Kręcenie sztucznych much

wykonywanie much, techniki i materiały muchowe
Przemysław Ziomek
Ponad 10 postów! Toż to stały bywalec:-)
Posty: 14
Rejestracja: 12 paź 2002, 04:34

Kręcenie sztucznych much

Postautor: Przemysław Ziomek » 16 paź 2002, 11:27

Cześć.

Koledzy zwracam sie z prośbą o pomoc. Wykonywanie sztucznych much jest dla mnie tematem nowym. Proszę Was o podpowiedzi jakie materiały są potrzebne. Chodzi mi głównie o rady typu np: nici-kolor, grubość, firma godna polecenia. Gdzie kupować Polska czy USA?. Zamierzam kręcić głównie suche muchy i nimfy.
Z góry dziękuje za wszelkie podpowiedzi.
pozdrawiam Przemek
Pozdrawiam Przemek
tomekz
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 92
Rejestracja: 05 paź 2002, 12:54

Postautor: tomekz » 16 paź 2002, 19:48

Jak jesteś z Wrocławia to zajrzyj na http://muszkarstwo.wcwi.pl/index.php
ospodarz stronki przemiły Grzylek organizuje spotkania we Wrocławiu na którym wiąże muchy. Poza tym skontaktuje Ciebie z kolegami muszkarzami z Wrocławia. Nic nie zastąpi pokazu na żywo i rozmowy. Poza tym kup sobie kilka książek o muszkarstwie, poszperaj w internecie np. www.flyfishing.pl , a jak już sobie poczytasz i będziesz wiedział o co pytać to pytaj.
Pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
Grzesiek Łoszewski
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 84
Rejestracja: 14 sie 2002, 15:22

Re: Kręcenie sztucznych much

Postautor: Grzesiek Łoszewski » 16 paź 2002, 21:58

Czołem Tomku,
Koledzy zwracam sie z prośbą o pomoc. Wykonywanie sztucznych much jest dla mnie tematem nowym. Proszę Was o podpowiedzi jakie materiały są potrzebne.

Krótka odpowiedz jest niezmiernie trudna. Dobór materiałów wynika nie tyle z potrzeb, ale raczej preferencji, które zdobywa się wraz z doświadczeniem. Moim zdaniem najlepiej zacząć wiązać muchy, a kiedy pojawią się pierwsze problemy po prostu pytać bardziej zaawansowanych kolegów, choćby na forum.
Uważam, że każdy początkujący powinien przyjąć generalną zasadę - nie szaleć z zakupami! Nie chodzi tu o oszczędności, ile raczej umiar, który pozwoli ogarnąć najważniejsze sprawy.
Dla przykładu lepiej dać sobie spokój z kupnem drogich, genetycznych materiałów na suche jeżynki (np. kapki Metz czy Whiting) i zainwestować mniejsze pieniądze w tanie produkty indyjskie, chińskie, czy średniej jakości genetyczne ( Keough, Spencer, Ewing). Po pierwsze tańsze materiały to tańsza nauka, po drugie materiały te są zdecydowanie łatwiejsze w użyciu dla osób zaczynających wiązać muchy.
...nici-kolor, grubość, firma godna polecenia.

Jeśli chodzi o nici, to po za wyrobami specjalistycznymi, na rynku liczą się dwie firmy UNI-Thread i Danville. Oferty obu są analogiczne, przy czym u Danville jest zdecydowanie więcej serii nici płaskich, co przydaje się w niektórych sytuacjach (płaskie nici nie tną delikatnego materiału). Na początek polecałbym nici woskowane, bo po pierwsze łatwiej zakręca się na nich dubbingi, pod drugie, przy powszechnie dziś stosowanych lekkich bobinkach łatwiej takie nitki zaciąga się na haczyku (wystarcza dwa nawinięcia), czyli materiał nie ma tendencji do luzowania. Dobre i po bardzo dobrej cenie nici dystrybuuje Edmund Antropik. Jest to stary, poczciwy stilsol, który z pewnością pamiętają wszyscy, którzy zaczynali muszkarską przygodę w latach 80 tych.
Na początek wystarczy mieć nici w grubościach 8/0 (suche muchy i drobne nimfy) i 6/0 (większe nimfy i mniejsze streamery). Najlepszy odcień to beż, bo w razie potrzeby łatwo zabarwić go flamastrem na każdy kolor.
Gdzie kupować Polska czy USA?

Co do zakupów po za granicami zdecydowanie odradzam Europę (zbójeckie ceny), a polecam USA. To największy rynek, więc jest tam i największy wybór i najniższe ceny. Oczywiście trzeba mieć tu jakiś patent na transport, ale to już zupełnie inna sprawa. Nie ma się jednak czym przejmować, wszystko co niezbędne dla początkujcego muszkarza dostaniesz w Polsce.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tomasz Marcinkiewicz
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 59
Rejestracja: 30 sie 2002, 21:10

Postautor: Tomasz Marcinkiewicz » 17 paź 2002, 23:51

Cześć Przemku
Widzę, że jednak zdecydowałeś się samemu kręcić muchyJ

Niezbędne minimum potrzebne kręcenia much:
-Nici- tak jak napisał Grzegorz to grubości 6/0 i 8/0 w kolorach czarny, brązowy, oliwka i ten beż
-Kapka szyjna koguta - (do kręcenia jeżynek w suchych muchach) gryzli, brązowa, i jeszcze ewentualnie jakiś dun lub blue dun
-Pióra - Bażanta ogon, ( który to ma b. szerokie zastosowani na tułowia, ogonki itd.); paw, ale nie mieczowe tylko te z oczkiem; CDC tak zwany kacza dupa w kolorach szarym brązowym i białym, (którą to będziesz używał na skrzydełka suchych much jak i do kręcenia chruścików) Celowo nie napisałem o skrzydłach np. kaczki krzyżówki, z których to lotek często robi się skrzydełka do suchych much, gdyż sam z tym mam do dziś kłopot a i tak po paru rybkach wygląda to dość mizernie
-Sierść jelenia lub sarny, którą to będziesz używał miedzy innymi do konstruowania skrzydełek chruścików.

Ponadto warto kupisz zestaw złotych i srebrnych główek w rozmiarach mały i średni. Główki te stosuje się przy kręceniu nimf. Potrzebny, wręcz niezbędny jest szelak, który to jest pewną formą kleju J. Jakiś srebrny i złoty drucik na przewiązki ( na początku z powodzeniem można używać też żyłki).Lametę ołowianą. No i jeszcze coś na pochewki do nimf. Są takie pocięte chyba lateksowe paski. Na początek wystarczy brązowy.

Dubbingi do nimf sam możesz zrobić kupując różnego rodzaju (koloru) wełny i mielić je w młynku.
Dubbingi do suchych much to warto sobie kupić noszą one nazwę "superfine dubbing"

Chyba to na sam start powinno wystarczyć, choć może coś pominąłem.

WIĘC PANOWIE APEL JAK COŚ POMINĄŁEM LUB NAPISAŁEM ŻLE TO PROSZĘ SKORYGUJCIE TO.

No i życzę ci Przemku powodzenia w kręceniu. Wiem, że początki są trudne, (bo sam jeszcze nie tak dawno je miałem), ale trening i troszkę samozaparcia czyni mistrza.
Jak byś z czymś miał jeszcze jakieś wątpliwości to pisz śmiało? Ja ci na pewno nie zawsze pomogę, ale są tu osoby, które na pewno będą mogły.

Do zobaczenia nad Bobrem, mam nadzieje, że już będziesz miał swoje własne muszki :)

TM <")))))><
Przemysław Ziomek
Ponad 10 postów! Toż to stały bywalec:-)
Posty: 14
Rejestracja: 12 paź 2002, 04:34

Podziękowania

Postautor: Przemysław Ziomek » 18 paź 2002, 05:01

Cześć Tomku.

Wielkie dzięki za rady, których mi udzieliłeś. Zabieram się za kompletowanie materiałów.
Myślę jednak, że szybciej spotkamy sie nad Bobrem nim ukręcę pierwszą muszkę :)

Pozdrawiam Przemek
Pozdrawiam Przemek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości