• 1
  • 2
  • 3

Wieloszpon malajski - Polyplectron malacense

 


psch03 01
Dorosły samiec:
„Pióra na czubie zielonkawo niebieskie, pozostała część głowy oraz kark ze wzorem złożonym z nieregularnych, naprzemiennie ułożonych czarnych i szarych pasów. Grzbiet i skrzydła brązowe, nakrapiane ciemniejszym odcieniem tego samego koloru. Na każdym piórze na karku, grzbiecie i skrzydłach duże, owalne oko z centralną, mieniącą się tęczowo plamą. Jej barwa zmienia się w zależności od kąta padania światła. Może być zielonkawa lub fioletowa, otoczona nieco jaśniejszym pierścieniem. W pierwszej warstwie piór ogonowych dominuje kolor brązowy oraz wzór złożony z drobnych, ciemnych plamek. Po bokach kilka piór z podwójną, owalną, mieniącą się plamą. Pierwszy rząd piór na ogonie z podobnym, ale znacznie większym podwójnym okiem. Od dołu każde oko obrzeżone jest paskiem w kolorze płowo-żółtym, natomiast od góry podstawowa barwa brązowa nieco rudzieje. Sam ogon utrzymany w identycznej tonacji, o takim samym wzorze i układzie barw, jednak oczy są jeszcze większe. Lotki pierwszego rzędu brązowe, szyja szara z delikatnymi paskami, brzuch brązowy. Podgardle płowo-żółte, pokryte czarnymi plamkami. Kuper ciemnobrązowy. Skóra wokół oczu czerwonawa, tęczówki żółte, dziób i nogi stalowoszare” (Gould 1850-1883).

Oprócz wieloszpona pospolitego, na świecie żyje jeszcze 6 gatunków należących do tego rodzaju. Są to Polyplectron malacense, P. chalcurum, P. inopinatum, P. schleiermacheri, P. germaini oraz P. emphanum. Spośród wymienionych gatunków, wieloszpon malajski należy do najrzadziej spotykanych. Długość jego ciała wynosi do 73 centymetrów. Ptak ten występuje wyłącznie na Półwyspie Malajskim, na wysokości około 990 m n.p.m. (Sibley 1990). Jego naturalnym siedliskiem są porośnięte lasem równiny lub zbocza wzgórz. W 1937 roku Beebe napisał, że w miejscach tych „...Czai się miliard zagrożeń, których z każdym krokiem jedynie przybywa. Tak skutecznie strzegą drogi ku temu ptakowi, że jego siedliska będą dostępne jedynie wtedy, kiedy osuszy się ostatnie mokradła i wykarczuje gęste lasy”. Zagrożenia, o których pisał Beebe to, między innymi, pijawki, komary, kleszcze i inne krwiożercze stworzenia, nie wspominając o trudnym terenie i wielu innych niebezpieczeństwach.

psch03 02
Wieloszpony malajskie występują pojedynczo lub w parach. W skład ich diety wchodzą przede wszystkim termity i larwy much. Ptaki zdobywają pokarm w sposób typowy dla kuraków – grzebiąc w podłożu i wybierając pokarm spośród ziaren piasku (Johnsgard 1986).
Uważa się, że samce są terytorialistami, zaciekle broniącymi swoich rewirów. Samice wędrują swobodnie. Jedynie podczas sezonu lęgowego pozostają przez dłuższy czas na terytorium wybranego przez siebie koguta.

Gody odbywają się na przełomie kwietnia i maja. Przebieg zalotów i sposób budowy gniazda są podobne jak u innych gatunków wieloszponów. Samica składa jednak tylko jedno jajo. Zaobserwowano, że powtarza tę czynność co 3-4 tygodnie, tak więc para ptaków może być zajęta wychowywaniem potomstwa nawet przez 10 miesięcy w roku (Johnsgard 1986).
Według Delacoura (1951) pierwsze egzemplarze wieloszpona malajskiego dotarły do Europy około 1870 roku. Potem ptaki sporadycznie pojawiały się na Starym Kontynencie. W latach 1884-1886 podejmowano we Francji próby hodowli tego gatunku, jednak nie udało się rozmnożyć go w niewoli. Fiasko ponieśli także hodowcy z Cleves (Francja), którzy w latach 1925-1940 ponownie próbowali rozwinąć hodowlę tych ptaków.

Wiązanie much

psch03 03
Pióra z opalizującym wzorem w kształcie oka zostały użyte po raz pierwszy przez Paula Schmooklera w 1981 roku. Stworzył on muchę Purple Leopard, będącą pierwszą wersją powstałego w 1983 roku Double Leopard. Mucha ta zdobyła uznanie opinii publicznej, kiedy jej fotografia pojawiła się 17 grudnia 1990 roku w magazynie „Sports Illustrated”, a następnie w publikacji Judith Dunham „The Art of the Salmon Fly” (1991).


Tłumaczenie - Anna Barbara Bezpiańska–Oglęcka,
Konsultacja naukowa - Paweł Oglęcki

Literatura:

1. Beebe, W. 1937. Pheasants: their lives and their homes. London: Robert Hale.
2. Delacour, J. 1951. Pheasants of the World. New York: Charles Scribner's Sons.
3. Gould, J. 1850-1853. The Birds of Asia. London: By the author.
4. Johnsgard, P.A. 1986. Pheasants of the World. Oxford: Oxford University Press.
5. Sibley, C.G. and B.L. Monroe Jr. 1990. Distribution and Taxonomy of Birds of the World. New Haven: Yale University Press.

o mnie
Paul Schmookler i Ingrid V. Sils juz przeszli do historii muszkarstwa. Świadectwem ich pasji są ich wydawnictwa. Najsłynniejsze z nich to RARE AND UNUSUAL FLY TYING MATERIALS: A NATURAL HISTORY (vol.1 Birds, vol.2 Birds and Mammals). Dwutomowe dzieło uchodzi za jedną z najpiękniejszych publikacji w dziejach muszkarstwa. Dla muszkarzy jest jednak przede wszystkim najbardziej kompetentnym źródłem wiedzy o klasycznych materiałach pochodzenia zwierzęcego. Podobny charakter ma monograficzna FORGOTTEN FLIES, kompletny zbiór najsłynniejszych, często zapomnianych klasycznych wzorów much łososiowych, mokrych much i streamerów. Ostatnim edytorskim wydarzeniem jest periodyk ART OF ANGLING JOURNAL. Cztery pierwsze numery nowego czasopisma zostały powszechnie, w ubieglym roku, uznane za najpiękniejsze w historii muszkarskie pismo.
Inne artykuły autora

Tags: narzędzia, kręcenie much