Pomozcie dobrac sprzet lososiowy

ryby, metody, sprzęt, recenzje, wydarzenia...
baboriba
Ponad 10 postów! Toż to stały bywalec:-)
Posty: 25
Rejestracja: 02 paź 2006, 18:54

Pomozcie dobrac sprzet lososiowy

Postautor: baboriba » 02 paź 2006, 19:03

Mieszkam w Szwecji niedaleko lososiowej rzeki. Do tej pory cwiczylem na spining ale ciut mi sie znudzilo i zamarzylo mi sie sprobowac polapac na muche. Problem jest tylko tej natury za ja do tej pory nawet nie mialem muchowki w reku i nie mam o tym bladego pojecia. Czy mogli byscie napisac mi jaki sprzet bylby najlepszy?

Z gory dziekuje :)
Marcin Kostuch
+100 postów! Forumowy Weteran!
Posty: 110
Rejestracja: 20 mar 2006, 14:57

Odp:

Postautor: Marcin Kostuch » 03 paź 2006, 10:11

Musisz dopisać trochę informacji, charakterystyka łowiska, twoje preferencje, średnia wielkość łowionych ryb i jak chcesz je łowić. Możliwości jest wiele.
baboriba
Ponad 10 postów! Toż to stały bywalec:-)
Posty: 25
Rejestracja: 02 paź 2006, 18:54

Postautor: baboriba » 03 paź 2006, 12:39

Jak juz pisalem jest to rzeka. Szerokosc okolo 40-50m. Predkosc nurtu jest rozna - zalezna od elektrowni (czasem zupelnie zamykaja tame ale wtedy wlasciwie sie nie lowi). Dno jest kamieniste ale czesto lowie na ujsciu i tam jest piaseczek. Najmniejszy moj losos wazyl 1,3kg a najwiekszy 7,6 choc trafiaja sie sztuki grubo powyzej 10kg. A co do preferencji to nie wiem jakie sa bo jeszcze w zyciu nie lapalem na muche. Nie wiem czy to wazne ale woda jest koloru brunatnego ale mimo tego dosc przejrzysta.
Marcin Kostuch
+100 postów! Forumowy Weteran!
Posty: 110
Rejestracja: 20 mar 2006, 14:57

Odp:

Postautor: Marcin Kostuch » 03 paź 2006, 13:14

Rzeka widać duża, ryby spore. Może poszukaj sobie 2-ręcznej muchówki 11-12 aftma. Linka tonąca WF, to w sumie taki typowy łososiowy zestaw. Finezja raczej chyba nie będzie wskazana przy tak dużych rybkach.
baboriba
Ponad 10 postów! Toż to stały bywalec:-)
Posty: 25
Rejestracja: 02 paź 2006, 18:54

Postautor: baboriba » 03 paź 2006, 16:01

Dzieki piekne :):):):):) Cos juz wiem. Jutro pojade do sklepu zobaczyc co maja.
tomekz
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 92
Rejestracja: 05 paź 2002, 12:54

Postautor: tomekz » 04 paź 2006, 06:41

Pogadaj w sklepie najlepiej z kimś doświadczonym. Potem zapisz co by ci oferował (stosownie do Twojej kieszeni). Zapisz wszystko skrupulatnie i podziel się z nami tym wtedy łatwiej będzie Ci doradzić czy nie sadzają Cię na konia. Generalnie wędkarstwo łososiowe w Szwecji jest bardzo zaawansowane i tam prędzej uzyskasz wiarygodne konsultacje. Po sezonie łososiowym a szczególnie po jego premierze (już 2-3 dnia) są bardzo korzystne obnizki cen no i polecam liczne wyprzedaże w Internecie.
baboriba
Ponad 10 postów! Toż to stały bywalec:-)
Posty: 25
Rejestracja: 02 paź 2006, 18:54

Postautor: baboriba » 04 paź 2006, 16:51

Bylem dzisiaj w sklepie i rozmawialem na temat sprzetu. Pan wlasciciel polecil mi kij Lexus Salmon aftm 10-11 14" w zestawie z kolowrotkiem podkaldem i lina. Wprawdzie lina jest plywajaca ale powiedzial, ze na tej wodzie taka sie lepiej sprawdza tylko jakas koncowke tonaca trzeba dolozyc ale dokladnie powie mi jak juz sie zdecyduje kupic (bylo duzo ludzi w sklepie i nie bylo jak pogadac dluzej). Cena za to wszystko to okolo 750zl - pierwotna cena to jakies 1180zl. Jak sadzisz warto to kupic? Prawde mowiac nie bardzo mam ochote kupowac cos drozszego bo nawet nie wiem czy mi sie ten rodzaj wedkowania spodoba i czy ten sprzet po kilku probach nie wyladuje w kacie :)
Marcin Kostuch
+100 postów! Forumowy Weteran!
Posty: 110
Rejestracja: 20 mar 2006, 14:57

Odp:

Postautor: Marcin Kostuch » 04 paź 2006, 17:07

Jeśli chodzi o parametry wędki to wydaje się że jest ok, co do tej "końcówki" to chodzi o lead core, ciężko się tym rzuca, możesz mieć małe problemy na pewno linka tonąca WF byłaby lepsza niż pływająca z lead corem. A jak głęboka jest ta rzeka? Bo to w sumie kluczowe pytanie. Jeśli chodzi o zestaw to zobacz dokadnie model kija i wędki i poszukaj wklepach internetowych.
baboriba
Ponad 10 postów! Toż to stały bywalec:-)
Posty: 25
Rejestracja: 02 paź 2006, 18:54

Postautor: baboriba » 04 paź 2006, 17:13

Niezbyt gleboka a na ujsciu gdzie zanierzam lowic wrecz plytka - cos w okolicy 1,5m. Troche przyznam zmartwiles mnie ta linka. Troche juz szperalem w necie i cena kija wydaje sie sensowna. Poza tym ufam temu gosciowi ze sklepu, kupilem juz u niego naprawde sporo sprzetu i nigdy sie nie zawiodlem na jego radach.
Marcin Kostuch
+100 postów! Forumowy Weteran!
Posty: 110
Rejestracja: 20 mar 2006, 14:57

Odp:

Postautor: Marcin Kostuch » 04 paź 2006, 17:16

Jeśli 1,5 metra to sznur pływający z końcówką tonącą jest ok, lead core ci odradzam. Najlepiej kup wolnotonący WF, wędka jest ok, typowa łososiówka.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości