Streamer

wykonywanie much, techniki i materiały muchowe
Robert Wojtysiak
Więcej niż 5 postów, to już coś!
Posty: 6
Rejestracja: 26 wrz 2002, 06:56

Streamer

Postautor: Robert Wojtysiak » 04 lis 2002, 23:33

Czy ktoś mógłby mi podać proporcje, jakimi powinna się cechować konstrukcja klasycznego streamera? /tzn. długość skrzydełka do tułowia itd.
Jak te skrzydełka powinny być ułożone względem siebie?
Jaki kąt powinny tworzyć do tułowia?

Pozdrawiam Robert
Awatar użytkownika
Artur Łaniewicz
Ponad 10 postów! Toż to stały bywalec:-)
Posty: 19
Rejestracja: 23 sie 2002, 21:12

streamery

Postautor: Artur Łaniewicz » 06 lis 2002, 19:29

Czołem Robercie !
Zanim ktoś bardziej kompetentny ode mnie w tej materii Tobie odpisze mogę podzielić się z Tobą moim skromnym doświadczeniem - większość moich tegorocznych imitacji ( bardzo modne ostatnio słowo jak "eskalacja" w ubiegłorocznym dziennikarskim żargonie) to przede wszystkim różnej maści zonkery, ale:
Po pierwsze muszę przyznać iż nie znam żadnych sklasyfikowanych norm czy zasad konstrukcyjnych dotyczących długości ogonka w streamerach , że nie wspomnę o znajomości jakichkolwiek regół szkoły Halfordzkej czy behawiorystycznych teorii ani nawet nie wiem z czym to się je....Z moich spostrzeżeń wynika iż długości te bywają bardzo różne - w każdym razie niejednoznaczne. W swoim zamyśle budowania straemerów kieruje się niestety trochę wyczuciem , może bardziej estetyką. Zauważyłem iż niektóre wzory w ogóle nie posiadają ogonków... czy one są istotne- nie wiem , ja w każdym bądż razie wolę jeżeli konstrukcja streamera jest zamknięta od tyłu wzorem much łososiowych gdzie skrzydła zamknięte są z tyłu najczęściej topingami i ogonek kończy się albo równo ze skrzydłami albo tuż przed nimi.Prawdopodobnie Grzegorz mógłby przytoczyć teorię cienia muchy - być może ma to związek.
Po drugie zgodnie ze wskazówkami prof.Węglarskiego staram się aby skrzydełka miały długość mniej więcej 3/2 długości trzonka oraz aby spoczywały one na /wzdłuż tułowia.Co prawda budowałem kiedyś streamery gdzie skrzydła odstawały celowo od tułowia ale były to konstrukcje trociowe gdzie sierść lisa lub puch marabuta podbite były borsukiem- co prawda praca była agresywna , ale moment bezruchu sprawiał iż mucha układała się w wodzie poziomo skrzydłami a hakiem pod ostrym kątem w związku z tym należało stabilizować muchę lametą ołowianą.Oczywiście łowienie zimowe troci to ciężkie dopalacze więc idea smukłej muchy czyli dobrze tonącej miała mniejsze zastosowanie. Streamery to oczywiście naśladowanie ofiar pstrąga a żadna ryba nie ucieka z podniesionymi płetwami...Więc smukłe.
Po trzecie skrzydła staram się opierać albo na jeżynce albo ( najczęściej) na sierści - głównie lisa co powoduje iż tworzy się jakby szkielet na którym oparte skrzydła ułożone są w charakterystyczy daszek. Co do kąta umieszczam płaszczyznę pióra wertykalnie ale tak aby stykała się górną częścią z drugim (lewym).Często popełnianym błędem przeze mnie było układanie stosin na miękkim dubbingu co po zaciśnięciu powodowało podniesienie się skrzydeł, więc stosiny układałem z przesunięciem na trzonku haczyka, ale jak pamiętasz na Piasecznie Grzesiu pokazał sposób krzyżowania stosin - licze na to iż go opisze.
Istotne według mnie jest dobre zaklejenie szelakiem skrzydeł- częste rolki czasami potrafią pozbawić któregoś pióra pracowicie składanego streamera.
Bardzo często układam skrzydła z dwóch par piór czasami w srodku wprowadzjąc stonowane barwione pióra. Muszę nadmienić iż skrzydła streamerów wykonuję głownie z indyjskich kogutów- z dwóch względów- primo-rwie się tego na kopy i mimo wszystko jest to najtańszy materiał a poza tym genetyczne kapki nie mają wygięć prawe lewe a co za tym idzie daszki nie są tak wyprofilowane...o ile ktoś takie lubi. Jeżeli chodzi o bródki to najczęsiej stosuje albo kapki kury bądż pokrywowe pióra perlicy albo sierści- np. lisek czy królik.Głowki powiedziałbym średnie maluję lakierami z zaznaczeniem oka - najczęściej jednak wiążę mudlerowy łeb.Ale pewnie sporo nauki przede mną...
Pozdrawiam Artur

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości