Otwarta dyskusja na rzecz Stowarzyszenia Ryb Łososiowatych i Lipienia

ryby, metody, sprzęt, recenzje, wydarzenia...
Stan Cios
Ponad 10 postów! Toż to stały bywalec:-)
Posty: 11
Rejestracja: 26 paź 2020, 09:25

Re: Otwarta dyskusja na rzecz Stowarzyszenia Ryb Łososiowatych i Lipienia

Postautor: Stan Cios » 02 lis 2020, 08:06

Pytanie tylko, czy Stowarzyszenie nastawione byłoby na konfrontację, czy też na współpracę.


Takie stawianie sprawy świadczy o braku zrozumienia, czym miałoby być Stowarzyszenie. Stowarzyszenie miałoby reprezentować interesy ogół wędkarzy i miłośników ryb łososiowatych w Polsce. Tego zadania nie spełnia ZG PZW, dla którego sektor ryb łososiowatych to margines (mniej niż 10% członków), ani nie ma odpowiedniej wiedzy merytorycznej. PZW jako całość stało się rybackim użytkownikiem wód i na tym koncentruje większość swoich sił. Różne lokalne stowarzyszenia miłośników rzek natomiast nie wykraczają poza kontekst lokalny.

Pytanie powinno brzmieć - czy wędkarze są zainteresowane tym, żeby powstałe odpowiednie lobby, które na szczeblu centralnym będzie broniło ich interesów, w tym przeciwko postępującej degradacji rzek i środowiska naturalnego (w największym stopniu dotyczy to właśnie ryb łososiowatych, bo płotki, leszcze i sandacze jakoś sobie poradzą, gdyż lepiej znoszą antropogeniczne zmiany w środowisku). Jeśli wędkarze są zadowolenia z obecnego status quo i uważają, iż żyją w raju na ziemi (a raczej w wodzie), to zapominamy o całej idei. Obrona interesów to oczywiście jeden z celów, ale prawdopodobnie najważniejszy.
pasiofishing
Brawo! Przynajmniej raz już napisał :-)
Posty: 2
Rejestracja: 01 lis 2020, 08:41

Re: Otwarta dyskusja na rzecz Stowarzyszenia Ryb Łososiowatych i Lipienia

Postautor: pasiofishing » 07 lis 2020, 20:46

Popieram p. Staszka w tym co pisze. Moim zdaniem takie stowarzyszenie powinno powstać, i działać na szczeblu centralnym czyli lobbować tak gdzie się tworzy prawo. Jednak w dzisiejszych czasach bez pieniędzy nie jest to możliwe, więc na początku potrzebna jest dźwignia w postaci ludzi potrafiących zorganizować fundusze z różnych instytucji i iść dalej... Coś na zasadzie dużych organizacji mówiących o sobie ekologiczne.
Z grubsza uważam, że generalnie cała ustawa o rybactwie powinna być dostosowana do dzisiejszych realiów, natomiast PZW mocno zmodernizowany.
pozdrawiam

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości