowica 10/11 o masie 40-42 gr jest rekomendowana do wielu wędek w okolicach #10 14 i 15 stopowych.

Pozdrawiam
Paweł
Marcin Kostuch
+100 postów! Forumowy Weteran!
Posty: 110
Rejestracja: 20 mar 2006, 14:57

Odp:

Postautor: Marcin Kostuch » 07 paź 2006, 20:57

To co tak na szybkiego udało mi się znaleźć :

http://www.questoutdoors.net/skills/fly/fcasting/

http://www.flyfisherman.com/skills/aids%20to%20casting.wmv

Paweł, nie zamierzam z Tobą polemizować, bo widzę że masz dużą wiedzę w tym temacie. I zgadzam się. Ale na upartego znajdziesz i pływająca WF 11 aftm
tutaj zobacz

Nie wiem jak z jej ciężarem, możliwe że jest lżejsza, shotting head to zabawa dla profesjonalistów i na pewno materiał na książkę. Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 08 paź 2006, 21:37 przez Marcin Kostuch, łącznie zmieniany 1 raz.
Paweł Ziętecki
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 73
Rejestracja: 23 lis 2002, 21:41

Postautor: Paweł Ziętecki » 07 paź 2006, 21:15

Marcin, wiem , że znajdę WF #11. Tylko z tą wagą mam problem.:-)
Jeden za szczególnie ciekawych przypadków , to rekomendacja linki dla Winston Spey 15' # 8/9. W wersji dla początkujących windcutter 10/11/12 o wadze 17 metrowej głowicy 48 gr. Dla speców proponują linki o jeden nr lżejsze. Kije TH to są straszne pały. :-)

Pozdrawiam
Paweł
andrzej
Ponad 25 postów! Ale gaduła :-)
Posty: 46
Rejestracja: 31 paź 2002, 11:26

Postautor: andrzej » 07 paź 2006, 22:58

z tymi linkami do speya to jest tak że:
Linka troszeczkę cięższa bardziej ładuje wędkę podczas robienia pętli z tyłu i pozwala lepiej wędkarzowi wyczuć ten moment kiedy wędka jest już naładowana i możemy rozpocząć fazę rzutu do przodu ale jest na tyle ciężka że napewno nie pozwoli to na rzut na maksymalną odległość (dlatego proponują takie rozwiązanie na sronie RIO dla początkujących)
Linka troszeczę lżejsza także ładuję wędkę prawidłowo podczas wykonywania pętli z tyłu lecz jest to mniej wyczuwalne przez wędkarza i dlatego wymagana jest lepsza technika i znajomość tematu.Pozwola to na dalsze rzuty gdyz głowica linki speyowej nie wytraca tak szybkości pod wpływam jej wagi (zalecana dla tych który już nieźle poznali ten temat)
Mowa tutaj oczywiście o rzutach typy spey a nie znad głowy.
Ciekaw jestem jaką długość ma głowica linki która polecił Tobie sprzedawca. Trzeba również wiedzieć że wędki szybsze (akcja fast) bedą potrzebowały cięższej wagi głowicy linki aby naładować wędkę co pozwoli na bardziej komFortowe łowienie (nie trzeba wkładać tak dużej siły w rzut)
Do łowienia linkami napewno najlepsze są wędki o akcji wolnej(medium) potem sredniej(medium fast) a do stylu skandynawskiego o akcji szybkiej (fast) lub sredniej(medium fast). Jutro zamierzam właśnie pojechac nad rzekę i wypróbować do jednej z wędek nową linkę speYową o sredniej długości głowicy (19,8m)
Paweł myślę, że na początek lepiej było by aby kolega kupił linkę rzutową i glowicę niz linkę speyową. Dla mnie spey to trudniejsza technika do opanowania niż Styl skandynawski chociaż często przy rzucaniu Underhandem wykorzystuję równiej elementy z techniki speyowej np: snake, double spey czy snap-t ale na ten temat mam nadzieje porozmawiamy na wyjeżdzie z A.Zdunem na Morrum.
Pozdr
Andrzej R.
Paweł Ziętecki
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 73
Rejestracja: 23 lis 2002, 21:41

Postautor: Paweł Ziętecki » 08 paź 2006, 19:26

Wszystko przez d-loop.:-)

Tyle problemów ze sprzętem i rzucaniem, a tu jeszcze trzeba umieć łowić ryby. A jedno i drugie , często nie pozostaje w jakiejkolwiek korelacji. :-)

Andrzej, no to jak wszystko pójdzie dobrze - spotkamy się. :-)

Pozdrawiam
Paweł
baboriba
Ponad 10 postów! Toż to stały bywalec:-)
Posty: 25
Rejestracja: 02 paź 2006, 18:54

Postautor: baboriba » 08 paź 2006, 20:22

Ponawiam moja prosbe. Czy ma ktos moze linka do jakiegos filmu instrukarzowego na temat techniki rzutow? Jesli tak to bardzo pieknie o takowy prosze.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości