Lipienie w Beskidzie Sądeckim i okolicy

Autor: Janusz Jurkowlaniec | Dodany: 2003-10-08

wyślij znajomemu   wydrukuj stronę

  1  2  3  następna   
Koledzy i znajomi namawiali mnie, abym napisał parę słów o jesiennych lipieniach. Wzbraniałem się i wymigiwałem jak mogłem. Kilka dni temu pożegnaliśmy na zawsze Wielkiego Wędkarza, Wspaniałego Człowieka, znawcę i miłośnika pomorskich rzek – Andrzeja Pukackiego. Przeżyłem tą śmierć bardzo mocno. Znaliśmy się z Andrzejem ponad dwadzieścia lat. Zaczynam sobie zdawać sprawę, ile rzeczy zostało nieobgadanych, ile wiadomości zabrał ze sobą. Zabrakło czasu na podzielenie się z nami praktyczną wiedzą, którą zdobywał przez lata uganiając się za swoją wymarzoną rybą po Gwdzie, Drawie, Płytnicy...I niespodziewanie po odejściu GURU POMORZA stało się dla mnie imperatywem – mogę nie zdążyć, naciski kolegów uświadomiły mi, że może komuś przydadzą się moje spostrzeżenia i uwagi o wędkowaniu w rzekach Beskidów.

Na wstępie spróbuję opisać kilka much, które dawały mi jesienią dobre wyniki na Popradzie, Dunajcu ( i górnym i dolnym), oraz na Wagu, po drugiej stronie Tatr. Przy okazji wielka prośba, nie mówicie, Wah. Przecież, na co dzień mówimy Wilno, a nie Vilnius, Mediolan, a nie Milano. Zachowujmy przyjęte formy językowe, Vah jest dla Słowaków, Wag dla nas.

NIMFY

Najprostsza to PINK (świński róż, majtkowy, wrzosowy). Zalecam wiązanie na haku nr 8 jako prowadzącą ( jest dociążana). Lekki skoczek, na haku nr 16, podwieszony w zależności od głębokości wody między piętnastym a sześćdziesiątym centymetrem. Większość brań jest oczywiście na skoczka. Ciekawy wzór to różowa nimfa przykryta na całej długości perłową folią. Przewiązka to cienki, srebrny drut. Mucha idealna na Wag, poniżej Liptowskiego Hradka.
Inna bardzo prosta mucha to TRICOLOR. Wielkość 8-16, hak może być kiełżowy. Minimalne dociążenie - 8-10 nawojów ołowianej lamety 0,7 mm. Od kolanka do połowy trzonka jasny, słomiany mix sierści z podbrzusza zająca i rudego spaniela (lub setera), ¼ kasztanowa i ¼ czarna wełna. Jeżeli stosujemy złotą główkę z dubbingiem można wymieszać trochę złotych nitek Krystal Flash.
  1  2  3  następna   


Wysocki – na zimowego potoka


Reguła - na klenia


Paszko - made of biots


Rekowski – makrelka, polska mucha


Frąckiewicz - duże mokre