• 1
  • 2
  • 3

Mieszaniec bażanta diamentowego i bażanta złocistego - Chrysolophus amherstiae/Chrysolophus pictus

 psch04 02„Ten piękny mieszaniec – pisze Elliot (1872) – którego rysunek mamy okazję podziwiać jest potomkiem samca bażanta diamentowego (Ch. Amherstiae) i samicy bażanta złocistego (Ch. Pictus) pochodzących z ptaszarni pana Stone’a. Sportretowany okaz został przekazany jako depozyt do ogrodów Regent’s Park i umieszczony w wolierze z bażantami złocistymi, tuż obok klatki, w której trzymane są bażanty diamentowe. Mieszaniec łączy w sobie wszystkie najlepsze cechy rodziców, dorównuje im też wielkością. Wzory na jego upierzeniu są symetrycznie rozłożone, kolory nasycone, nie widać praktycznie żadnych plam ani przebarwień. Jedynie na szyi walczą ze sobą o prymat czerwień upierzenia bażanta złocistego i ciemna zieleń, charakterystyczna dla bażanta diamentowego. Żadna z tych barw jednak nie dominuje nad drugą. O tym, że ptak jest mieszańcem świadczyć może obecność dwóch pasów w kolorze płowożółtym, biegnących po obu stronach szyi. Jeden z nich (po prawej stronie od patrzącego) ma delikatny wzór złożony ze słabo widocznych plam. Trudno byłoby stwierdzić, skąd wzięło się to przebarwienie, choć pierś kury, będąca w kolorze ciemnopłowym charakteryzuje się obecnością brązowych pasów. Pręga u ptaka uwiecznionego na rycinie pozbawiona jest tych pasów. Samiec żadnego z gatunków wyjściowych nie posiada na piersiach płowożółtego ubarwienia. U mieszańca opisany pas występuje w miejscu, gdzie u samca bażanta diamentowego zaczynają się białe pióra na piersi. Być może jest to ślad po tej barwie, która jednak okazała się zbyt słaba, aby przebić się przez intensywną purpurę i ujawniła się jedynie w postaci płowożółtych pręg.
W Antwerpii (listopad 1871) miałem okazje oglądać innego mieszańca, prawie identycznego jak ten, uwieczniony na rycinie. Ptak był równie piękny, jednak zamiast dwóch pasów miał dwie, duże, jasne plamy, po obu stronach szyi.

psch04 02
Wbrew swoim intencjom, dotyczącym nie zamieszczania informacji o żadnych bażancich mieszańcach, postanowiłem pokazać ten okaz, głównie ze względu na jego urodę, a także rzadkość występowania jednego z rodziców. Jednocześnie mogę mieć tylko nadzieję, że ludzie hodujący bażanty, czy to dla zysku, czy dla przyjemności powstrzymają się, nawet kosztem ewentualnych korzyści materialnych, od krzyżowania osobników odmiennych gatunków i będą starali się zachować czyste linie hodowlane, mimo, że w wyniku takich praktyk mogą powstawać tak piękne osobniki jak prezentowany przeze mnie” (Elliot 1872).
„Około roku 1895 w okolicach Newton Stewart (Galloway) zostało wypuszczonych na wolność kilka mieszańców bażanta diamentowego i złocistego. Utrzymały się na wolności, ale u ich potomstwa szybko pojawiły się wyłącznie cechy bażanta złocistego (Sharrock 1976).

Wiązanie much
W 1884 roku George Kelson opisał egzemplarz mieszańca bażanta złocistego i diamentowego, który znalazł się w jego rękach. Osobnik charakteryzował się wzorem na ogonie charakterystycznym dla bażanta złocistego, ale promienie piór miały u niego długość 11 centymetrów. Fakt ten wywarł wielkie wrażenie na Kelsonie, który był przeświadczony, iż tak efektowne pióra na pewną wzbudzą ogólne pożądanie.

psch04 03
Jeszcze 10 lat później Kelson pozostawał pod urokiem bażancich mieszańców. W „The Salmon Fly” (1895) napisał: „Minęło już kilka lat odkąd pan George Horne z Hereford (znany łowca łososi) zwrócił uwagę na niezwykłe wymiary piór ogonowych mieszańców i poświęcił się krzyżowaniu różnych gatunków bażantów. Szczególnie piękny ogon występuje u osobnika będącego potomkiem w trzech czwartych mieszańca bażanta diamentowego oraz bażanta złocistego czystej rasy. U tego bażanta ciemne pasy na pierwszym rzędzie piór przekształciły się w liczne czarne plamy, które jaskrawo odcinają się od białawego tła. Dodatek krwi bażanta diamentowego wpłynął niezwykle pozytywnie na wygląd ogona i wzmocnił nasycenie barw całego upierzenia. Pan Horne hoduje ptaki, czasem dzieląc się piórami z innymi miłośnikami muszkarstwa. Ja sam dostałem od niego jedno pióro ogonowe takiego mieszańca. Promienie mają długość prawie 12 centymetrów. Wystarczy dołożyć kilka takich, aby mucha nabrała zupełnie innego charakteru.”
Bażant złocisty i bażant diamentowy krzyżują się ze sobą na wolności. Poza tym wielu współczesnych twórców much prowadzi hodowle ptaków na własne potrzeby i świadomie doprowadza do powstawania mieszańców, odznaczających się niezwykłym ubarwieniem i wzorami upierzenia.


Tłumaczenie - Anna Barbara Bezpiańska–Oglęcka,
Konsultacja naukowa - Paweł Oglęcki

Literatura:

1. Elliot, D.G. 1872. A Monograph of Phesianidae or family of the Pheasants. New York: By the Author.
2. Kelson, G.M. 1895. The Salmon Fly. London: By the Author.
3. Sharrock, JT.R. 1976. The Atlas of Breeding Birds in Britain and Ireland. Staffordshire: T. & A.D. Poyser

o mnie
Paul Schmookler i Ingrid V. Sils juz przeszli do historii muszkarstwa. Świadectwem ich pasji są ich wydawnictwa. Najsłynniejsze z nich to RARE AND UNUSUAL FLY TYING MATERIALS: A NATURAL HISTORY (vol.1 Birds, vol.2 Birds and Mammals). Dwutomowe dzieło uchodzi za jedną z najpiękniejszych publikacji w dziejach muszkarstwa. Dla muszkarzy jest jednak przede wszystkim najbardziej kompetentnym źródłem wiedzy o klasycznych materiałach pochodzenia zwierzęcego. Podobny charakter ma monograficzna FORGOTTEN FLIES, kompletny zbiór najsłynniejszych, często zapomnianych klasycznych wzorów much łososiowych, mokrych much i streamerów. Ostatnim edytorskim wydarzeniem jest periodyk ART OF ANGLING JOURNAL. Cztery pierwsze numery nowego czasopisma zostały powszechnie, w ubieglym roku, uznane za najpiękniejsze w historii muszkarskie pismo.
Inne artykuły autora

Tags: narzędzia, kręcenie much