Pszczoła na fali....

ryby, metody, sprzęt, recenzje, wydarzenia...
Awatar użytkownika
Tomasz Marcinkiewicz
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 59
Rejestracja: 30 sie 2002, 21:10

Pszczoła na fali....

Postautor: Tomasz Marcinkiewicz » 04 lis 2002, 23:04

Czy pstrągi jedzą pszczoły? Czy taka pszczoła go nie użądli?

Nie wiem, ale spróbuje opowiedzieć pewną historie.

Będąc na rybach też właśnie pod koniec września zauważyłem spływające z wodą pszczoły może osy. Woda nie była nimi usłana, ale kilka sztuk dało się zauważyć. Było to po bardzo zimnym poranku. Zignorowałem to, (bo właściwie, co mnie obchodzą jakieś tam pszczoły).

Kilka dni później zadzwonił do mnie znajomy. Okazało się, że wędkował w tym samym dniu na tej samej rzecze, lecz w innym miejscu. Jednego ze złapanych lipieni postanowili usmażyć sobie na ognisku. Patrosząc go stwierdzili, że jest wypchany pszczołami (ok. dziesięciu sztuk, może troszkę więcej).

Zaraz po tym telefonie zacząłem się kontaktować ze znajomymi by zweryfikować tą wiadomość. Oczywiście zostało to potwierdzone, że ryby na niektórych odcinkach rzek "spożywają" owady/organizmy typowo lądowe
Niestety, gdy następnym razem udaliśmy się na ryby nie było już (a naprawdę je wypatrywałem) żadnych spływających po wodzie pszczół.

Może się mylę, ale by stało się celowe wędkowanie na imitacje pszczół / os muszą być spełnione dwa warunki:
W okolicy rzek muszą występować jakieś "skupiska" tych owadów (skupiska, ponieważ nie wiem czy to było osy czy pszczoły, i czy istnieje coś takiego jak "dzikie formy pszczół"
Noce i poranki muszą być zimne. Po takiej krioterapi owady są zdrętwiałe i najprawdopodobniej spadają wprost do wody, Co o tym sądzicie?
Czy miał ktoś podobne doświadczenia z pszczołami na rzekach?

PS
Może ktoś opracował swoje własne imitacje pszczół. Może zechciałby się nimi pochwalić?:)

TM <")))))><
Karol Zacharczyk

Postautor: Karol Zacharczyk » 05 lis 2002, 12:31

Tomku mam suchą imitacje pszczoły lub osy, ktorą dostałem od Henrika Larsona - przewodnika na muchowym superłowiskach w Hoekensas w Szwecji. Jeśli będziesz na Piasecznie w przyszłym tygodniu z przyjemnością tobie ją przekażę. A co do sztucznych much imitujących żądlące owady, to "oski" (o tułowiu w żółte i czarne paski oraz ciemnej jeżynce) od kiedy pamiętam były stosowane przez starych muszkarzy wedkujących na rzekach Pomorza (Łupawa,Reda, Drawa). stąd też należy domniemywać, że... zapewne ryby są przez te owady żądlone jednak jad na nie nie działa, bądź po prostu im nie przeszkadza.
Karol Zacharczyk
Awatar użytkownika
Tomasz Marcinkiewicz
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 59
Rejestracja: 30 sie 2002, 21:10

Postautor: Tomasz Marcinkiewicz » 05 lis 2002, 17:08

Bardzo dziękuje.
Niestety z różnych przyczyn nie będę mógł być na Piasecznie w przyszłym tygodniu:(
Ale Karol trzymam cię za słowo.
A może opisałbyś tu na forum tą muszkę, albo jakieś inne alternatywne wzory? Oczywiście zdjęcie było by mile widziane. A kto, jak kto ale fotograf to chyba nie będzie miał z tym problemów. (Może opiekunowie strony odezwaliby się i napisali czy jest możliwość umieszczenia na tym forum własnego zdjęcia, bo już jeden uczestnik napisał
Opis zrobię i umieszczę, fotki również, jak zgodzą się opiekunowie strony :-)
I dalej nie wiemy czy jest to możliwe, bądź pożądane przez opiekunów?
PS
Czy tylko Pan Karol Zacharczyk posiada jakieś imitacje pszczół? Czy też może reszta uczestników tego forum skrywa je głęboko i nie chce się nimi podzielić? Panowie nie bądźcie tacy :(

Pozdrawiam
TM<")))))><

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości