AIRFLO - My już wiemy!

ryby, metody, sprzęt, recenzje, wydarzenia...
Marcin Kostuch
+100 postów! Forumowy Weteran!
Posty: 110
Rejestracja: 20 mar 2006, 14:57

AIRFLO - My już wiemy!

Postautor: Marcin Kostuch » 09 paź 2007, 19:18

AIRFLO – marka obecna na naszym rynku od dawna, nie ciesząca się jednak zbyt dużą popularnością. Czy słusznie? Postanowiliśmy to sprawdzić…

Jedną z linek AIRFLO z którą miałem już do czynienia była (a właściwie jest) stara poczciwa 6 WF Fast Sinking 3000Ts Series, której z powodzeniem używałem przez kilka lat do połowu pstrągów i troci. Dlaczego poczciwa? Otóż dlatego, że mimo skrajnych warunków w jakich była używana, począwszy od styczniowego mrozu -20 C, gdy końcówka zamieniała się w sopel lodu, skończywszy na lipcowych upałach i poniewierania w pokrzywach nad brzegami rzeki Łeby, linka ta, mimo że w tym roku obchodzi swoje 7 urodziny praktycznie nie nosi śladów użytkowania! Tak się złożyło, że na początku tego roku dostaliśmy do przetestowania kilka najnowszych modeli sznurów AIRFLO. Były to:

- Airflo Ridge Tactical Trout WF 6 Floating

- Airflo Sixth Sense WF 6/7 Floating, Mini Tip

- Airflo Fourty Plus - Expert Distance WF 8 Fast Intermediate.

Obrazek
Czas jętki majowej był dobrym sprawdzianem dla AIRFLO

Przejdźmy do charakterystyki właściwości poszczególnych modeli sznurów AIRFLO.
Na pierwszy ogień pójdzie mój faworyt - Airflo Ridge Tactical Trout WF 6 Floating. Linka – marzenie, ale po kolei. Przyzwyczailiśmy się do owalnego przekroju sznura i zakładania końcówki do której mocujemy żyłkę – nie w Ridge Tactical! Linka ta ma przekrój gwiazdki, dzięki czemu uzyskuje się mniejszy opór tarcia o przelotki – co za tym idzie dalsze rzuty. Kolejną ciekawostką jest pętelka (micro loop) na końcu i początku linki, która eliminuje konieczność używania łączników. Łączniki w kosz! Kolejną zaletą systemu micro loop jest możliwość połączenia z 3 – metrowymi przyponami AIRFLO Polyleader w zakresie od Clear Floating do Extra Super Fast Sinking – mój ulubiony to Polyleader Trout – Slow Sinking, który w połaczeniu z Ridge Tactical Trout stosuję do mokrej muchy – po prostu bomba! Przyzwyczailiśmy się też do jednolitego koloru linki – tutaj AIRFLO także ma lepsza koncepcję. Odcień linki zmienia się subtelnie oddzielając głowicę od pozostałej części sznura.


Obrazek
Majowa królowa podczas testów

Co z walorami użytkowymi? Sznur był bardzo solidnie przetestowany podczas jętki majowej, wieczornych rójek chrustów i mogę powiedzieć tylko tyle. Dalej, szybciej, dyskretniej i po prostu lepiej. Zasięg rzutu sznurem Ridge Tactical Trout wzbudzał uznanie niejednego muszkarza. Bardzo wysoko oceniam także pracę sznura podczas wykonywania rzutu (pętla), możliwość oddania precyzyjnego i subtelnego rzutu na dalszą odległość, także rollcastem, co ułatwia podejście najostrożniejszych pstragów. Do zalet dodać także należy małą rozciągliwość linki, która daje bardzo dobry kontakt z mucha i możliwość szybkiego, skutecznego zacięcia, także przy większych odległościach.

Obrazek
Micro loop w Ridge Tactical Trout – po co komu łączniki!

Kolejny sznur to Airflo Sixth Sense WF 6/7 Floating, Mini Tip. Sixth sense - szósty zmysł. Pewnie zastanawiacie się co kryje się pod tajemniczym „Mini Tip”. Otóż jest to Linka pływająca z ok. 100 cm końcówka intermediate w kolorze clear, czyli przeźroczysta. Linka ma już normalny owalny przekrój i posiada standardową końcówkę, którą dostajemy w komplecie. Sixth Sense używałem głównie do połowu pstrągów na mokrą muchę, ale nie tylko. Jej wszechstronność pozwoliła także na zainteresowanie moimi muchami majowych szczupaków. Nie odmawiała też współpracy w przypadku szybkiej zmiany zestawu i podaniu suchej muchy – ot taki sobie freestyle.

Podobnie jak poprzedniczka charakteryzuje się małą rozciągliwością, jej budowa pozwala na oddawanie bardzo precyzyjnych i jeszcze subtelniejszych rzutów szczególnie rollcastem. Jeszcze jedną bardzo ważną jej cechą jest to, że linka faktycznie pływa, a końcówka faktycznie jest intermediate, co nie zawsze jest regułą u konkurencji. Sixth Sense jest bardzo gładka w dotyku, już pierwszy kontakt sprawia wrażenie, że mamy do czynienia z solidnym produktem.

Obrazek
Szósty zmysł i mokra mucha

I czas na 40+, a właściwie Airflo Fourty Plus - Expert Distance WF 8 Fast Intermediate. To nie linka dla nowicjuszy. Sznur posiada kilkumetrową końcówkę intermediate w kolorze clear, czyli przeźroczystym, pozostała część jest pływająca. No tak, ktoś może zapytać po co komu taka linka? Na szczupaki! Jest idealna, gdyż daje nam możliwość oddania dalekiego rzutu dużą muchą. Jest jeden warunek, po prostu trzeba umieć takim sznurem rzucić i mieć możliwość pełnego rozwinięcia głowicy, bez tego nie poznamy w pełni walorów 40 +.

Obrazek
40+ plus szczupaki

Obrazek
Kaczodzioby na muchę serwowaną sznurem AIRFLO

Linka Airflo Fourty Plus - Expert Distance WF 8 Fast Intermediate świetnie sprawdza się też w połowach w morzu Bałtyckim. Mimo że jest to linka „słodkowodna”, to znikome zasolenie naszego morza pozwala wykorzystać ją np. do połowu belonu lub troci – sprawdzaliśmy, działa!

Obrazek
40+ Expert Distance WF 8 Fast Intermediate

Podsumowując, chciałbym podkreślić, że firma AIRFLO zrobiła wielki krok naprzód w dziedzinie produkcji sznurów muchowych. Walory użytkowe zaprezentowanych modeli znacznie przewyższają porównywalne linki konkurencji. Krok AIRFLO był dobry, miejmy nadzieję, że będą także kolejne, równie udane i marka ta w końcu zajmie właściwe sobie miejsce na naszym rynku. Obecnie sznury AIRFLO deklasują rywali w dziedzinie produkcji linek muchowych. AIRFLO daje na swoje produkty 5 (pięć) lat gwarancji – ten fakt o czymś świadczy. O czym? Mam nadzieję drogi Czytelniku, że będziesz się mógł o tym przekonać. My już wiemy.Więcej informacji na stronach:

http://muszkarstwo.pl/index.php?option= ... 4&Itemid=1

http://www.flylines.com/

Lub bezpośredni kontakt: marcin.kostuch@wp.pl


Tekst : Marcin Kostuch, Andrzej Adamiak
Zdjęcia: Marcin Kostuch
Awatar użytkownika
tonkin
Ponad 25 postów! Ale gaduła :-)
Posty: 38
Rejestracja: 08 sie 2006, 14:28

Postautor: tonkin » 08 lis 2007, 00:42

Dla mnie osobiscie najciekawszy jest ten gwiazdkowy przekroj sznura, moze to byc "mala rewolucja" ! Jednak mam zastrzezenia co do trwalosci tegoz sznura ! Co prawda wystepuje mniejsze tarcie o przelotki (mala powierzchnia) lech przy konwencjonalnym PCV sznur bedzie sie szybciej zuzywal ! Jest to moje osobiste zdanie.
Pozostale "nowosci" spotkalem w wyrobach innych firm przed 2-3 laty.

- napietego sznura -

tonkin
"Mucha sztuczna jest osia, kolo ktorej sport rybacki sie obraca....."

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości