Leksykonu narzędzi...

ryby, metody, sprzęt, recenzje, wydarzenia...
Awatar użytkownika
Tomasz Marcinkiewicz
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 59
Rejestracja: 30 sie 2002, 21:10

Leksykonu narzędzi...

Postautor: Tomasz Marcinkiewicz » 28 paź 2004, 12:55

W ostatniej części Leksykonu narzędzi do wykonywania much cz.. VIII autor z dość niezrozumiałych powodów zlekceważył przydatność obrotowej suszarki do much.
Można oczywiście na zwykłych magnesowych suszarkach, co jakiś czas, samemu obracać muszki i efekt będzie podobny


Myśle że obrotowa suszarka przy wykonywaniu zwykłych suchych much, mokrych czy też nimf jest rzeczywiście zbędnym gadżetem
Noo ale jeśli ktoś robił streamery czy też inne duże muchy i główki zalewał epoxydem to dla niego obrotowa suszarka będzie wybawieniem. Każdy zalewający główki wie ile czasu trzeba "zmarnować" obracając muchę w imadle czy też w rękach aby epoxyd już podsechł i nie robił zacieków. A i tak nieraz już się wydaje że jest ok odkładam muchę a tu po paru chwilach wstrętny bombel który potem trzeba ściąć skalpelem.
A mając taką suszareczkę która obraca się w żółwim tempie pozwala epoxydowi równo się rozlewać i zasychać a my już ciachamy następną muszkę

To taka moja uwaga do bardzo ciekawego cyklu Leksykon ...

Pozdrawiam
TM <")))))><
FremeN
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 82
Rejestracja: 12 sty 2004, 11:02

Re: Leksykonu narzędzi...

Postautor: FremeN » 28 paź 2004, 13:32

Tomasz Marcinkiewicz pisze:Noo ale jeśli ktoś robił streamery czy też inne duże muchy i główki zalewał epoxydem to dla niego obrotowa suszarka będzie wybawieniem. Każdy zalewający główki wie ile czasu trzeba "zmarnować" obracając muchę w imadle czy też w rękach aby epoxyd już podsechł i nie robił zacieków.


Tia, przy szczupakowych i morskich stremerkach taka suszarka jest niezbędna. Sam się przymierzałem, ale nie moge kupić silnika 6-10 rpm. Znalazłem tylko taki do rożna, ale ma tylko 2 rpm i nie wiem, czy to nie za wolno jednak.
Ktoś ma jakies doświadczenia z budowy takiego urzadzenia? Jaki silnik zastosował?

Pzdr,
Darek
Mirek T

Postautor: Mirek T » 30 paź 2004, 18:55

Nawet nie wiedziałem ze takie coś się stosuje ale myślę że można użyć silnik z magnetofonu np. ze starego walkmana


[/quote]
Awatar użytkownika
Tomasz Marcinkiewicz
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 59
Rejestracja: 30 sie 2002, 21:10

Postautor: Tomasz Marcinkiewicz » 07 lis 2004, 18:15

No i w tym właśnie w tym cały problem, że nie może to być silnik ze starego walkmana czy też innego takiego urządzenia. Są one zdecydowanie zbyt szybkie.
Miałem przyjemność oglądać oryginalną obrotową suszarkę. Piankowy walec, do którego są mocowane raczej „muszyska” niż muchy, obraca się naprawdę wolno.

Ktoś ma jakies doświadczenia z budowy takiego urzadzenia? Jaki silnik zastosował?


Doświadczeń z budowy nie mam, bo nie mogłem znaleźć odpowiedniego silniczka. Jednak ostatnio będąc u chrześnicy w śród jej zabawek zobaczyłem małą zabawkową mikrowele. Silnik poruszający talerz wewnątrz mikroweli jest tym, którego szukałem. Zabawka była kupiona w zeszłym roku w makro a wyprodukowana w Chinach. Kosztuje ok. 50zł. Jak mnie poinformowano w tym roku ( tz przed Mikołajem) też powinna będzie dostępna.
A posiadając taki silniczek to już nic prostszego. Choć na razie nie mam lepszej koncepcji na walec do mocowania „muszysk” niż wycięty z drewna walczyk z ponabijanymi po zewnętrznej stronie żabkami używanymi chyba przez elektroników.
A może ktoś z forumowiczów mógłby podpowiedzieć, z czego można by wyciąć taki walec. Ważne by w niego łatwo można wbić muchę i by ją dobrze trzymał

Pozdrawiam
TM <")))))><
Pawel P
Ponad 10 postów! Toż to stały bywalec:-)
Posty: 11
Rejestracja: 01 wrz 2004, 10:52

Postautor: Pawel P » 07 lis 2004, 18:53

Można by zmniejszyć ilość obrotów na minutę wałka, do którego przyczepiona jest mucha. Jeśli taki wałek nie zostanie przyczepiony bezpośrednio do silnika od walkmana, tylko połączony z nim za pomocą jakiegoś paska, a średnica wałka(tego od muchy)będzie większa od tego z walkmana to będzie poruszał się on wolniej.
Zrobiłem taki rysunek.
Załączniki
walkman.jpg
walkman.jpg (7.01 KiB) Przejrzano 3948 razy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości