Kleń w Redzie ...TAK czy Nie..??

ryby, metody, sprzęt, recenzje, wydarzenia...
Tomekwwo

Kleń w Redzie ...TAK czy Nie..??

Postautor: Tomekwwo » 19 maja 2006, 19:09

Mam pytanko czy kleń stanowił by duże zagrożenie gdyby wprowadzić go do rzeki w której wcześniej nie występował..mam na myśli tutaj rzekę Rede ...Słyszałem różne opinie na ten temat ..jedni są przeciwni tej rybie inni na tomiast twierdzą ,że fajnie by było łowić tą rybę w tej rzece.Czy ta ryba wyżera tak wiele Lipieniowej ,Pstrągowej i Trociowej ikry..?? Sam jestem przeciwny introdukcji ,ale z drugiej strony chciałbym łowić tą rybe ... Proszę o wypowiedź wszystkich znających się na rzeczy..Wiem ,ze ta ryba jest dość plenna ,wiem ,ze konkurowała by z pstrągiem i lipkiem o pokarm ,ale myślę że ta ryba zajmuje całkiem inne stanowiska w rzece aniżeli pstrągi i lipienie . Wiem też ,że jakie kolwiek wprowadzanie noeych gatunkó no środowisk w których wcześniej nie występowały jest sprzeczne z prawami natury .Jest wiele przykładów np. w Australi -Karp ,lisy czy króliki...Ale patrząc na to z innej strony w wielu polskich rzekach pstrągi ,lipienie i klenie żyją obok siebie ..?? Sam nie wiem co mam w tej sprawie myśleć...
hi tower
Ponad 25 postów! Ale gaduła :-)
Posty: 30
Rejestracja: 18 kwie 2006, 11:50

Postautor: hi tower » 20 maja 2006, 13:32

Na podstawie posiadanej wiedzy ( głównie teoretycznej) nie ma przeciwskazań do takiej reintrodukcji gdyż dieta i behawior klenia na tyle odbiega od psrągowej czy lipieniowej że nie powinny ( podkeślam słowo powinny) ze sobą konkurować. Natomiast osobnym tematem sa introdukcje jako takie. Wzbudzają wiele kontrowersji nie tylko wśród wedkarzy ale i naukowców. Z jednej strony nikomu nie przeszkadza introdukcja głowacicy do rzek południowej polski ( gat. obcy w zlewni Wisły) natomiast teczak potrafi wzbudzić emocje. Nie jest to temat łatwy i czsto powoduje konflikty w środowiskach związanych z wedkarstwem i gospodarką rybacką. Mojim zdaniem najważniejszy jest zdrowy rozsądek.
TK
@hitowerfishing
michalm
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 68
Rejestracja: 06 mar 2005, 11:47

Postautor: michalm » 21 maja 2006, 07:08

Niech kaczki przeniosą. ;-)
Michał Mieczyński
Gość

Postautor: Gość » 21 maja 2006, 11:35

jak chcesz to mozesz zarybic rede kleniem jaziem i ukleja potem dopusc bolenia i brzane a na koniec sypnij glowatke i suma bedziesz mial wszystkie ryby w jednej rzece i nie bedziesz musial sie ruszac z wejerowa
Gość

Postautor: Gość » 21 maja 2006, 19:03

to by było już za miło...hehehehehe...
Gość

Postautor: Gość » 05 cze 2006, 08:06

Panowie, skąd takie pomysły?!!! Włos na głowie się jeży! Chcecie zobaczyć co znaczy kleń w pstrągowej rzece? Jedźcie na Radunię, Brdę a zobaczycie co ta stonka robi z rzeką. 10 lat temu na jętce na 10 zbiórek było 9 pstrągów, 1 kleń, dziś 1 pstrąg i 9 kleni. Tragedia. W tak małej rzece jak Reda, klenie na pewno poustawiałyby się również i w pstrągowych miejscach!
Do HiTowera:
Głowacicę wprowadzono do rzek południa po zbudowaniu tamy we Włocławku i odcięciu drogi do tych rzek łososiom.
hi tower
Ponad 25 postów! Ale gaduła :-)
Posty: 30
Rejestracja: 18 kwie 2006, 11:50

Postautor: hi tower » 05 cze 2006, 08:56

Nigdy nie negowałem sensu tej introdukcji i wiem czemu wprowadzono głowatke. Dałem natomiast przykład wprowadzenia organizmu obcego które jest akceptowane społecznie co niekoniecznie ma miejsce w przypadku teczaka czy źródlaka. pozdawiam
TK
@hitowerfishing
Gość

Postautor: Gość » 05 cze 2006, 14:15

Ja tylko pytam..a kto p-yta to nie błądzi..prawda..??
hi tower
Ponad 25 postów! Ale gaduła :-)
Posty: 30
Rejestracja: 18 kwie 2006, 11:50

Postautor: hi tower » 05 cze 2006, 15:32

prawda. AMEN
TK
@hitowerfishing

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 83 gości