Otwarta dyskusja na rzecz Stowarzyszenia Ryb Łososiowatych i Lipienia

ryby, metody, sprzęt, recenzje, wydarzenia...
Sebaruszkiewicz
Ponad 10 postów! Toż to stały bywalec:-)
Posty: 23
Rejestracja: 06 sie 2020, 17:54

Otwarta dyskusja na rzecz Stowarzyszenia Ryb Łososiowatych i Lipienia

Postautor: Sebaruszkiewicz » 24 paź 2020, 16:39

Cześć,
kiedyś rozmawialiśmy ze Staszkiem Ciosem na temat działania/ założenia potencjalnego Stowarzyszenia związanego z ochroną ryb łososiowatych i lipienia. Ponieważ muszkarzy jest stosunkowo mało należałoby się w tym temacie zjednoczyć ze środowiskiem spinningowym.
Główne założenia to:
Powołanie Rady Naukowej składającej się naukowców;
Program:
1. Współpraca z PZW w zakresie ochrony ryb łososiowatych i lipienia
2. Współpraca ze środowiskiem naukowym
3. Opiniowanie założeń zmian w ustawodawstwie,
4. Ochrona środowiska związanego z rzekami
5. Badania ichtiologiczne i entomologiczne zasobów wodnych
6. Gromadzenie informacji o rybach łososiowatych
7. Pomoc wśród członków w introdukcji i kontroli ryb w środowisku wodnym.

Inne... jakie?

Co Wy na to? czy to ma szanse?

Seba
Stan Cios
Ponad 10 postów! Toż to stały bywalec:-)
Posty: 11
Rejestracja: 26 paź 2020, 09:25

Re: Otwarta dyskusja na rzecz Stowarzyszenia Ryb Łososiowatych i Lipienia

Postautor: Stan Cios » 26 paź 2020, 13:55

Stworzenie stowarzyszenia gromadzącego miłośników ryb łososiowatych nie jest łatwą sprawą. Problemem jest nie tyle kwestia przygotowania dokumentu programowego i statutu, a także rejestracja organizacji w sądzie, ile uzyskanie odpowiedniego poparcia w społeczeństwie. Ogół wędkarzy z zasady zainteresowany jest głównie złowieniem ryb, najlepiej jak największych i w największej liczbie. Od tego jest jeszcze daleka droga do działań (zgodnych z prawem i najlepszą wiedzą przyrodniczą) na rzecz ryb i ich środowiska, a także promocji tej problematyki w społeczeństwie. To wymaga wiedzy, czasu (zwłaszcza wolnego) i środków, żeby Stowarzyszenie mogło być organizacją skuteczną. Także wielu członków, bo bez nich organizacja będzie martwa. Ile jest takich osób w Polsce? Nie wiem.

Patrząc na rozwój wędkarstwa u nas w ostatnich kilkudziesięciu latach jestem optymistą, że kiedyś takie stowarzyszenie powstanie. Jest bowiem potencjał - wędkarze lubią się spotykać (np. zawody i inne wspólne wydarzenia), lubią działać na rzecz swojej pasji (vide różne stowarzyszenia miłośników rzeki XYZ), a także skłonni są wydać niemałe środki (vide przykład licytacji podczas pucharów głowatki). Mam jednak wątpliwości (może nieuzasadnione?), czy nastąpi to w perspektywie krótko lub średnioterminowej.

N.b. - lipień jest rybą łososiowatą, więc nie ma powodu, żeby go wydzielać w tytule/nazwie.
tomekz
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 92
Rejestracja: 05 paź 2002, 12:54

Re: Otwarta dyskusja na rzecz Stowarzyszenia Ryb Łososiowatych i Lipienia

Postautor: tomekz » 27 paź 2020, 15:59

A jaki miałby być cel istnienia takiej organizacji? Kto miałby ją tworzyć i po co?
Stan Cios
Ponad 10 postów! Toż to stały bywalec:-)
Posty: 11
Rejestracja: 26 paź 2020, 09:25

Re: Otwarta dyskusja na rzecz Stowarzyszenia Ryb Łososiowatych i Lipienia

Postautor: Stan Cios » 28 paź 2020, 07:49

i po co?


Mój "ostrożny optymizm", związany z powołaniem Stowarzyszenia, wynika właśnie ze świadomości, że tak podchodzi znakomita większość wędkarzy. Brak jest wiedzy w ogóle nt. istoty stowarzyszeń i ich roli w funkcjonowaniu społeczeństwa. W okresie PRL wolne stowarzyszenia w praktyce nie istniały, a po 1990 r. ich rola jest niewielka, bo zrzeszają niewiele osób. Funkcjonowanie stowarzyszeń w wędkarstwie postrzega się przez pryzmat PZW, co jest błędem, ponieważ PZW jest archaizmem generalnie niezdolnym do reagowania na współczesne problemy, z uwagi na przestarzałe mechanizmy i wewnętrzne sprzeczności (np. propagowanie turystyki wędkarskiej zapisanej w statucie ma się nijak do rzeczywistości, bo każdy dodatkowy wędkarz oznacza wzrost konkurencji o ten sam ograniczony zasób ryb). Ogół wędkarzy nie ma wiedzy, jak funkcjonują stowarzyszenia i organizacje wędkarskie zagranicą. Ja byłem członkiem organizacji we Włoszech i Finlandii, a nadal jestem w Wielkiej Brytanii. To jest nieco inny świat, niż w Polsce. Do tego trzeba dojrzeć, zwłaszcza cywilizacyjnie. Ważna w tym jest też szeroko rozumiana kwestia "wolności wyboru", nad czym nie będę się rozwodził, zdając się na intelekt Czytelnika.
Odpowiedź na pytanie "po co" jest zawarta też w mojej informacji o Stowarzyszeniu Lipienia, a także częściowo w poście Seby. Oczywiście inne osoby mogą wysuwać dodatkowe argumenty - za lub przeciw.
Sebaruszkiewicz
Ponad 10 postów! Toż to stały bywalec:-)
Posty: 23
Rejestracja: 06 sie 2020, 17:54

Re: Otwarta dyskusja na rzecz Stowarzyszenia Ryb Łososiowatych i Lipienia

Postautor: Sebaruszkiewicz » 28 paź 2020, 10:50

Tak,
w zasadzie po co zostało napisane wyraźnie w pierwszym poście. Zaprosiłem Staszka do dyskusji, bo nie ukrywam, ze kiedyś rozamwialiśmy na temat Stowarzyszenia LIpień z UK. Zapytałem, na jakiej zasadzie to działa i jakie są tego efekty. Stąd również wziął się artykuł w namuche.pl

Można wziąć przykład np. Z głowatki w jaki sposób pozyskują kasę na zarybienia głowacicą czy prelekcje, raz do roku na Pucharze. Mnie bardziej chodzi o całą Polskę i społeczność związaną z rybami łososiowymi i pracę--> patrz pierwszy post.
tomekz
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 92
Rejestracja: 05 paź 2002, 12:54

Re: Otwarta dyskusja na rzecz Stowarzyszenia Ryb Łososiowatych i Lipienia

Postautor: tomekz » 28 paź 2020, 15:58

To jak już wszystko napisaliście to tylko czekać na to aż się samo stanie. W Polsce jest sporo Stowarzyszeń z istnienia których nic nie wynika.
A co ma wyniknąć z powołania tego i co istotniejsze kto to zrobi?
wiwaldi123
Brawo! Przynajmniej raz już napisał :-)
Posty: 2
Rejestracja: 19 paź 2020, 19:57

Re: Otwarta dyskusja na rzecz Stowarzyszenia Ryb Łososiowatych i Lipienia

Postautor: wiwaldi123 » 28 paź 2020, 17:17

1.Współpraca z PZW w zakresie ochrony ryb łososiowatych i lipienia
2. Współpraca ze środowiskiem naukowym
3. Opiniowanie założeń zmian w ustawodawstwie,
4. Ochrona środowiska związanego z rzekami
5. Badania ichtiologiczne i entomologiczne zasobów wodnych
6. Gromadzenie informacji o rybach łososiowatych
7. Pomoc wśród członków w introdukcji i kontroli ryb w środowisku wodnym.

Inne... jakie?

Co Wy na to? czy to ma szanse?

Pozwoliłem sobie zacytować punkty z posta inicjującego powyżej.

1. Czy współpraca z PZW jest konieczna, moim zdaniem nie ponieważ PZW widzi w stowarzyszeniach zagrożenie dla swojego istnienia. Już nie raz ta organizacja blokowała powstawanie stowarzyszeń w przeszłości. Tylko niewiele udało się w tym zakresie zrobić. Sukcesem jest np. stowarzyszenie nad Parsętą. Pełen sukces nie tylko związanego z odrodzeniem się pogłowia ryb szlachetnych, ale również ochrona zasobów w tym tarlisk. Płaci się za wędkowanie, ale widać tego efekty i też muszą utrzymywać struktury organizacyjne.

2. Trzeba by było zająć się zjawiskiem ograniczenia liczebności prawnie chronionego ptaka - kormorana. W dużej mierze w ostatnich latach zrobił wiele szkód w pogłowiu ryb szlachetnych i nie tylko.
To tak na szybko
filip760
Brawo! Przynajmniej raz już napisał :-)
Posty: 2
Rejestracja: 20 paź 2020, 16:24

Re: Otwarta dyskusja na rzecz Stowarzyszenia Ryb Łososiowatych i Lipienia

Postautor: filip760 » 28 paź 2020, 18:14

Istniej kilka/kilkanaście Towarzystw Miłośników...,działają jedne sprawniej drugie troszkę mniej.
Takie Stowarzyszenie wg mnie musiało być skupić kilka autorytetów wędkarskich którzy mają siłę przebicia i jeszcze musi im się chcieć..
Sebaruszkiewicz
Ponad 10 postów! Toż to stały bywalec:-)
Posty: 23
Rejestracja: 06 sie 2020, 17:54

Re: Otwarta dyskusja na rzecz Stowarzyszenia Ryb Łososiowatych i Lipienia

Postautor: Sebaruszkiewicz » 01 lis 2020, 11:45

Sądzę, że przy odrobinie chcenia, a są tacy co im się chce, działają w lokalnych społecznościach można to zrobić. To temat nie na już, do głębokich rozmów. Ta propozycja wzięła się również ze spotkań grupy wędkarzy, gdzie o tym rozmawialiśmy.
Jacek Lurka
Brawo! Przynajmniej raz już napisał :-)
Posty: 2
Rejestracja: 20 paź 2020, 06:03

Re: Otwarta dyskusja na rzecz Stowarzyszenia Ryb Łososiowatych i Lipienia

Postautor: Jacek Lurka » 01 lis 2020, 18:10

Nie zgodzę się z twierdzeniem, że (oczywiście niektóre) Stowarzyszenia, nie współpracują z PZW. Świetnym przykładem może być Potok II w Bydgoszczy. Znam chłopaków i wiem że współpracę z PZW Bydgoszcz sobie chwalą. Ale może oni lepiej sami się wypowiedzą. Ja osobiście mogę pomóc w organizacji takiej współpracy w Okręgu Toruń. Sądzę, że spotkałoby to się z przychylnym przyjęciem.
Pytanie tylko, czy Stowarzyszenie nastawione byłoby na konfrontację, czy też na współpracę.
Pozdrwiam

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości