• 1
 • 2
 • 3

Witamy po przerwie

Drodzy Koleżanki i Koledzy,

Zawodowe wyzwania i obowiązki sprawiły, że w ostatnich latach portal choć obecny w Internecie przestał żyć. Dziś, już to możemy powiedzieć, dzięki Sebastianowi(Seba) i Marianowi(Venom) powraca do aktywności.

Kiedy kilkanaście lat temu zakładaliśmy Namuche chcieliśmy stworzyć szeroką platformę wymiany wiedzy i wiadomości. Czegoś podobnego wtedy nie było. Z co tygodniową regularnością publikowaliśmy materiały. Naszym celem była kompetentna prezentacja dokonań, zarówno naszych rodzimych krętaczy much jak i najnowszych, muszkarskich trendów na świecie. Z drugiej strony chcieliśmy szerzyć proekologiczne i ochroniarskie postawy, ale też edukować, choćby o tarle pstrąga. Udział w pierwszych w Polsce, renaturyzacyjnych działaniach w Słupsku, w akcji tworzenia obrębów ochronnych z zasadą no kill, czy popularyzacja wiedzy i postaw które szerzyli na naszych łamach Józef Jeleński, Edmund Antropik czy Jerzy Kowalski to nasza największa duma.

Dziś, po kilkunastu latach widzimy jak bardzo zmienił się świat, a wiele z naszych ówczesnych postulatów znalazło swoją realizację. To przede wszystkim zasługa licznej rzeszy aktywnych ludzi, a dokładnie wędkarzy z lokalnych klubów.

Wędkarstwo muchowe się rozwija. Mamy wydawaną na dobrym poziomie gazetę, mamy wiele miejsc w Internecie poświęconych wyłącznie naszej pasji. Widzimy nad wodą rosnącą liczbę ludzi z muchówkami. Wracająca do życia Namuche może dalej służyć szerzeniu wiedzy. I tej związanej z samym wędkowaniem ale również z opisem fatalnych zjawisk wywołanych przez zmiany klimatyczne ale również cywilizacyjną ekspansją człowieka. Wszyscy wiemy, że polskie rzeki giną! Jeśli chcemy, żeby nasza pasja nie była wspomnieniem musimy się tu edukować i tworzyć społeczny lobbing na rzecz wszelkich proekologicznych działań. Musimy tu wymagać od siebie i od innych. Mamy nadzieję, że Namuche może znów stać się platformą do rozmowy i wymiany doświadczeń, włączyć się w tworzenie wędkarskiego frontu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy . Do zobaczenia nad wodą i na stronach Namuche.

Grzesiek Łoszewski & Robert Pastryk


Od redakcji:

Kiedy rozmawiałem z Grzegorzem w Supraślu tego roku nie sądziłem, że potoczy się to tak w miarę szybko. Doszliśmy z Grzegorzem do porozumienia w kwietniu o kształcie i jak będzie prowadzone namuche.pl przeze mnie.

Poprosiłem Mariana czy zajmie się postawieniem tego na nogi. W zasadzie nie musiałem go długo namawiać. Zapytał jedynie, kiedy ma ruszyć. Tysiące godzin jego, setki moich. Cały czerwiec, wakacje i trochę września. 

Parę osób nam życzliwych poddało parę pomysłów a także wsparło reaktywację poratlu. Dzisiaj oddajemy Wam to, co było, choć jeszce chwila i nie byłoby nic. Poprostu padł program całkowicie. 

Będziemy rozwijać, dawać kierunek wędkarzom muchowym, dywagować o przyszłości wędkarstwa muchowego na naszych łamach. Trzymajcie kciuki za nas i jednoczęśnie zapraszamy do współpracy.

Dziękuję serdecznie w swoim i Marian imieniu Grzegorzowi oraz Robertowi. Za zaufanie i życzliwość. Dzięki chłopaki. 

 

Seba i Marian

Zapraszamy

Nowości

 • Tematyka rybacko-wędkarska na łamach dawnej prasy. Cz. 1. Głos Ludu.

  Tematyka rybacko-wędkarska na łamach dawnej prasy. Cz. 1. Głos Ludu. red. Stanisław Cios Read More
 • W cieniu troci i łososi

  W cieniu troci i łososi W cieniu troci i łososi autor: Tomasz Kuczyński(Hi Tower)              Praktycznie każdy wędkarz zna cykl Read More
 • Informacja na temat Stowarzyszenia Lipienia (SL) (Grayling Society)

  Informacja na temat Stowarzyszenia Lipienia (SL) (Grayling Society) Kwestie formalne i organizacyjne SL powstało w 1977 r. w Wielkiej Brytanii Read More
 • Prawo na kłusownika

  Prawo na kłusownika ...Prawo należy stosować i korzystać z niego w sposób świadomy i ze znajomością rzeczy. To tak jak z naprawą zegarka, z Read More
 • Kształt linki muchowej cz. I

  Kształt linki muchowej cz. I ...Producenci do swojej oferty dorzucają co sezon nowe linki muchowe o zmieniających się kształtach i tylko niektórzy dodają do tego Read More
 • Kształt linki muchowej cz. II

  Kształt linki muchowej cz. II Ale coś za coś – linki z wydłużonymi wszystkimi częściami bywają bardzo trudne w opanowaniu (nie wychodzą łatwo z przelotek, pętle Read More
 • Leksykon narzędzi do wykonywania much cz. XI

  Leksykon narzędzi do wykonywania much cz. XI To bardzo ciekawy przyrząd, którego użycie, wymaga ogromnej cierpliwości i nakładu pracy. Kopyto jest wyciętym z pleksi przestrzennym modelem muszki, a Read More
 • Raj znaleziony

  Raj znaleziony Jak to zwykle bywa, zaczęło się standardowo. Zadzwonił telefon i nim rozmowa się skończyła, decyzja była podjęta. Jako pilny uczeń Read More
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25

Wędkowanie w Górnej Austrii c.d.

 

Kontynuując temat wypraw wędkarskich do Górnej Austrii pragnę przedstawić dzisiaj płynące w pobliżu miasteczka Bad Ischl odcinki rzek Traun i Ischler Ache. Warto zaznaczyć, że samo miasteczko pełne jest rozmaitych turystycznych atrakcji, rzecz istotna w wypadku rodzinnej, letniej eskapady.

Ischler Ache
Hotel Stadt Salzburg jest gospodarzem rzeki Ischler Ache w jej dolnym biegu, na odcinku 3,4 km, aż do ujścia do Traun. Lokalizacja samego hotelu jest wspaniała, leży nad samym brzegiem potoku. Sama Ischler Ache jest średniej wielkości (20 – 25 metrów szerokości), niesie niezwykle czystą, krystaliczną wodę. Co ważne, nawet po intensywnych opadach czyści się bardzo szybko.
ww77 01
Poza fragmentami obudowanymi murem oporowym rzeka jest dostępna do brodzenia i stwarza doskonałe warunki rzutowe. Jej najważniejsi mieszkańcy to pstrągi potokowe i tęczowe, saiblingi, brzany i klenie. Podobno można w niej upolować pięknego lipienia, czego sam - niestety - nie doświadczyłem. Górny odcinek rewiru, o długości 1,5 km przeznaczony jest tylko do połowu na suchą muchę i to miejsce jest warte szczególnej uwagi.

Bezpośrednio po opadach deszczu, przy podwyższonym stanie wody i nieco zmniejszonej przejrzystości można doświadczyć wspaniałych doznań niemal seryjnie łowiąc pięknie wybarwione, około 40 centymentrowe potoki. Reagują na prawie każdą suchą muchę wielkości 14 - 16, trzeba być tylko ostrożnym - stosować dalekie rzuty i delikatną prezentację.
Ryby przebywają głównie w strefie brzegowej, pod wiszącymi gałęziami drzew, w pobliżu dużych kamieni i innych przeszkód. Przy niskim stanie wody i dużej przejrzystości warto obławiać nimfą głębokie doły poniżej spiętrzeń oraz głębsze partie rzeki w jej dolnym odcinku. Jednak przy klasycznych niżówkach, lepiej po prostu zmienić łowisko, na przykład na Ischler Traun.

Ischler Traun
Rzeka na odcinku ok. 3,2 km dostępna jest dla gości hotelowych. Traun w pobliżu Bad Ischl jest dużą rzeką o szerokości ok. 50 m , jednak podczas długotrwałych upałów stan wody opada tak nisko, że miejscami można ją nawet przejść. Zawsze jednak trzeba uważać na silne prądy i bardzo szybkie uciągi, które sprawiają, że brodzenie w niektórych miejscach, nawet przy niskich stanach bywa niebezpieczne.

ww77 02
Łowi się głównie na nimfy (streamer jest zabroniony), co nie jest wcale łatwe, ponieważ wolno używać tylko jednej muchy z obciążeniem własnym i bez przekraczania wielkości 8. Miejscowi wędkarze łowią głównie na daleką nimfę z użyciem wskaźnika brań. Jest ona w tych warunkach zdecydowanie skuteczniejsza od naszej krótkiej odmiany. Można również próbować agresywnego prowadzenia długiej nimfy uzyskując efekt zbliżony do łowienia na malutkie streamerki .Sprawdza się to podczas połowu tęczaków. Skuteczność dalekiej nimfy widoczna jest zwłaszcza przy połowie pstrągów potokowych. Przyłowem mogą być lipienie, których moim zdaniem, nie ma w rzece zbyt dużo. Do naszej muchy mogą również skoczyć migrujące między jeziorami trocie jeziorowe.
Doskonałą miejscówką na okazowe ryby jest ujście potoku w środkowej części rewiru. Inne dobre miejsca to odcinki spokojniejszej wody po obydwóch stronach rzeki oraz dolny odcinek, w pobliżu mostu, który jest granicą rewiru. Trzeba pamiętać, że na całej długości rzeki łowienie utrudniają gęste krzaki i oporowy mur wzdłuż drugiego brzegu.

 

Skok w bok
Jeżeli Ischler Traun okaże się zbyt wymagająca, to zachęcam do odwiedzenia płynących w pobliżu (ok. 30 km) od Bad Ischl, już poza obszarem Górnej Austrii, rzek Koppen Traun, Kainischer Traun, Altauseer Traun, Oedenseer Traun i Grundlseer Traun, na których gospodarują państwo Herbert i Elsa Grill z miasteczka Bad Aussee.
ww77 03Łączna długość rewirów wynosi ok. 26 km. Rzeki, poza odcinkami miejskimi płyną w przepięknym, naturalnym krajobrazie. Rybostan stanowią pstrągi tęczowe, potokowe i źródlane. Woda w rzekach jest przejrzysta, prąd szybki, a dno przeważnie kamieniste. Największe ryby można znaleźć w Kainischer Traun i Koppen Traun. Dla miłośników łowienia na suchą w potokach polecam Grundlseer Traun i Altauseer Traun. Uwaga: łowienie w wąwozie rzeki Kainischer Traun, zwłaszcza podczas silnych opadów wymaga dobrej kondycji fizycznej. Brzegi rzeki są bardzo zarośnięte, a poruszanie mocno utrudnione. Wycieczka nad tą rzekę dostarcza jednak niezapomnianych wrażeń.
Gospodarze przedstawionych rewirów są bardzo gościnni i na Waszą prośbę zaprezentują Wam swoje wody, jak również udzielą rad, co do metod połowu i samych much.

Hotel Stadt Salzburg, Walter Stadtler (właściciel)
Tel 0043-6132-23564
Fax 0043-6132-2356424
Internet : www.flyfishcenter.at i www.oberoesterreich.at/stadt.salzburg

Fischerei Herbert und Elsa Grill
Tel. 0043-3622-52919
Internet: www.fischen.at

o mnie
Z zawodu handlowiec. Prowadzi niewielką firmę eksportującą różne wyroby, głównie z drewna do Niemiec i Austrii. Sztuczną muchą na poważnie interesuje się od 10 lat. Miłośnik krajobrazów i rzek Austrii i Pomorza oraz sprzętu firm Winston i Abel.
Inne artykuły autora

Na Forum
Temat
Odpowiedzi
Przejrzane
Odpowiedź
Tematyka rybacko0wędkarska na łamach dawnej prasy
Przez Sebaruszkiewicz Pn 23 Lis 2020 12:59 am Forum Dyskusje o Artykułach
0
22
Pn 23 Lis 2020 12:59 am Przez Sebaruszkiewicz
Michał Owoc
Przez Marek Kowalski Cz 19 Lis 2020 3:02 pm Forum Forum ogólne
4
104
Cz 19 Lis 2020 3:02 pm Przez Stan Cios
Zbiór zasad" Złów i uwolnij" - czy nadal to jest ważne
Przez Sebaruszkiewicz Wt 10 Lis 2020 7:00 pm Forum Dyskusje o Artykułach
0
130
Wt 10 Lis 2020 7:00 pm Przez Sebaruszkiewicz
Ceny wędek i sprzętu dla żon
Przez Sebaruszkiewicz Wt 10 Lis 2020 6:02 pm Forum Forum ogólne
3
239
Wt 10 Lis 2020 6:02 pm Przez wiwaldi123
Błedy w działaniu
Przez Marian Śr 04 Lis 2020 12:48 am Forum Forum ogólne
0
228
Śr 04 Lis 2020 12:48 am Przez Marian