Pomozcie dobrac sprzet lososiowy

ryby, metody, sprzęt, recenzje, wydarzenia...
Marcin Kostuch
+100 postów! Forumowy Weteran!
Posty: 110
Rejestracja: 20 mar 2006, 14:57

Odp:

Postautor: Marcin Kostuch » 04 paź 2006, 17:20

Zaraz poszukam ci jakichś fotek sznurów żebyś wiedział o co chodzi.
Marcin Kostuch
+100 postów! Forumowy Weteran!
Posty: 110
Rejestracja: 20 mar 2006, 14:57

Postautor: Marcin Kostuch » 04 paź 2006, 17:37

Sznur pływający z końcówką tonącą

Obrazek

Sznur tonący

Obrazek

Sznur pływający

Obrazek

Jak widzisz sznury tonące są ciemne, im ciemniejszy tym szybciej tonie (czarny najszybciej), pływające są jaskrawe, albo przeźroczyste. Jeśli to co proponuje ci sprzedawca to linka z fotki nr 1 to ok. Kupuj :)! Lead core, albo końcówki doczepiane nie są za dobre, po prostu ciężko się tym rzuca i możesz się zniechęcić.
baboriba
Ponad 10 postów! Toż to stały bywalec:-)
Posty: 25
Rejestracja: 02 paź 2006, 18:54

Postautor: baboriba » 04 paź 2006, 17:37

Dzieki piekne. Musze Cie jeszcze ciut pomeczyc bo nie rozumiem pewnych spraw. Czy końcówka tonąca to jest co innego niz lead core? I coz to jest ten wolnotonacy WF?
baboriba
Ponad 10 postów! Toż to stały bywalec:-)
Posty: 25
Rejestracja: 02 paź 2006, 18:54

Postautor: baboriba » 04 paź 2006, 17:39

Dzieki!!!! Teraz rozumiem.
baboriba
Ponad 10 postów! Toż to stały bywalec:-)
Posty: 25
Rejestracja: 02 paź 2006, 18:54

Postautor: baboriba » 04 paź 2006, 17:44

Ale tak sobie mysle ze i tak kupie ten zestaw najwyzej pozniej dokupie sama linke. Szkoda tylko ze sezon sie konczy za pare dni :(
Marcin Kostuch
+100 postów! Forumowy Weteran!
Posty: 110
Rejestracja: 20 mar 2006, 14:57

Odp:

Postautor: Marcin Kostuch » 04 paź 2006, 17:54

Lead core to taka końcówka z ołowiu:
Obrazek
Doczepiasz to np do sznura pływającego albo wolno tonącego. Robi się tak po to żeby głębiej poprowadzić muchę. Dalej masz chyba 6 klas tonięcia sznurów od wolno tonących przez średnio do super szubko tonących. Im ciemniejszy tym szybciej tonie a co za tym idzie, możesz głębiej poprowadzić przynętę. Sznur z końcówką tonącą jest połączony na stałe. Tak jak na fotkach. Jakby co, pytaj pozdrawiam.
baboriba
Ponad 10 postów! Toż to stały bywalec:-)
Posty: 25
Rejestracja: 02 paź 2006, 18:54

Postautor: baboriba » 04 paź 2006, 18:42

Dzieki, dzieki. Pewnie jeszcze bede mial kilka - a moze wiecej - pytan. A tak swoja droga to, to muchowe lapanie strasznie skomplikowane jest... Ale co tam nie poddaje sie :)
tomekz
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 92
Rejestracja: 05 paź 2002, 12:54

Postautor: tomekz » 05 paź 2006, 13:20

baboriba pisze:Bylem dzisiaj w sklepie i rozmawialem na temat sprzetu. Pan wlasciciel polecil mi kij Lexus Salmon aftm 10-11 14" w zestawie z kolowrotkiem podkaldem i lina. Wprawdzie lina jest plywajaca ale powiedzial, ze na tej wodzie taka sie lepiej sprawdza tylko jakas koncowke tonaca trzeba dolozyc ale dokladnie powie mi jak juz sie zdecyduje kupic (bylo duzo ludzi w sklepie i nie bylo jak pogadac dluzej). Cena za to wszystko to okolo 750zl - pierwotna cena to jakies 1180zl. Jak sadzisz warto to kupic? Prawde mowiac nie bardzo mam ochote kupowac cos drozszego bo nawet nie wiem czy mi sie ten rodzaj wedkowania spodoba i czy ten sprzet po kilku probach nie wyladuje w kacie :)

Dobrze Ci doradził szczególnie jeśli chodzi o linkę. Potem będziesz potrzebował więcej ale na jesienne (no chyba już po sezonie) łowienie pływająca jest Ok no i łatwiej nauczysz się rzucać. Potem na wiosenne łowienie przydałaby Ci się linka dobrze tonąca (na wysoką wodę) i z tonącą końcówką na normalną. Wynalazki typu lead core sobie podaruj u Ciebie są zupełnie inne warunki niż na Polskich rzekach.
andrzej
Ponad 25 postów! Ale gaduła :-)
Posty: 46
Rejestracja: 31 paź 2002, 11:26

Postautor: andrzej » 06 paź 2006, 16:47

cześć
Ciekaw jestem jaką akcję ma wędka krórą Tobie polecił sprzedawca ze sklepu. Jezeli jest to kijek o akcji wolnej to do linki bedzie ok ale jeżeli jest twardszy i szybszy to rozwaz proszę zakup głowicy rzutowej plus runnig line i potrenuj rzucanie Underhandem (czyli to co w Skandynawii jest najpopularniejsze) Ciekaw jestem jak wygląda brzeg twojej rzeki jeżeli jest mniej dostępny do brodzenia i blisko niego znajduja się krzaki to także underhand byłby lepszy, gdyz do rzucania pełnym szurem speyowym potrzebny jest wiekszy kawałek przestrzeni za Tobą (trzeba wykonać większą z tyłu pętle podczas rzutów speyowych)Natomiast jeżeli woda jest naprawdę płytka i masz miejsce aby zrobic wiekszą petle z tyłu podczas wykonywania rzutu speyem to korzystanie z linki speyowej daje taką korzyść, że nie trzeba po każdym rzucie wybierać pewnej ilości linki rzutowej (komfort). Powinieneś wziąć pod uwagę również warunki jakie będą panowały na twoim łowisku na wiosnę (wyższa i szybsza woda oraz możliwość brodzenia w niej tylko przy brzegu)

Pozdrawiam
Andrzej
andrzej
Ponad 25 postów! Ale gaduła :-)
Posty: 46
Rejestracja: 31 paź 2002, 11:26

Postautor: andrzej » 06 paź 2006, 17:05

Ciekaw jestem co wybrałeś? Ostatnio troszeczkę interesowałem sie tematem połowu łososia na muchę i zgromadziłem troche sprzetu. Mam wędki 13', 14' i 15' oraz kilka głowic i linke speyową ale wydaje mi sie że 14' wt. 10-11 będzię czym dobrym na początek. Powinna dać sobie radę podczas wiosennego łowienia (tonące głowice lub linka oraz duże muchy) jak równiez przy połowach na niższej wodzie (pływające głowice lub linki)

Andrzej R.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 169 gości