Mokra robota

Autor: Maciek Gorecki | Dodany: 2002-08-14

wyślij znajomemu   wydrukuj stronę

Za pięć dolarów kupiłem w muszkarskim sklepie wydawnictwo magazynowego formatu pt. "The Umpqua Enflyclopedia 2002". Przyzwoity papier i 100 stron fotografii najpopularniejszych much sprzedawanych w Stanach. W sumie jakieś tysiąc fotografii much z oferty Umpqua Feather Merchants - największego na świecie producenta i dealera sztucznych muszek. Na pierwszy rzut oka tytuł bardzo mnie ucieszył. Pomyślałem, że będę miał przyzwoity katalog oryginalnych i ustalonych wzorów. Bliższa lektura, a ściślej mówiąc jeden z rozdziałów, doprowadził mnie do małej depresji.Spis treści dzieli muchy na szesnaście rozdziałów; od podpowierzchniowych much na bassa, przez muchy szczupakowe, steelheadowe, tubowe, tarponowe po tradycyjne wzory pstrągowe - nimfy, streamery, suche itp. . Podział jak podział, zawsze można się czepiać, niemniej sądziłem, że wybór będzie reprezentatywny. Przebrnąłem przez rozdział dotyczący CDC, "Midges and Emergers", "Terrestrials" by dobrnąć do strony 65: " Muszki mokre i Woolly Worm". Na niecałej stronie siedem muszek! Jest Woolly Worm i Picket Pin Frana Bettersa, która spokojnie mogłaby znaleźć się w rozdziale o streamerach lub nimfach. Cztery kolejne muszki to soft-hackle i ostatnia tradycyjna, ratująca honor wydawcy skrzydełkowa - Royal Coachman! Dla porównania rozdział "Midges and Emergers" zawiera 54 wzory.

Tak jeden biedny Royal Coachman broni przepięknej tradycji. Jak Don Kichot Dulcynei. W dodatku nawet on nie jest dobrze wykonany, bo skrzydełka są za krótkie i odstają w górę jak u emergera. Rycerz straconej sprawy? Czy kolejny znak czasów.
Niewątpliwie muszkarze ulegają modom, zmieniają się również możliwości technologiczne oraz powiększa wiedza entomologiczna co gołym okiem widać w wędkarskich pudełkach z muchami. Z grubsza można powiedzieć, że lata 70 i 80te w Stanach to era muszek typu parachute i spinnerów, później nastąpił czas miniaturyzacji. Lata dziewięćdziesiąte to ogromna popularność wszelkiej maści emergerów i CDC, widać też boom na wszelkie złotogłówki... Początek XXI wieku przyniósł modę na cripple czyli muchy kalekie, niedoskonale, upośledzone, asymetryczne...O chronologii i geografii tych trendów można oczywiście dyskutować i zostawiam ten temat historykom muszkarstwa. Faktem jednak jest, że niektóre odkrycia przyczyniły się znacznie do zwiększenia wędkarskiej skuteczności i można chyba mówić o główkowej lub emergerowej rewolucji w muszkarstwie. Pewne mody uważam za efemeryczną ciekawostkę, jak na mody przystało. Nikt jednak nie jest mnie w stanie przekonać, że tradycyjny, mokry March Brown lub Mallard and Claret nagle okazują się nieskuteczne.Z malejącą popularnością mokrej muchy zanikają tradycyjne metody połowu pstrąga. Prawie nikt ze spotkanych nad rzeką wędkarzy nie wie o co mi chodzi, gdy w rozmowie wspominam, że łowię tradycyjną mokrą. Jedni nadrabiają niewiedzę miną, inni myślą o mnie zapewnie jak o dziwaku z egzotycznej Polski ("a gdzie to-to leży"). W zalewie książkowych publikacji jedynie Dave Huges broni honoru mokrej sprawy w swojej "Wet Flies". Niestety większość autorów pomija temat albo traktuje go bardzo marginalnie. W sklepikach trudno doszukać się czegoś przypominającego tradycyjną mokrą muchę. Mokra w Stanach kona w przerażającym tempie.

A może nie ma po o co drzeć szat i należy normalnie przejść nad faktem, tak jak już przeszliśmy z negatywowej błony na aparaty cyfrowe, z maszyn do pisania na komputery? Nie wiem. Sam rozczulam się wspomnieniem zaimprowizowanej w łazience ciemni, pachnących utrwalaczem rąk. Wciąż pamiętam, że na mechanicznej maszynie, piórem (kto pamięta atramentowe pióra?!) pisze się inaczej i tak napisane słowa mają inną wagę. Może dlatego zabiorę w najbliższy weekend na słynną rzekę w Nowej Anglii pudełeczko z March Brownami, Professorami, serią Claret. Może zabiorę też starą klejonkę, by usiąść sobie z tym zestawem na brzegu i wypatrywać wariacko latających w godowym locie chruścików.
Inne materiały autora:


Chruszczewski - na mokro


Tracz - koralowce


Paszko - made of biots


Frąckiewicz - majówkowe haute couture


Polskie majówki cz. 2