• 1
 • 2
 • 3

Witamy po przerwie

Drodzy Koleżanki i Koledzy,

Zawodowe wyzwania i obowiązki sprawiły, że w ostatnich latach portal choć obecny w Internecie przestał żyć. Dziś, już to możemy powiedzieć, dzięki Sebastianowi(Seba) i Marianowi(Venom) powraca do aktywności.

Kiedy kilkanaście lat temu zakładaliśmy Namuche chcieliśmy stworzyć szeroką platformę wymiany wiedzy i wiadomości. Czegoś podobnego wtedy nie było. Z co tygodniową regularnością publikowaliśmy materiały. Naszym celem była kompetentna prezentacja dokonań, zarówno naszych rodzimych krętaczy much jak i najnowszych, muszkarskich trendów na świecie. Z drugiej strony chcieliśmy szerzyć proekologiczne i ochroniarskie postawy, ale też edukować, choćby o tarle pstrąga. Udział w pierwszych w Polsce, renaturyzacyjnych działaniach w Słupsku, w akcji tworzenia obrębów ochronnych z zasadą no kill, czy popularyzacja wiedzy i postaw które szerzyli na naszych łamach Józef Jeleński, Edmund Antropik czy Jerzy Kowalski to nasza największa duma.

Dziś, po kilkunastu latach widzimy jak bardzo zmienił się świat, a wiele z naszych ówczesnych postulatów znalazło swoją realizację. To przede wszystkim zasługa licznej rzeszy aktywnych ludzi, a dokładnie wędkarzy z lokalnych klubów.

Wędkarstwo muchowe się rozwija. Mamy wydawaną na dobrym poziomie gazetę, mamy wiele miejsc w Internecie poświęconych wyłącznie naszej pasji. Widzimy nad wodą rosnącą liczbę ludzi z muchówkami. Wracająca do życia Namuche może dalej służyć szerzeniu wiedzy. I tej związanej z samym wędkowaniem ale również z opisem fatalnych zjawisk wywołanych przez zmiany klimatyczne ale również cywilizacyjną ekspansją człowieka. Wszyscy wiemy, że polskie rzeki giną! Jeśli chcemy, żeby nasza pasja nie była wspomnieniem musimy się tu edukować i tworzyć społeczny lobbing na rzecz wszelkich proekologicznych działań. Musimy tu wymagać od siebie i od innych. Mamy nadzieję, że Namuche może znów stać się platformą do rozmowy i wymiany doświadczeń, włączyć się w tworzenie wędkarskiego frontu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy . Do zobaczenia nad wodą i na stronach Namuche.

Grzesiek Łoszewski & Robert Pastryk


Od redakcji:

Kiedy rozmawiałem z Grzegorzem w Supraślu tego roku nie sądziłem, że potoczy się to tak w miarę szybko. Doszliśmy z Grzegorzem do porozumienia w kwietniu o kształcie i jak będzie prowadzone namuche.pl przeze mnie.

Poprosiłem Mariana czy zajmie się postawieniem tego na nogi. W zasadzie nie musiałem go długo namawiać. Zapytał jedynie, kiedy ma ruszyć. Tysiące godzin jego, setki moich. Cały czerwiec, wakacje i trochę września. 

Parę osób nam życzliwych poddało parę pomysłów a także wsparło reaktywację poratlu. Dzisiaj oddajemy Wam to, co było, choć jeszce chwila i nie byłoby nic. Poprostu padł program całkowicie. 

Będziemy rozwijać, dawać kierunek wędkarzom muchowym, dywagować o przyszłości wędkarstwa muchowego na naszych łamach. Trzymajcie kciuki za nas i jednoczęśnie zapraszamy do współpracy.

Dziękuję serdecznie w swoim i Marian imieniu Grzegorzowi oraz Robertowi. Za zaufanie i życzliwość. Dzięki chłopaki. 

 

Seba i Marian

Zapraszamy

Nowości

 • Tematyka rybacko-wędkarska na łamach dawnej prasy. Cz. 1. Głos Ludu.

  Tematyka rybacko-wędkarska na łamach dawnej prasy. Cz. 1. Głos Ludu. red. Stanisław Cios Read More
 • W cieniu troci i łososi

  W cieniu troci i łososi W cieniu troci i łososi autor: Tomasz Kuczyński(Hi Tower)              Praktycznie każdy wędkarz zna cykl Read More
 • Informacja na temat Stowarzyszenia Lipienia (SL) (Grayling Society)

  Informacja na temat Stowarzyszenia Lipienia (SL) (Grayling Society) Kwestie formalne i organizacyjne SL powstało w 1977 r. w Wielkiej Brytanii Read More
 • Prawo na kłusownika

  Prawo na kłusownika ...Prawo należy stosować i korzystać z niego w sposób świadomy i ze znajomością rzeczy. To tak jak z naprawą zegarka, z Read More
 • Kształt linki muchowej cz. I

  Kształt linki muchowej cz. I ...Producenci do swojej oferty dorzucają co sezon nowe linki muchowe o zmieniających się kształtach i tylko niektórzy dodają do tego Read More
 • Kształt linki muchowej cz. II

  Kształt linki muchowej cz. II Ale coś za coś – linki z wydłużonymi wszystkimi częściami bywają bardzo trudne w opanowaniu (nie wychodzą łatwo z przelotek, pętle Read More
 • Leksykon narzędzi do wykonywania much cz. XI

  Leksykon narzędzi do wykonywania much cz. XI To bardzo ciekawy przyrząd, którego użycie, wymaga ogromnej cierpliwości i nakładu pracy. Kopyto jest wyciętym z pleksi przestrzennym modelem muszki, a Read More
 • Raj znaleziony

  Raj znaleziony Jak to zwykle bywa, zaczęło się standardowo. Zadzwonił telefon i nim rozmowa się skończyła, decyzja była podjęta. Jako pilny uczeń Read More
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25

Ephemeroptera, czyli jętki - biologia dla muszkarza

Rozwój jętek jest prosty (bez etapu poczwarki), a cykl życiowy dość krótki. Doskonale tą cechę oddaje nazwa rzędu. Z greckiego ephemeris - jednodniowy, pteris - skrzydła, co można przetłumaczyć jako uskrzydlone jednodniówki.
Po złożeniu jaj w wodzie z różną szybkością wylęgają się z nich zbliżone w wyglądzie do form doskonałych larwy (faza nimfy). U części gatunków ma to miejsce w kilka dni po złożeniu, u innych po wielomiesięcznej diapauzie. Wydłużanie bądź skracanie tego okresu pozwala przetrwać jajom niekorzystne warunki - chłód zimą, wysoką temperaturę w lecie.

jc1 2
Larwy rosnąc co jakiś czas linieją. Przeciętnie nimfa do osiągnięcia dojrzałości przechodzi około 20 - 30 wylinek. Zazwyczaj po 10 pojawiają się na bokach odwłoka skrzelotchawki, a w okolicach 15 zawiązki skrzydeł. Larwy z czasem stają się coraz ciemniejsze. U dojrzałych zawiązki skrzydeł nabierają ciemno - brązowego odcienia. Rozwój nimf u różnych gatunków trwa od kilku tygodni, do 2 lat. Larwy odżywiają się glonami i unoszącymi się w wodzie cząstkami mułu. W Europie nie występują gatunki drapieżne.
Nimfy dzieli się z reguły na kilka typów (najmniej cztery) w zależności od preferowanego życiowego środowiska.

je 1nimfy pływające -rodziny Baetidae, Siphlonuridae i Oligoneuriidae. Nimfy te doskonale pływają, używając do tego celu odwłoka i ogonowych szczecinek.
nimfy grzebiące - np. jętki z rodziny Ephemeridae. W ciągu dnia zagrzebują się w miękkim podłożu. W nocy, by żerować opuszczają swoje kryjówki. Często i szybko przy tym pływają.
nimfy płaskie - rodzina Heptageniidae. Preferują silne prądy, stosunkowo mało pływając.
nimfy łażące -rodziny Ephemerellidae, Leptophlebiidae, Caenidae. Żyją przy dnie, przede wszystkim chodząc. Słabi pływacy.

Larwy po osiągnięciu dojrzałości przystępują do przeobrażenia. Ich ciała matowieją, bo pod pancerzykiem pojawiają się pęcherzyki gazów, które pomogą unieść się owadom do powierzchni wody. W fazie emergera jętki rzadko zachowują się bierne. Większość gatunków podpływa pod powierzchnię wody wykonując silne ruchy odwłokiem. Pomagają im w tym silnie owłosione ogonki. Samo przeobrażenie może przybierać kilka form. Najczęściej nimfy podpływają pod powierzchnię i na wpół wynurzone opuszczają pancerzyk przez pękniecie na jego grzbiecie. Wiele gatunków po prostu wychodzi z wody po jakiś przedmiotach. Są też gatunki, które przeobrażają się jeszcze w wodzie. Czas przeobrażenia jest typowy dla poszczególnych gatunków, ale generalnie zależy od dwóch czynników. Jest tym szybszy im jest cieplej i im mniejsza jest wilgotność powietrza.
Po przeobrażeniu owady wchodzą w fazę subimago (ang. dun fly). Typowa dorosła jętka ma dwie pary skrzydeł (do zdecydowanej mniejszości należą gatunki posiadające tylko jedną). Pierwsze są znacznie większe od drugich. Skrzydła danów są półprzezroczyste, a siatka naczyń jest słabo widoczna. Mają matowy tułów, ogonek jest krótki i mało elastyczny. Uwsteczniony aparat gębowy nie pozwala im przyjmować już żadnych pokarmów. Po osuszeniu skrzydełek odlatują znad wody i na brzegach przechodzą ostatnią wylinkę, która kończy fazę subimago (wylinka ta odróżnia jętki od wszystkich innych owadów). Może to trwać od kilku minut do kilku dni. Po tym akcie pojawia się ostateczna forma owada - imago (ang. spinner fly ). Wygląd spinnera często w niczym nie przypomina wcześniejszej formy. Spinnery mają gładkie, błyszczące ciało, znacznie dłuższe ogony i przezroczyste skrzydełka. Można dostrzec również znacznie dłuższe nogi i oczy. U wielu gatunków występuje silny dymorfizm płciowy.

jc1 1Dojrzałe samce zbierają się w gromady i rozpoczynają godowy taniec. Może on się odbywać tak nad wodą, jak i nad brzegami. Spinnery samic dołączają do samców i odbywają kopulację. Po zapłodnieniu samce albo dalej uczestniczą w godowym tańcu, albo zdychają. Wyróżnia się kilka typów składania jaj, traktując je niekiedy jako cechy gatunkowe. Niektóre z jętek zrzucają w locie pakiety, inne po kamieniach schodzą do wody i przyklejają jaja do podwodnych przeszkód. Liczne gatunki, w długim locie co raz zanurzają odwłok, by w kilku etapach pozbyć się zapłodnionych jaj. Inne po prostu siadają na powierzchni i jednorazowo pozbywają się całego bagażu. Po rozrodczym akcie samice giną ( ang. spent fly ).

Ogólne wnioski wędkarskie

W naszej części Europy żyje około 100 gatunków jętek. Znajomość podstaw ich biologii to fragment wędkarskiego elementarza. Dotyczy to zwłaszcza tych rodzajów czy rodzin, które powszechnie występują na naszych ulubionych wodach.
Z wędkarskiego punktu widzenia można przyjąć następującą skalę ważności poszczególnych faz rozwojowych
1. nimfy / emergery - selektywność żerowania ryb dotyczy momentu zwiększonej aktywności przed i w trakcie przeobrażenia owadów
2. emerging dun / dun - żerowanie na i przy powierzchni, na przeobrażających się, bądź już przeobrażonych owadach
3. spinnery samic - żerowanie na składających jaja samicach
4. spenty - żerowania na ginących samicach i samcach
Trudno wskazać złota receptę na sukces. Podczas rójek powinniśmy w pudełkach trzymać po prostu kilka wzorów much , które imitowałby różne fazy rozwojowe . Nasza skuteczność będzie zależała wówczas tylko od umiejętności dobrania właściwej imitacji i odpowiedniej jej prezentacji.

o mnie
Na muchę łowi od ponad dwudziestu lat. Z wykształcenia teolog i filozof, przypadkowo z zawodu scenarzysta filmowy. Jedna żona i jedna córka.
Inne artykuły autora

Tags: wędkarstwo muchowe

Na Forum
Temat
Odpowiedzi
Przejrzane
Odpowiedź
Tematyka rybacko0wędkarska na łamach dawnej prasy
Przez Sebaruszkiewicz Pn 23 Lis 2020 12:59 am Forum Dyskusje o Artykułach
0
21
Pn 23 Lis 2020 12:59 am Przez Sebaruszkiewicz
Michał Owoc
Przez Marek Kowalski Cz 19 Lis 2020 3:02 pm Forum Forum ogólne
4
104
Cz 19 Lis 2020 3:02 pm Przez Stan Cios
Zbiór zasad" Złów i uwolnij" - czy nadal to jest ważne
Przez Sebaruszkiewicz Wt 10 Lis 2020 7:00 pm Forum Dyskusje o Artykułach
0
130
Wt 10 Lis 2020 7:00 pm Przez Sebaruszkiewicz
Ceny wędek i sprzętu dla żon
Przez Sebaruszkiewicz Wt 10 Lis 2020 6:02 pm Forum Forum ogólne
3
239
Wt 10 Lis 2020 6:02 pm Przez wiwaldi123
Błedy w działaniu
Przez Marian Śr 04 Lis 2020 12:48 am Forum Forum ogólne
0
228
Śr 04 Lis 2020 12:48 am Przez Marian