pytanie do Adama Sikory

ryby, metody, sprzęt, recenzje, wydarzenia...
Mordor

pytanie do Adama Sikory

Postautor: Mordor » 04 kwie 2006, 08:32

Panie Adamie mam pytanie dotyczace linki DT. W swojej książce Wędkarstwo Muchowe na stronie 22 w dziale Linka Muchowa opisuje pan jak wykonać z jednej linki DT dwa sznury. Mógłby mi pan bliżej zobrazowac jak należy zrobić z linki DT dwie lini typu ST. Jak wyczuć moment by znaleźć optymalną długość sznura który trzeba uciąć. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
PiterS
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 83
Rejestracja: 07 cze 2003, 16:22

Postautor: PiterS » 04 kwie 2006, 10:03

Linka jest symetryczna więc wystarczy złożyć na pół i ciach nożem.
Adam Sikora
Ponad 25 postów! Ale gaduła :-)
Posty: 40
Rejestracja: 29 kwie 2003, 19:49

Postautor: Adam Sikora » 04 kwie 2006, 20:10

Niezupełnie ciachnąć byle gdzie. Zakładasz linkę na kołowrotek i wykonujesz rzuty. Wypuszczasz tyle linki przez przelotki, aż osiągniesz pełny komfort. To znaczy wędka będzie idealnie obciążona i będziesz bardzo dobrze panować nad nią w powietrzu. Jednak wędka nie może być przeciążona i musi mieć jeszcze wystarczająco dużo mocy, by można było nadać lince maksymalny pęd. Teraz kładziesz wędkę na trawie i obcinasz linkę przy szczytówce. Masz już głowicę rzutową idealnie dopasowaną do twojego kija. Zwykle (gdy sznur i wędka są w jednej klasie) będzie ona mierzyć od 10 do 13 metrów. Obcięty koniec zakańczasz zwykłą pętelką. Teraz musisz zaopatrzyć się w tak zwany running line (shooting line - inna nazwa). Jest to cylindryczna linka (czasem trochę sztywanawa) o bardzo małym przekroju (zwykle 0,6 do 0,8 mm), ale bardzo śliska dobrze przechodząca przez przelotki. Nawijasz ją na kołowrotek i zakańczasz także pętlą tyle, że dużą nawet kilkunasto-centymetrową. Głowicę zwijasz na dłoni, przeciągasz pętlę przez pętlę i przekładasz przez dużą całą zwiniętą głowicę. Dzięki pętlom możesz wykonać głowice pływające lub rozmaite tonące i bardzo szybko wymieniać je podczas łowienia. Oczywiście gotowe głowice są także dostępne w handlu. Tak przygotowany sznur służy do bardzo dalekich ekstremalnych rzutów.
Oczywiście nie traktuj moich słów jako jedynie słuszne rozwiązanie przy przygotowywaniu sznura ST. To po prostu jedna z możliwości. Można także na przykład łączyć running line z głowicą na stałe.
Życzę miłej zabawy
StaszekS
Ponad 10 postów! Toż to stały bywalec:-)
Posty: 11
Rejestracja: 24 sty 2006, 15:51

Postautor: StaszekS » 05 kwie 2006, 11:55

Mam pytanie.
Czy "shooting line" jest pływający czy tonący?

Pozdrawiam
Staszek
Adam Sikora
Ponad 25 postów! Ale gaduła :-)
Posty: 40
Rejestracja: 29 kwie 2003, 19:49

Postautor: Adam Sikora » 05 kwie 2006, 12:28

Najczęściej pływający, ale można dostać także intermedial.
Mordor

Postautor: Mordor » 05 kwie 2006, 15:11

Dziękuję za sprecyzowanie mojego pytania. Pozdrawiam

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości