Każda zapora będzie miała przepławkę

ryby, metody, sprzęt, recenzje, wydarzenia...
Artur Wysocki
+100 postów! Forumowy Weteran!
Posty: 323
Rejestracja: 02 paź 2002, 12:22

Każda zapora będzie miała przepławkę

Postautor: Artur Wysocki » 09 kwie 2004, 17:26

W związku ze zbliżającymi się świętami chcę trochę poprawić muszkarski nastrój i powiadomić kolegów, że być może już za nie długo rozpocznie się realizacja programu budowania przepławek na rzekach Pomorza. Program przygotowywany przez Ministerstwo Środowiska zakłada przeznaczenie ok.10 mln EURO na udrożnienie rzek pomorskich i dorzecza Wisły. Miałem możliwość uczestniczenia w opiniowaniu tego programu dla Wieprzy, Słupi i Łupawy i myślę, że gdyby udało się zrealizować choć pierwszy etap tego zamierzenia to znależlibyśmy się w innym świecie. W sumie projekt przewiduje wybudowanie w woj. Pomoprskim ok. 200 przepławek z tymże w pierwszym etapie kilkanaście. Właściwie wszystkie rzeki za wyjątkiem Raduni zostały objęte tym programem.
Idą święta i pamiętajmy o tym że rybka lubi pływać, Pa
Adam Lejk
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 86
Rejestracja: 10 mar 2003, 18:26

Postautor: Adam Lejk » 09 kwie 2004, 18:35

Witam.

Dlaczego Radunie pominięto w tym programie?

Pozdrawiam.
Artur Wysocki
+100 postów! Forumowy Weteran!
Posty: 323
Rejestracja: 02 paź 2002, 12:22

Postautor: Artur Wysocki » 10 kwie 2004, 08:10

Ha, to jest dobre pytanie niestety nie do mnie. W komentarzu do opracowania ujęto to w ten sposób, że na Raduni jest tak dużo piętrzeń, że nie przewiduje się jej udrożnienia. Być może organy opiniujące ten program doszły do wniosku, że wpuszczanie ryb anadromicznych (czyt. wędrownych) do tej rzeki jest nieporządane. Zwiększenie ilości troci w rzece może skutkować zmniejszeniem populacji pstrąga potokowego, nie wiem? W każdym bądź razie argument o tym, że jest za dużo piętrzeń, aby budować przepławki jest dosyć kruchy, byłem na prelekcji dr.Lubienieckiego gdzie pokazywał programy w Niemczech gdzie na jednej rzece budowano po 40 przepławek i pamiętam jak stwierdził, że sytuacja na polskich rzekach w poruwnaniu z niemieckimi jest dużo lepsza, nasze tereny były opuźnione cywilizacyjnie i nie zdążąno nabudować odpowiednio dużej ilości elektrowni. Na pytanie gościa z ZE jakie przepławki buduje się w Niemczech na nowopowsających zaporach, odpowiedział, że od parunastu lat nie słyszał o budowie jakiejkolwiek zapory na rzece w Niemczech, słyszał natomiast, że parę rozebrano.
Adam Lejk
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 86
Rejestracja: 10 mar 2003, 18:26

Postautor: Adam Lejk » 10 kwie 2004, 14:09

Odpowiedź mnie zamurowała i pozostawię to bez komentarza.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
szpryna
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 97
Rejestracja: 01 sty 2004, 20:40

Postautor: szpryna » 10 kwie 2004, 14:24

Artur- dzieki za taki prezent swiateczny. humor poprawia sie od razu. oby jednak nie bylo to "lanie wody" tylko faktyczne dzialanie. mysle, ze szczegolnie dla Łupawy byloby to piekne, by trocie wystepowaly powyzej Smołdzina:) Czy Łeba tez jest obejta tym programem (przeplawka na mlynie w Leborku)?
pozdrawiam

Mateusz
Artur Wysocki
+100 postów! Forumowy Weteran!
Posty: 323
Rejestracja: 02 paź 2002, 12:22

Postautor: Artur Wysocki » 13 kwie 2004, 19:23

I Łeba i Łupawa i wszystkie pozostałe rzeki ( poza Radunią) tak zakłada projekt. Na Łupawie w Smołdzinie rozpoczęły się już prace projektowe dotyczące przepławki. Bądźmy dobrej myśli.
Awatar użytkownika
mathe
Ponad 25 postów! Ale gaduła :-)
Posty: 42
Rejestracja: 03 sty 2003, 12:47

Postautor: mathe » 14 kwie 2004, 07:02

Zanosi się na to że projekt faktycznie ruszy!
Mam natomiast wątpliwości co do innej rzeczy- Kto będzie kontrolował jakość prac (mam na myśli zatwierdzanie projektów tych urządzeń, i późniejsza konfrontacja projektu z rzeczywistością). Obawiam się byśmy nie zmarnowali tej ogromnej szansy budując 200 niedziałających urządzeń- nieużytecznych dla ryb.

Mam nadzieję że p.t. forumowicze rozwieją moje obawy.

Pozdrawiam,

M
pozdrawiam


Mathe
Awatar użytkownika
szpryna
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 97
Rejestracja: 01 sty 2004, 20:40

Postautor: szpryna » 14 kwie 2004, 11:22

pozostaje nam czekac i cieszyc sie, ze ktos postanowil zadbac o nasze rzeki...

a propos- Wisla tez sie liczy?
pozdrawiam



Mateusz
Artur Wysocki
+100 postów! Forumowy Weteran!
Posty: 323
Rejestracja: 02 paź 2002, 12:22

Postautor: Artur Wysocki » 14 kwie 2004, 12:49

Podobno na Włocławek idzie dużo pieniążków unijnych. No i Brda, Drwęca, Wda i Wierzyca.
Stefan Stolarczyk

Postautor: Stefan Stolarczyk » 14 kwie 2004, 13:15

A co z Bolszewką, Gościciną, Potokiem Oruńskim, Strzyżą i wieloma innymi rzeczkami?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości