Kuba...

Autor: Piotr Mokot, Agnieszka Białowiejska | Dodany: 2002-11-14

wyślij znajomemu   wydrukuj stronę

  1  2  następna   
Na Kubę wybraliśmy się w styczniu, czyli w pełni polskiej zimy. Zresztą na wyspie też jest to "najzimniejsza" pora roku. Oprócz poznania wyspy i jej mieszkańców celem wyprawy były pełnomorskie, muchowe połowy, a dokładnie polowanie na marlina. Nie była to pierwsza nasza próba złowienia tej ryby. Wcześniejsze starania w przybrzeżnych wodach Wenezueli, potem Kostaryki zakończyły się niepowodzeniem. Pełni wiary ruszyliśmy na kolejną wyprawę, tym razem właśnie na Kubę.

Należy podkreślić, że obecnie jedyną możliwością zdobycia dolarów przez rząd Fidela jest szeroko rozumiana turystyka. Kubańczycy są narodem bardzo przyjaznym i starają się, aby każdy turysta opuszczał wyspę z chęcią ponownego powrotu. Obok wycieczek objazdowych będących sposobem uatrakcyjnienia pobytu istnieje także możliwość wynajmu wędkarskich łodzi do połowów w morzu. Najlepszy obszar to wody rozciągające się od Hawany do półwyspu Varadero. Za namową naszego przyjaciela i znawcy tematu wybraliśmy właśnie te okolice. Ruszyliśmy po południu. Jak zapewniała załoga, poprzedni, poranny połów był bardzo obfity. Trafił się i marlin! Zaraz po wypłynięciu załoga przygotowywała sprzęt do wabienia tych cudownych ryb. Były to ciężkie kije i prowokatory, czyli gumowe przynęty bez kotwic. Z kolei my rozkładaliśmy nasz prywatny sprzęt muchowy. Pomimo pory roku pogoda była słoneczna i żar lał się z nieba.

No i w końcu zaczęło się - wabiki poszły do wody. Łódź poruszała się bardzo szybko i zadawaliśmy sobie pytanie, czy kapitan nie przesadza? Jednak marlin to prawdziwy sprinter, który atakuje przynęty poruszające się w iście ekspresowym tempie. Sami przekonaliśmy się o tym, kiedy po około godzinnym trollingu jeden z wabików został zaatakowany przez marlina. Kapitan ocenił go na 12-15 kg.
  1  2  następna   


Banachowski - muchy szczupakowe


Warda - na małą rzekę


Frąckiewicz - duże mokre


Banachowski - z kozą na szczupaka


Sikora - suche chrusty