Modernizacja drugiej przepławki w Słupsku zakończona

ryby, metody, sprzęt, recenzje, wydarzenia...
Artur Wysocki
+100 postów! Forumowy Weteran!
Posty: 323
Rejestracja: 02 paź 2002, 12:22

Modernizacja drugiej przepławki w Słupsku zakończona

Postautor: Artur Wysocki » 20 wrz 2006, 07:00

Od tygodnia działa przebudowana druga przepławka w Słupsku, zlokalizowana jest przy dawnym młynie obecnie elektrowni na młynówce. Dawna jeszcze chyba przedwojenna przepławka miała trzy komory i ryby musiały pokonywać je skokiem. Jej działanie uzależnione było od stanu wody na rzece, przebudowa polegała na wyburzeniu rygli betonowych i wykonaniu rytgi kamiennych z 40 cm szczeliną, iloć komór zwiększono z 3 do 6. Ostatni rygiel (tam gdzie woda wpływa do przepławki) ma konstrukcję żelbetową i zamontowany jest w nim skaner islandzkiej firmy Vaki. Całe dno przepławki wyłożone jest kamieniami o wielkosciach od główki kapusty do głazów które dżwigało czterech chłopa.
Po tygodniu działania licznik zanotował 19 troci i łososi pokonujących przepławkę. Największa ryba prawdopodobnie łosos miała 96cm. W tym samym czsie przepławkę przy jazie w Słupsku pokonało koło 5 troci. Celowość modernizacji przepławki zlokalizowanej na kanale gdzie obecnie jest największy nurt wabiący wydaje się byc potwierdzona
Kolejny etap programu "Ochrona tarła naturalnego troci i łososi w dorzeczu Słupi" prowadzonego przez Park Krajobrazowy "Dolina Słupi"zakończony. W przyszłym roku czeka nas rehabilitacja tarliskowa Kwaczej.
Pozdrawiam Artur
michalm
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 68
Rejestracja: 06 mar 2005, 11:47

Postautor: michalm » 20 wrz 2006, 07:55

Arturze gratulacje za pomysłowość i konsekwencję w realizacji.
A teraz pytanie na czym polega rehabilitacja tarliska na kwaczej i czym jest spowodowana?
Michał Mieczyński
Marcin Kostuch
+100 postów! Forumowy Weteran!
Posty: 110
Rejestracja: 20 mar 2006, 14:57

Re:

Postautor: Marcin Kostuch » 20 wrz 2006, 08:13

Witam koledzy, a jak z podwodnym monitoringiem? Wiadomo dokładnie kiedy to ruszy? Pozdrawiam.
Artur Wysocki
+100 postów! Forumowy Weteran!
Posty: 323
Rejestracja: 02 paź 2002, 12:22

Postautor: Artur Wysocki » 20 wrz 2006, 08:31

Kwacza to lewostronny dopływ górnej Słupi. Zmeliorowna i wyprostowana jeszcze za Niemca, za PRL dodatkowo "udoskonalona". Po Skotawie największe tarlisko troci w dorzeczu. Renaturyzacja, a właściwie rehabilitacja będzie w skrócie miała następujące zadania
- utworzenia obejścia dł ok. 60m "bypass" wokół jazu melioracyjnego, obejście to bedzie mialo charakter tarliska
- zrużnicowanie charakteru siedlisk poprzez działania w korycie takie jak deflektory z kłód drewnianych, punktowych narzutów kamiennych w korycie, wytworzenie wysepek i zatoczek, odcinkowe poszerznie koryta powiązane z wycinką zacieniających drzew w celu rozrostu roślinności wodnej gł. włosieniczników które są obecnie w regresie, sypanie żwiru na odcinkach o zwiększonym przepływie.
- połączenie z zespołem starorzeczy Słupi co powinno skutkować większymi możliwościami rozrodowymi gł. karpiowatych i szczupaka
wszystko w odcinku Parku Krajobrazowego co ułatwi nadzór i upilnowanie gł w okresie tarła.
Obecnie prowadzone są inwentaryzacje gniazd tarlowych i ichtiofauny co pozwoli poruwnać w przyszłości efekty rehabilitacji.
Pozdrawiam
Artur Wysocki
+100 postów! Forumowy Weteran!
Posty: 323
Rejestracja: 02 paź 2002, 12:22

Postautor: Artur Wysocki » 20 wrz 2006, 08:37

Co do podwodnego monitoringu to zamontowane liczniki są tym monitoringiem, podają godzinę i minutę przepływającej ryby, jej wysokość i długość, prędkość z jaką przepływa przez licznik, a także skanuje jej obraz który można odczytać na ekranie monitara.
Masz na myśli pewnie kamery podwodne, ale kiedy one będą funkcjonować tego nie wiem.
Pozdr
Arek gd
Ponad 25 postów! Ale gaduła :-)
Posty: 33
Rejestracja: 02 gru 2004, 21:12

Postautor: Arek gd » 20 wrz 2006, 12:00

Super , jestescie godni naśladowania. Mam nadzieje że i o naszą rede tez kiedys uda sie tak zadbać.Pozdrawiam
Marcin Kostuch
+100 postów! Forumowy Weteran!
Posty: 110
Rejestracja: 20 mar 2006, 14:57

Odp:

Postautor: Marcin Kostuch » 20 wrz 2006, 13:06

Faktycznie, nieprecyzyjnie się wypowiedziałem, chodziło o mi o podwodną kamerę, o monitoringu wiedziałem. Pozrdawiam!
ToBoki
Ponad 10 postów! Toż to stały bywalec:-)
Posty: 12
Rejestracja: 15 lut 2006, 08:04

Kamera podwodna i nadziemna.

Postautor: ToBoki » 10 paź 2006, 22:34

Z nieoficjalnych źródeł, jest to kwestja dni, może tygodnia do dwóch.
Kwestia podpisania jednej umowy i montażu osprzętu oraz anteny.
Marcin Kostuch
+100 postów! Forumowy Weteran!
Posty: 110
Rejestracja: 20 mar 2006, 14:57

Odp:

Postautor: Marcin Kostuch » 11 paź 2006, 10:04

Kamerka bedzie najprawdopodobniej w czwartek, czyli jutro.
Ostatnio zmieniony 17 sie 2008, 20:10 przez Marcin Kostuch, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
tonkin
Ponad 25 postów! Ale gaduła :-)
Posty: 38
Rejestracja: 08 sie 2006, 14:28

Postautor: tonkin » 11 paź 2006, 22:50

Bylem na Waszej stronie i nawet sie zarejestrowalem ! Fajna !
Jestem b. ciekawy jak to bedzie funkcjonowac.
"Mucha sztuczna jest osia, kolo ktorej sport rybacki sie obraca....."

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Google [Bot] i 26 gości