• 1
  • 2
  • 3

Leksykon narzędzi do wykonywania much cz. VIII

 Rurki do trzymania lotek

jzych09 02
Rurki różnej średnicy, plastikowe lub metalowe. Wtykamy w nie dutki sparowanych piór, z których wykonywać będziemy skrzydełka. Ułożenie parami piór w rurkach wydatnie podnosi wygodę pracy. Do małych piór, np. lotek kuropatwy nieźle sprawdzają się ... rurki do półwęzłów.


Śmietniczka zwana przez złotników fartuchem (Trash Bag)

jzych09 04
Jest to worek rozpięty na stelażu, zawieszony na krawędzi stołu – pod imadłem. Do takiego fartucha wpadają wszelkie ścinki i śmieci, ale także drobiazgi, których wcale nie chcemy wyrzucać, a które przez przypadek zleciały ze stołu. W takim worku łatwiej znaleźć zgubiony haczyk czy też wymasowane pasmo mallardu, niż gdyby spadło na podłogę. Śmietniczka powinna być dosyć szeroka, lecz niezbyt obszerna, by nie opierała się o kolana flytiera.
Podobne śmietniczki używane są tradycyjnie przez jubilerów i to od nich przejęli pomysł flytiersi.

Suszarka do much (Fly Stages/Fly Drier)

jzych09 05
Spotykane są dwa rodzaje suszarek:
- zwykły pasek magnesu, lub plansza magnesowa, do której przytwierdzamy poszelakowane muszki, by wyschły (rzadziej spotykana jest gąbka do wpinania much)
- suszarka obrotowa. Z reguły jest to piankowy walec, obracany wolno silniczkiem. W piankę wbija się muszki, a ruch obrotowy powoduje, że szelak, bądź lakier schnie bardzo równomiernie, bez zacieków i obwisłych kropelek.
Można oczywiście na zwykłych magnesowych suszarkach, co jakiś czas, samemu obracać muszki i efekt będzie podobny. Suszarka jest bardzo przydatnym gadżetem, trudno mi sobie wyobrazić, że kiedyś kręciłem muchy bez niej. Na koniec rada: suche muchy jeżynkowe najlepiej schną rzucone luźno, w jakimś otwartym pudełku.


Przewijarka elektryczna

jzych09 03
Rzecz niezwykle użyteczna i pożądana u każdego wiązacza. Służy ona do przewijania nici wiodącej, ze szpulek kupionych w sklepie, na szpulki pasujące do naszej bobinki. Przy intensywnym kręceniu much przewijarka jest wręcz nieodzowna. Wygodnie jest, gdy przewijarka oprócz szybkiego przewijania (bezpośrednio ze szpulki na szpulkę) pozwala na powolne zwijanie nici na bobince. Wystarczy by przewijarka miała zamocowaną gumową obracającą się rolkę, do której przykładamy szpulkę zamocowaną w bobince. Możemy dzięki temu zwijać np. krótkie odcinki dwużyłowej nici wiodącej, którą rozpletliśmy na poszczególne żyły.
Przewijarkę najlepiej wykonać samemu choćby z silniczka do suszarki. Niestety, w handlu raczej nie spotyka się tych przydatnych urządzeń.


Tamborek hafciarski

jzych09 01
To bardzo ważny, choć niedoceniany przyrząd. Na tamborku naciągamy pończochę, bądź folie nylonową. Folia stanowi jedynie podkład do malowania piór. Kładziemy, np. pokrywowe pióro kuropatwy, na napiętej foliowej membranie i pokrywamy lakierem. Kiedy całość wyschnie, bez trudu odklejamy pióro od folii. Teraz możemy z niego wyciąć, dla przykładu - pochewkę do widelnicy. Folia zapewnia nam dużą kontrolę nad ułożeniem malowanego pióra oraz to, że pióro podczas schnięcia nie skręci się. Trzeba tylko dobrać odpowiednio grubą folię. Z pończochą postępujemy podobnie, tyle, że wycinając, np. skrzydełka chruścika z lakierowanej sterówki indyka, wycinamy je razem z przyklejoną pończochą. Z drugiej strony sama polakierowana pończocha może stanowić materiał do budowy pochewek lub skrzydełek


Magnes (Magnetized ... [najczęściej] Bodkin)
Bywa bardzo pomocny przy szukaniu zagubionego haczyka w śmietniczce, a także przy wyciąganiu haczyka z głębokiego pudełka. Często sprzedawane są magnesy umieszczone na jakimś innym narzędziu, np. na trzonku szpikulca.


Podwójne szpikulce, kroczki
Są dwa rodzaje podwójnych szpikulców - jeden służy do oddzielania pasemek, drugi do szelakowania, klejenia itd.
Pierwszy rodzaj przypomina cyrkiel z gwintowym nastawem rozwartości ramion. Ustalając stałą wartość rozchylenia, możemy z lotki czy sterówki wydzielać pasma promieni na skrzydełka, o dokładnie takiej samej szerokości. Jeśli ktoś ma wprawę, to bez problemu wydzieli identyczne pasma - „na oko” pojedynczym szpikulcem.
Podwójny szpikulec do szelakowania ma inną budowę. Jedno z ostrzy jest ruchome i przesuwa się równolegle wzdłuż drugiego, kryjąc się w trzonku. W szelaku (kleju) zamaczamy jedno z ostrzy (drugie jest schowane w trzonku). Teraz wysuwamy to drugie (to schowane). Gdy przykładamy zamoczony w szelaku szpic, drugi (ten suchy) automatycznie odchyla nam jeżynkę czy promienie, zabezpieczając je przed zabrudzeniem.

 

o mnie
Urodzony w Krakowie, podróżnik, fotografik, człowiek słowa pisanego, wnikliwy obserwator mechanizmów społecznych. Z aparatem i plecakiem odwiedził m.in. Indie, Nepal, Sri Lankę, Egipt, Indonezję, Maroko, Tunezję, Turcję, Izrael, Peru, Ukrainę i wiele państw europejskich. W kręgu jego zainteresowań leżą zjawiska kulturowo-religijne oraz piękno otaczającego świata, ale we wszystkich zakątkach globu badał i poznawał obyczaje wędkarskie.     Najwcześniejsze przebłyski pamięci z dzieciństwa ma związane z wędkowaniem. Prawdopodobnie, wcześniej zaczął łowić, niż mówić. W muszkarstwo wprowadzali go Adam Sikora i nieodżałowani Krzysztof Sasuła oraz Piotrek Klimowski. Pierwsze imadło wykonał z drewnianego trzonka od dziecięcych grabek, kolejne, już fachowe wykonał mu ojciec. W wieku 15 lat zaczął wiązać muszki zawodowo i zajmował się tym aż do końca studiów. Wielki miłośnik „kręcenia”, projektant narzędzi, autor wielce ciekawych, muchowych patentów i artykułów wędkarskich. Najczęściej łowi tradycyjnymi metodami muchowymi i te najwyżej sobie ceni, choć gdy jest okazja, sięga po inne taktyki, bo: Quidquid discis, tibi discis
Inne artykuły autora

Tags: narzędzia, kręcenie much