jaka linka???(proszę o pomoc)

ryby, metody, sprzęt, recenzje, wydarzenia...
Bartek s

jaka linka???(proszę o pomoc)

Postautor: Bartek s » 21 lut 2006, 17:00

Dzieńdobry wszystkim! Wiossną zacznę swą przygodę z wędkarstwem Muchowym. Narazie zgłębiam tajniki wiedzy na ten temat i kompletuje sprzęt. Mam zamiar zakupić kij TEAM DRAGON o długosci 2,75 m i w klasie AFTM 4/5. Do tej wędki mam zamiar kupić sznur Scientific Anglers AIR CEL DT. I tu nasówa mi się pytanie jaką klasę sznura wybrać 4 AFTM lub najwyżej dopuszczalną przy tej wędce 5 AFTM i czy wybrać sznur obustronnie koniczny lub inny. Liczę na państwa pomoc i z góry dziękuje za udzielone podpowiedzi.

pozdrawiam
Artur Wysocki
+100 postów! Forumowy Weteran!
Posty: 323
Rejestracja: 02 paź 2002, 12:22

Postautor: Artur Wysocki » 21 lut 2006, 19:22

Kupuj 5 DT, i do roboty.
Połamania
Marcin66

Postautor: Marcin66 » 22 lut 2006, 05:40

Wf 5 do dalszych rzutów, ale lepiej kup dt 4 bo zawsze można go odwrócić, jak trochę się zniszczy. Na początek wystarczy dt. Pozdro.
ostry007
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 55
Rejestracja: 18 mar 2005, 13:23

Postautor: ostry007 » 22 lut 2006, 14:04

Witam.

Pamiętaj o jednej rzeczy, że jeśli na kiju podana klasa jest przedziałam, czyli tak jak jest u Ciebie np. 4-5, to na dobrą sprawę wcale nie oznacza to, że możesz sobie wybrać dowolnie sznury: WF4, DT4, WF5, DT5. Tak naprawdę twój kijaszek będzie najlepiej pracował za sznurem DT4 lub WF5. Nie będę się rozpisywał, ale chodzi tu o obciążenie wędziska podczas dłuższych rzutów. Gdybyś zastosował do swojej muchówki linkę DT5 to byś ją przeciążył. Pozostaje jeszcze jeden aspekt. Polecałbym Ci zdecydowanie sznur typu DT czyli do twojego zestawu DT4. Ale z drugiej strony to na początek kupiłbym kijek w klasie 5-6 co umożliwiło by Ci zastosowanie sznura DT5, łatwiej byłoby Ci rzucać i to nie tylko w trudniejszych warunkach pogodowych (silniejszy wiatr).
Pozdrawim.
Bartek s

jaka linka???(proszę o pomoc)

Postautor: Bartek s » 22 lut 2006, 16:52

Dziękuje wszystkim za udzielone odpowiedzi spewnością mi pomogą.
pozdrawiam i życze połamania kija na wiosennych kropkowańcach.
Adam Sikora
Ponad 25 postów! Ale gaduła :-)
Posty: 40
Rejestracja: 29 kwie 2003, 19:49

Postautor: Adam Sikora » 22 lut 2006, 22:41

Do Ostry007
Przepraszam, że tak się do Ciebie zwracam. Chciałbym jednak dodać swoje trzy grosze. Masz absolutną rację co do podanej przez Ciebie zasady doboru linki. Jednak zapomniałeś o jednej rzeczy: chodzi o dobór linki dla początkującego wędkarza. Nie ma więc mowy o rzutach ponad 12 metrów. W takim p;rzypadku spokojnie można stosować cięższe linki(nawet o dwie klasy) niż zalecane na wędce.
ostry007
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 55
Rejestracja: 18 mar 2005, 13:23

Postautor: ostry007 » 23 lut 2006, 10:56

Panie Adamie, nie ma za co przepraszć, nie gniewam się wcale.
Powiem szczerze o tym co napisałem wcześniej dowiedziałem się m.in. z Pana książki pt. "Wędkarstwo Muchowe". Sam nie wędkuję na muchę długo, bo około 4 lat. Wg mnie początkujący muszkarz zawsze stara się rzucać dużo dalej niż wymaga tego sytuacja (tak było w moim przypadku), bo myśli, że im dalej tym lepiej, nie przejmując się chociażby tym jak ciężko poprowadzić właściwie muchę i skutecznie zaciąć na tak długim sznurze. Opanowanie podstawowego rzutu z nad głowy, czy rzutu bocznego nie jest bardzo skomplikowane, dlatego właśnie uważam, że lepiej mieć od razu dobrze dobrany zestaw. Po drugie dla osoby, która zaczyna i kompletuje sprzęt od podstaw jest to w większości przypadków duży wydatek dlatego kupno sznura do nauki w wyższej klasie i ewentualna późniejsza wymiana go na właściwy to strata pieniędzy (które wg mnie lepiej wydać na muchy, bo z reguły na początku samemu się ich nie kręci).
Oczywiście w żadnym razie nie chcę, żeby ktokolwiek myślał, że prubuję sugerować, iż Pana wypowiedź nie jest słuszna. Jest jak najbardziej słuszna, chcę tylko wyjaśnić czym ja sugerowałem się pisząc swoją myśl. Jestem pełen uznania dla Pana bogatego doświadczenia i nie śmiałbym się nawet z Panem spierać.
Gorąco pozdrawiam.
Piotr.
Bartek Sijka
Więcej niż 5 postów, to już coś!
Posty: 8
Rejestracja: 23 lut 2006, 20:02

Postautor: Bartek Sijka » 10 mar 2006, 20:13

Serdeczne dzięki za odpowiedzi
Pozdrawiam

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 98 gości