• 1
  • 2
  • 3

Rodzina jętek EPHEMERELLIDAE

 

EPHEMERELLIDAE

jd1 1 1



W rodzinie tej opisano około dziesięciu rodzajów, ale pierwszorzędną rolę w odżywianiu ryb odgrywa tylko jeden - Ephemerella. W wypadku kontynentu (wyłączając Wyspy Brytyjskie) sprawa zawęża się jeszcze bardziej. Wiodącą rolę odgrywa tu powszechnie spotykana jętka Ephemerella ignita.

Budowa ciała
Nimfa
Larwy Ephemerellidae przypominają Baetidae. Są jednak dłuższe i bardziej płaskie. Mają wyraźnie zaznaczoną talię. Najbardziej charakterystyczne w ich budowie są ostre zakończenia segmentów tułowia. Skrzelotchawki nigdy nie występują na drugim segmencie, co odróżnia Ephemerellidae od wszystkich innych rodzin. Kolejną, charakterystyczną cechą jest bardzo silne cętkowanie odnóży i ogonowych szczecinek (zawsze trzy).
Dojrzałe nimfy osiągają 5-15 mm bez ogona.
Dorosłe
Trudno wskazać łatwo rozpoznawalne cechy dorosłych form. Jeśli chodzi o owady z gatunku Ephemerella ignita spinnery zarówno samców jak i samic mają wyraźnie brązowy, ciemny tułów. Duny są lżejsze w odcieniach, samice brązowo - żółtawe, a samce nieraz żółtawo-oliwkowe. Skrzydełka dunów zawsze w odcieniach niebiesko - szarawych. Wielkość 8-12 mm (bez ogonka).


Ruch i zachowania
Larwy Ephemerellidae to słabi pływacy, ale wyborni piechurzy. Zmuszone do pływania zachowują się w dość oryginalny sposób. Unoszone prądem wody, wykonują wolne ruchy odwłokiem, albo odginają go do góry i zamierają tak na kilka sekund. Figura ta przypomina atakującego skorpiona.
Przeobrażenie następuje na powierzchni wody. Zazwyczaj ma miejsce w godzinach wieczornych. Samce prawie natychmiast zbierają się w duże chmary i odbywają godowy lot.
Samice po kopulacji od razu wracają nad wodę. Złożenie jaj sprowadza się do zrzucenia jednego , zielonkawego pakunku. Po tym akcie umierają.
W naszej szerokości geograficznej Ephemerellidae wydają jedno pokolenie w roku. Jaja od lata do późnej wiosny tkwią w diapauzie.

Środowisko życia
Ephemerellidae żyją przed wszystkim w wodach bieżących, choć można je również spotkać w jeziorach i zbiornikach. Odporne są na niewielkie zanieczyszczenia. W rzekach należy się ich spodziewać na odcinakach z mniejszym uciągiem wody. Preferują dno z rozwiniętą florą - glonami i mchem. Jednak w powolniejszych nurtach znajdziemy je również na kamieniach czy grubszym żwirze.

Wnioski wędkarskie
Nad polskimi wodami liczy się tylko, jeden gatunek - E. ignita. Występuje zarówno na północy i południu, wylatując od późnej wiosny po lato. Dużą popularnością cieszą się suche imitacje ( z zielonym tipem, który imituje pakunek z jajami), choć efektywne może być również łowienie na nimfy (zwłaszcza w późnowiosennym okresie ich bardzo szybkiego wzrostu). Warto pamiętać, że przeobrażające się nimfy Ephemerellidae posłużyły amerykańskim wędkarzom do opracowania wzorów much i technik połowów na emergery.

Imitacje Jętki EPHEMERELLIDAE

o mnie
Na muchę łowi od ponad dwudziestu lat. Z wykształcenia teolog i filozof, przypadkowo z zawodu scenarzysta filmowy. Jedna żona i jedna córka.
Inne artykuły autora