• 1
  • 2
  • 3

W dolinie górnego Salzachu, cz. I

 

Koniec sierpnia stanowi w Polsce zakończenie sezonu pstrągowego. Wielu chciałoby jednak łowić te piękne ryby nadal. Dokąd udać się, by w zgodzie z przepisami poświęcić się nadal ulubionemu hobby? Tym razem proponuję wycieczkę do miasteczka Mittersill w dolinie górnego Salzachu w Kraju Salzburskim, gdzie okres połowu pstrągów potokowych trwa do końca września.

Rzeka w pierwszych kilometrach swojego biegu, powyżej miejscowości Wald im Krimml, jest dzikim, górskim potokiem o szerokości 3 – 5 m, który płynie przez wspaniały, dziki las. Odcinek ten zamieszkują pstrągi potokowe, które łowi się niemal wyłącznie na suchą muchę. Wielkość łowionych ryb waha od 20 do 30 cm. Łowi tu niewielu wędkarzy. Wynika to chyba z faktu, że dojazd starą, bardzo krętą, biegnącą w ciasnym wąwozie drogą (z miejscowości Wald do zajazdu Ronach, gdzie można zaparkować samochód) niesie znacznie więcej emocji niż samo łowienie potokowców. Zresztą po minięciu pierwszego mostu sama rzeka wchodzi w głęboki, niebezpieczny wąwóz, którego strome ściany nie pozwalają na łowienie na tym odcinku. Łowisko staje się ponownie dostępne dla wędkarza po połączeniu z rzeką Krimmler, Ache, w pobliżu miejscowości Wald. Tu szerokość rzeki rośnie do ok. 10 – 15 m. Uciąg jest nadal bardzo szybki, brzegi przeważnie uregulowane zaś rybostan tworzą nadal niewielkie pstrągi potokowe i saiblingi.

Począwszy od stopnia powyżej stacji kolejowej Rosenthal obraz rzeki zaczyna się zmieniać. Coraz więcej jest w niej rynien i dołków oraz podmytych miejsc przy głazach w brzegach rzeki. Bezpośrednio poniżej stopnia obok coraz większych potoków i saiblingów można złapać na nimfę także piękną brzanę, zaś na zakręcie rzeki, powyżej mostu w miejscowości Rosenthal można już spotkać lipienie.

Kilkaset metrów w dół od mostu rzeka przyjmuje pierwszy znaczący dopływ, potok Obersulzbach. Potok jest uregulowany. Jego obrzeża wyłożone są głazami, zaś przy zajeździe Siggen u stóp doliny znajduje się wysoki wodospad uniemożliwiający migrację ryb. Stąd też populacja w górnym biegu strumienia jest bardzo słaba. Nieco lepiej wygląda to w dół od wodospadu, zwłaszcza w odcinku przyujściowym. Jednak i tutaj mocno uregulowany strumień nie stwarza dobrych warunków bytowych dla pstrąga.

ww08 03
Około 1,5 km dalej w dół Salzach przyjmuje kolejny dopływ, potok Untersulzbach. Strumień ma 4 – 5 m szerokości i aż do naturalnych wodospadów stanowi dobre łowisko pstrągów potokowych. W dolinie powyżej wodospadów populacja ryb jest już znacznie uboższa. Jeżeli jednak ktoś chce połowić w zupełnej samotności w pięknej górskiej scenerii i jest przygotowany na ok. dwugodzinną wędrówkę, to z pewnością nie zawiedzie się. Obydwa potoki w miesiącach letnich niosą bardzo zmąconą wodę tzw. „Gletscherwasser” i są przyczyną wyłączenia w tym okresie z łowienia rzeki Salzach. Nie dotyczy to odcinków w pobliżu ujść mniejszych i większych dopływów.

Kiedy rzeka niesie mętną, polodowcową wodę można z powodzeniem łowić powyżej ujścia strumienia Obersulzbach w górę rzeki aż do stopnia w pobliżu stacji kolejowej Rosenthal.
Odcinek ciągnący się od ujścia strumieni Obersulzbach, a następnie Untersulzbach aż do miejscowości Steinach jest trudnym łowiskiem z uwagi na strome, wyłożone głazami brzegi oraz silny uciąg upodabniający rzekę do górskiego kanału. Jednak nawet na tym odcinku można spotkać czatujące przy brzegach ładne potokowce, a w nielicznych, spokojniejszych miejscach jak np. okolice muru oporowego naprzeciw ujścia strumienia Obersulzbach, również wspaniałe lipienie.

Następny dopływ rzeki to potok Habach. W dolnym biegu poddany drastycznej regulacji, w miarę posuwania się w górę zaczyna się zmieniać. Najlepsze miejscówki znajdują się w okolicach zajazdu Habachklause oraz na krótkim, wręcz dzikim i urzekającym malowniczością, odcinku powyżej wodospadu przy samym zajeździe. W miarę przemieszczania się w górę potoku ryb jest coraz mniej, ponieważ jego górny bieg jest zimą regularnie nawiedzany przez lawiny. Muszę przyznać, że wędrówka w głąb doliny Habachu to wielka atrakcja dla wszystkich, którzy na równi z ilością złowionych ryb cenią sobie walory dzikiej, nienaruszonej przyrody. Przyujściowy odcinek strumienia Habach nie jest wart odwiedzania, gdyż niekiedy jest pozbawiony po prostu wody, która płynąc podziemnym tunelem zasila pobliski tartak. Dopiero młynówka - nie wymieniana w żadnych informatorach – jest interesująca. Dla mnie stanowiła do niedawna wręcz tajną miejscówkę.

ww08 01
W pobliżu miejscowości Steinach rzeka wchodzi w odcinek poddany kilka lat temu renaturyzacji. Powyżej mostu koryto rzeki rozdziela się. Cały renaturyzowany odcinek stanowi doskonałe łowisko pstrągów potokowych i lipieni. Podjęta przy niewyobrażalnych nakładach finansowych akcja przywróciła na kilkuset metrach naturalny wygląd i pozwala na łowienie w znacznie wdzięczniejszej niż przedtem scenerii.

 

ww08 03
Około 150 metrów w dół od mostu w Steinach rzeka wymyła potężny dół, przy którym zawsze warto się zatrzymać. Dalej aż do miejscowości Hollersbach rzeka płynie znowu uregulowanym korytem, przy czym w miejscach, gdzie woda naruszyła umocnienia nadal możemy liczyć na kontakty z rybami. Uchodzące na tym odcinku do Salzachu dwa mniejsze potoki - Trattenbach i Muehlbach, nie są być może łowiskami z okazami, jednak, jeżeli ktokolwiek zdecyduje się odwiedzić dolinę strumienia Muehlbach, to napotkane widoki pozostaną w jego pamięci do końca życia. Rybostan obydwu potoków tworzą wyłącznie pstrągi potokowe i saiblingi.

Po minięciu drewnianego mostu w miejscowości Hollersbach do rzeki wpada potok o tej samej nazwie. Jego ujście jest doskonałą miejscówką na duże pstrągi, saiblingi i lipienie. Sam strumień w dolnym biegu nie nadaje się do łowienia z uwagi na brutalną regulację jednak w środkowym odcinku, powyżej jeziora zaporowego Hollersbach Stausee płynie on w dzikim, malowniczym i trudno dostępnym wąwozie. Tu możemy oczekiwać licznych spotkań z potokami i saiblingami. W samej dolinie potoku, powyżej wąwozu, ryb jest znacznie mniej z uwagi na znaczne wypłycenie koryta.

Kolejnym miejscem, przy którym trzeba się koniecznie zatrzymać jest ujście strumienia Felberbach w miasteczku Mittersill. Do ujścia strumienia możemy dojść pieszo bezpośrednio z hotelu Braeurup, który jest gospodarzem przedstawianych wód. Odcinek rzeki pomiędzy ujściem strumienia, a mostem drogowym jest doskonałym łowiskiem okazowych lipieni, pstrągów potokowych i tęczowych oraz licznych saiblingów. Idąc do ujścia Felberbachu warto przyjrzeć się z kładki dla pieszych na Salzachu, czy nie stoją pod nią duże lipienie lub pstrągi potokowe. Ryby występują tutaj pojedynczo, ale można złowić prawdziwy okaz.

Niezwykle interesującym łowiskiem jest również sam potok Felberbach w górę od Mittersill. Pomimo wyraźnej regulacji zasiedla go bardzo liczne stado potoków. Ryby przebywają przy samych brzegach strumienia, oraz poniżej i powyżej stopni wodnych na strumieniu. Szczególnie emocjonujące jest tutaj łowienie na suchą muchę, jakkolwiek w rozlewisku powyżej najwyższego stopnia na strumieniu można z powodzeniem łowić na streamera.
Brania są bardzo szybkie, zaskakujące i trzeba wykazywać się dużym opanowaniem i refleksem żeby nie ich nie zmarnować. Bardzo atrakcyjnym łowiskiem jest również środkowy, spokojny, wijący się odcinek strumienia Amerbach, który jest dopływem Felberbachu. Przejrzysta woda strumienia pozwala na wzrokowe namierzenie ryby i podanie suchej muchy. Przejrzystość wody zmusza równocześnie do daleko posuniętej ostrożności, ryby niezmiernie łatwo się płoszą i nie reagują na podawane muchy.

ww08 04
Wędrówka wzdłuż Salzachu i jego dopływów pomiędzy odcinkiem przyźródłowym i miasteczkiem Mittersill przysporzy nam tyle emocji, że poznanie rzeki i jej dopływów w dół od Mittersill lepiej pozostawić na kolejną wyprawę .

Hotel-Gasthof Bareurup
Krichgasse 9
A-5730 Mittersill
Tel. 0043-6562-6216
Fax. 0043-6562-6216502
www.braurup.at

o mnie
Z zawodu handlowiec. Prowadzi niewielką firmę eksportującą różne wyroby, głównie z drewna do Niemiec i Austrii. Sztuczną muchą na poważnie interesuje się od 10 lat. Miłośnik krajobrazów i rzek Austrii i Pomorza oraz sprzętu firm Winston i Abel.
Inne artykuły autora