Bażant złocisty - Chrysolophus pictus

Autor: Paul Schmookler & Ingrid Sils | Dodany: 2003-12-17

wyślij znajomemu   wydrukuj stronę

  1  2  3  następna   


Dorosły samiec: „Górna część głowy i potylica pokryte długimi, jedwabistymi piórami w kolorze bursztynowym, tworzącymi opadający czub. Poniżej znajduje się kołnierz, sięgający karku i okrywający tylną część głowy. Składa się z intensywnie pomarańczowoczerwonych piór, z których każde zakończone jest ciemnogranatowym prążkiem. Ptak może rozpościerać kołnierz, osłaniając nim część głowy. Kark ciemnozielony z czarnymi punktami. Łopatki ciemnopurpurowe. Lotki pierwszego rzędu brązowe z płowożółtą linią na zewnętrznym zakończeniu. Zakończenia stosiny pióra płowożółte. Lotki drugiego rzędu ciemnobrązowe, z plamami w kolorze orzechowym. Lotki trzeciego rzędu intensywnie niebieskie. Grzbiet i kuper złocistożółte. Szyja wpadająca w brąz, brzuch czerwony. Pióra po bokach ogona bardzo długie i wąskie, purpurowe. Ogon bardzo długi. Dwa główne pióra w kolorze soczystego brązu z jaśniejszymi plamami, tworzącymi marmurkowy wzór. Pozostałe pióra ogona z poprzecznymi, ciemnobrązowymi paskami. Wszystkie końcówki piór ogona w kolorze płowożółtym. Dziób zielonożółty. Stopy i nogi bladozielone.

Samica: „Głowa i kark ciemnobrązowe, końcówki piór z żółtobrązowymi paskami. Górna część karku ciemnobrązowa, z rudymi paskami i szarobrązowym kropkowaniem. Skrzydła czarne, poprzecinane paskami w kolorze jasno żółtobrązowym z czarnymi kropkami. Lotki pierwszego rzędu czarniawe, po wewnętrznej stronie ze wzorem w kolorze orzechowym przypominającym pajęczynę. Po zewnętrznej – żółtawe. Spodnia strona ciała płowa. Podgardle, pierś, boki i uda w czarne paski. Środkowe pióra w ogonie czarne, pokryte nieregularnymi żółtobrązowymi paskami. Zewnętrzne pióra ogona w kolorze orzechowym, poprzecinane cienkimi czarnymi kreskami, rozmieszczonymi co około 1cm. Zewnętrzne końce nakrapiane czarno. Dziób w kolorze rogowym. Stopy i nogi cieliste.”
Bażant złocisty uważany jest za jednego z najpiękniejszych ptaków łownych. Pokrojem przypomina bażanta diamentowego (Ch. amherstiae). Ma długi, opadający na tył głowy czub oraz imponujący kołnierz, który składa się z długich, szerokich piór. Ptak może go rozpościerać wokół głowy i szyi. Dominującymi barwami w upierzeniu są czerwień i żółć. Kołnierz ma barwę pomarańczową z granatowoczarnymi paskami. Długość ciała dorosłego samca wynosi przeciętnie 88 cm.
  1  2  3  następna   


Banachowski - małe i jeszcze mniejsze streamery


Sikora – małe i mniejsze suche


Polskie majówki cz. 1


Frąckiewicz - majówkowe haute couture


Polskie majówki cz. 2