• 1
 • 2
 • 3

Witamy po przerwie

Drodzy Koleżanki i Koledzy,

Zawodowe wyzwania i obowiązki sprawiły, że w ostatnich latach portal choć obecny w Internecie przestał żyć. Dziś, już to możemy powiedzieć, dzięki Sebastianowi(Seba) i Marianowi(Venom) powraca do aktywności.

Kiedy kilkanaście lat temu zakładaliśmy Namuche chcieliśmy stworzyć szeroką platformę wymiany wiedzy i wiadomości. Czegoś podobnego wtedy nie było. Z co tygodniową regularnością publikowaliśmy materiały. Naszym celem była kompetentna prezentacja dokonań, zarówno naszych rodzimych krętaczy much jak i najnowszych, muszkarskich trendów na świecie. Z drugiej strony chcieliśmy szerzyć proekologiczne i ochroniarskie postawy, ale też edukować, choćby o tarle pstrąga. Udział w pierwszych w Polsce, renaturyzacyjnych działaniach w Słupsku, w akcji tworzenia obrębów ochronnych z zasadą no kill, czy popularyzacja wiedzy i postaw które szerzyli na naszych łamach Józef Jeleński, Edmund Antropik czy Jerzy Kowalski to nasza największa duma.

Dziś, po kilkunastu latach widzimy jak bardzo zmienił się świat, a wiele z naszych ówczesnych postulatów znalazło swoją realizację. To przede wszystkim zasługa licznej rzeszy aktywnych ludzi, a dokładnie wędkarzy z lokalnych klubów.

Wędkarstwo muchowe się rozwija. Mamy wydawaną na dobrym poziomie gazetę, mamy wiele miejsc w Internecie poświęconych wyłącznie naszej pasji. Widzimy nad wodą rosnącą liczbę ludzi z muchówkami. Wracająca do życia Namuche może dalej służyć szerzeniu wiedzy. I tej związanej z samym wędkowaniem ale również z opisem fatalnych zjawisk wywołanych przez zmiany klimatyczne ale również cywilizacyjną ekspansją człowieka. Wszyscy wiemy, że polskie rzeki giną! Jeśli chcemy, żeby nasza pasja nie była wspomnieniem musimy się tu edukować i tworzyć społeczny lobbing na rzecz wszelkich proekologicznych działań. Musimy tu wymagać od siebie i od innych. Mamy nadzieję, że Namuche może znów stać się platformą do rozmowy i wymiany doświadczeń, włączyć się w tworzenie wędkarskiego frontu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy . Do zobaczenia nad wodą i na stronach Namuche.

Grzesiek Łoszewski & Robert Pastryk


Od redakcji:

Kiedy rozmawiałem z Grzegorzem w Supraślu tego roku nie sądziłem, że potoczy się to tak w miarę szybko. Doszliśmy z Grzegorzem do porozumienia w kwietniu o kształcie i jak będzie prowadzone namuche.pl przeze mnie.

Poprosiłem Mariana czy zajmie się postawieniem tego na nogi. W zasadzie nie musiałem go długo namawiać. Zapytał jedynie, kiedy ma ruszyć. Tysiące godzin jego, setki moich. Cały czerwiec, wakacje i trochę września. 

Parę osób nam życzliwych poddało parę pomysłów a także wsparło reaktywację poratlu. Dzisiaj oddajemy Wam to, co było, choć jeszce chwila i nie byłoby nic. Poprostu padł program całkowicie. 

Będziemy rozwijać, dawać kierunek wędkarzom muchowym, dywagować o przyszłości wędkarstwa muchowego na naszych łamach. Trzymajcie kciuki za nas i jednoczęśnie zapraszamy do współpracy.

Dziękuję serdecznie w swoim i Marian imieniu Grzegorzowi oraz Robertowi. Za zaufanie i życzliwość. Dzięki chłopaki. 

 

Seba i Marian

Zapraszamy

Nowości

 • Tematyka rybacko-wędkarska na łamach dawnej prasy. Cz. 1. Głos Ludu.

  Tematyka rybacko-wędkarska na łamach dawnej prasy. Cz. 1. Głos Ludu. red. Stanisław Cios Read More
 • W cieniu troci i łososi

  W cieniu troci i łososi W cieniu troci i łososi autor: Tomasz Kuczyński(Hi Tower)              Praktycznie każdy wędkarz zna cykl Read More
 • Informacja na temat Stowarzyszenia Lipienia (SL) (Grayling Society)

  Informacja na temat Stowarzyszenia Lipienia (SL) (Grayling Society) Kwestie formalne i organizacyjne SL powstało w 1977 r. w Wielkiej Brytanii Read More
 • Prawo na kłusownika

  Prawo na kłusownika ...Prawo należy stosować i korzystać z niego w sposób świadomy i ze znajomością rzeczy. To tak jak z naprawą zegarka, z Read More
 • Kształt linki muchowej cz. I

  Kształt linki muchowej cz. I ...Producenci do swojej oferty dorzucają co sezon nowe linki muchowe o zmieniających się kształtach i tylko niektórzy dodają do tego Read More
 • Kształt linki muchowej cz. II

  Kształt linki muchowej cz. II Ale coś za coś – linki z wydłużonymi wszystkimi częściami bywają bardzo trudne w opanowaniu (nie wychodzą łatwo z przelotek, pętle Read More
 • Leksykon narzędzi do wykonywania much cz. XI

  Leksykon narzędzi do wykonywania much cz. XI To bardzo ciekawy przyrząd, którego użycie, wymaga ogromnej cierpliwości i nakładu pracy. Kopyto jest wyciętym z pleksi przestrzennym modelem muszki, a Read More
 • Raj znaleziony

  Raj znaleziony Jak to zwykle bywa, zaczęło się standardowo. Zadzwonił telefon i nim rozmowa się skończyła, decyzja była podjęta. Jako pilny uczeń Read More
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25

Rzut muchowy cz.I

W zapowiedzi cyklu artykułów o technice rzutu muchowego była już mowa o prawidłowym uchwycie. Pora przejść do kolejnych części elementarza rzutu, a wiec ruchu wędki podczas wymachu i jej zatrzymań.

WPRAWIANIE WĘDKI I LINKI W RUCH
W wielu publikacjach opisywane są szczegółowe elementy rzutu. Niestety słowo pisane nie jest tu najlepszym medium i szczerze powiedziawszy nic nie zastąpi dobrze wykonanej na „żywo” prezentacji. Spróbujmy jednak się nie poddawać.

Mając w pamięci uwagi z poprzedniej części, zakładamy, że trzymamy już wędkę we
właściwy sposób. Wprawiamy ją teraz w ruch, uruchamiając całą rękę (ramie i przedramię) pamiętając o zablokowaniu nadgarstka.

Ruch ten przypomina wypychanie (rzut do przodu) i przyciąganie (odrzut do tyłu).


Wykonanie manewru „z nadgarstka” lub „przedramieniem” jest zasadniczym błędem, doprowadza on w konsekwencji do ograniczenia długości rzutu. Błąd ten łatwo rozpoznać. Szczytówka zatacza w powietrzu linię przypominającą fragment okręgu (często przytaczana w literaturze zegarowa tarcza). W praktyce ruch ten prowadzi do otwarcia pętli lub wręcz jej zaniku, co z kolei uniemożliwia wykonanie prawidłowego, czyli efektywnego rzutu. Wykonując pierwsze rzuty powinniśmy dobrze obserwować tor ruchu naszej szczytówki. Powinien on być jak najbliższy horyzontalnej prostej. Ten ruch szczytówki będzie omówiony w przyszłości bardzo szczegółowo, zwłaszcza w częściach dotyczących rzutów rolowanych.

mc02 03

Często można się spotkać z opinią, według której początkujący wędkarz ćwiczenie tego elementu powinien wykonywać pustą, pozbawioną sznura wędką. Metodę tę i ja mogę polecić. Uwaga adepta skupia się tylko na układzie ręki i wędki, a nie dodatkowo na lince, która sprawia początkującym wiele kłopotów i rozprasza uwagę.

Nie sposób omówić tej części rzutu bez określenia koniecznej do jego wykonania siły.

Przyłożona siła powinna być jednostajna i równa w całym wymachu ( i do przodu i do tyłu). Jedynym wyjątkiem jest faza podrywania linki z wody.
Równo przyłożona siła powoduje stopniowe i łagodne ”naładowanie” wędki, a co za tym idzie dostateczne zmagazynowanie energii w kiju. Zbyt raptowny ruch, czyli użycie zbyt dużej siły na początku każdego wymachu powoduje w następnej fazie ruchu tzw. "odbicie wędki". Oznacza to za wczesne rozładowanie kija ( prostowanie po ugięciu w momencie przerzucania linki), co bardziej lub mniej zaburza lot linki prowadząc do jej skrzywienia.

ZATRZYMANIE WĘDKI

Moment zatrzymania wędki wyznacza utworzenie pętli.mc02 04
Stanowczo należy tu porzucić stare, uświęcone tradycją zalecenia, według których wędka powinna zatrzymywać się na wyimaginowanej godzinie z zegarkowej tarczy. Na etapie uczenia należy po prostu obserwować odrzucaną do tyłu lub do przodu linkę. Nie istnieje rzut muchowy bez uformowanej ciasnej pętli. Zatrzymanie kija musi być zdecydowane. Należy przy tym unikać równoczesnego ruchu ręki i wędki. Często jest to wymuszone przez bezwładność kija po zatrzymaniu (tzw. dryf, o którym następnym razem). Opanowując element zatrzymania damy wędce szansę na właściwe „naładowanie”, przez co już bez naszego dodatkowego wysiłku „wyrzuci” sama linkę do przodu lub tyłu.
Należy tu podkreślić, że jeśli wszystkie te elementy wykonujemy poprawnie, z właściwie dobranym sprzętem, ilość wkładanej w rzut siły nie powinna być ani za duża ani za mała. Tego niestety nie da się już opisać. Wyczucie to wyrabiamy wraz z nabywanym doświadczeniem.
W tym miejscu można, by się pokusić o pewien komentarz do powszechnych ocen, czym jest wolna lub szybka wędka , na czym polega ich zdolność „ładowania” i w końcu, o co chodzi w przeciążaniu linkami (czemu, o ile w ogóle ma to służyć?). Temat jest jednak na tyle drażliwy i prowokujący, że zostawimy go na odrębny artykuł.


DŁUGOŚĆ WYMACHU WĘDKĄ
Ostatnim elementem rzutu omawianym w tej części jest dystans, jaki pokonuje wędka od zatrzymania z przodu, do zatrzymana z tyłu.

Zasada wydaje się być prosta: im dłuższy ma być rzut tym dłuższy musi być dystans, jaki trzeba wykonać przedramieniem i wędką w horyzontalnej płaszczyźnie.Należy pamiętać, aby „wypychając” lub „przyciągając” wędkę unikać równoczesnych skrętów (rotacji) wędki w dłoni i całego przedramienia. Wszelkie odchylenia od przyjętej na początku płaszczyzny (tor ruchu) powodują zakłócenia formowania pętli, a tym samym poprawną prezentację linki w końcowej fazie lotu.
Ta sama zasada dotyczy wędek szybkich i wolnych, przy czym można przyjąć, że im wolniejsza wędka tym dłuższy powinien być wymach. Wolne kije sprawiają więcej kłopotów początkującym (dłuższy dystans) . Jednak z czasem można łatwo docenić niekwestionowane korzyści płynące z nauki rzutów wolnymi wędkami. O tym również przy innej okazji. 

o mnie
39 lat. Żonaty, siedmioletni syn. Z wykształcenia prawnik. Wśród licznych zainteresowań jest i wędkarstwo muchowe. Pasjonat rzutów. W najbliższym czasie chce zawalczyć o tytuł instruktora Fly Fishing Federation.
Co do sprzętu bardzo monotematyczny – WINSTON ONLY, ze szczególnym wskazaniem na fibreglass.
Inne artykuły autora

Tags: techniki łowienia

Na Forum
Temat
Odpowiedzi
Przejrzane
Odpowiedź
Tematyka rybacko0wędkarska na łamach dawnej prasy
Przez Sebaruszkiewicz Pn 23 Lis 2020 12:59 am Forum Dyskusje o Artykułach
0
22
Pn 23 Lis 2020 12:59 am Przez Sebaruszkiewicz
Michał Owoc
Przez Marek Kowalski Cz 19 Lis 2020 3:02 pm Forum Forum ogólne
4
104
Cz 19 Lis 2020 3:02 pm Przez Stan Cios
Zbiór zasad" Złów i uwolnij" - czy nadal to jest ważne
Przez Sebaruszkiewicz Wt 10 Lis 2020 7:00 pm Forum Dyskusje o Artykułach
0
130
Wt 10 Lis 2020 7:00 pm Przez Sebaruszkiewicz
Ceny wędek i sprzętu dla żon
Przez Sebaruszkiewicz Wt 10 Lis 2020 6:02 pm Forum Forum ogólne
3
239
Wt 10 Lis 2020 6:02 pm Przez wiwaldi123
Błedy w działaniu
Przez Marian Śr 04 Lis 2020 12:48 am Forum Forum ogólne
0
228
Śr 04 Lis 2020 12:48 am Przez Marian