Sztuczne tarlisko - trocie zakładają gniazda

ryby, metody, sprzęt, recenzje, wydarzenia...
Artur Wysocki
+100 postów! Forumowy Weteran!
Posty: 323
Rejestracja: 02 paź 2002, 12:22

Sztuczne tarlisko - trocie zakładają gniazda

Postautor: Artur Wysocki » 02 lis 2004, 08:22

W dniu pańskim 1 listopada 2004 roku samica długości ok. 60cm założyła gniazdo na sztucznym tarlisku na rzece Glaźnej. Co ciekawe jest to pierwsze gniazdo trociowe na tej rzece w tym roku. Dla potwierdzenia atrakcyjności dla ryb tego tarliska dzisiaj w nocy zostało założone przez trocie drugie gniazdo w odległości 10m od pierwszego. Myślę, że worek sie rozsypał.
Pozdrowienia
tomekz
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 92
Rejestracja: 05 paź 2002, 12:54

Postautor: tomekz » 02 lis 2004, 11:55

oby sie pasło :-)
Mariusz Wysocki
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 80
Rejestracja: 05 lut 2003, 22:25

Postautor: Mariusz Wysocki » 02 lis 2004, 12:05

Gratulacje
Awatar użytkownika
Witek Polakowski
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 75
Rejestracja: 16 sie 2002, 23:29

Postautor: Witek Polakowski » 02 lis 2004, 13:46

Artur, czy mógłbyś coś więcej napisać o tym sztucznym tarlisku. Jakie koszty, kto to finansował ? Czy próbowaliście też moze na dopływach poprawiać miejsca tarliskowe poprzez płukanie żwiru etc. tak jak opisywał to pan Jeleński ?

Na dopływie x rzeki Redy tarło troci w pełni. Liczba gniazd w tej chwili siega 30, jednega dnia naliczyliśmy przy nich około 65 ryb średniej wielkości 60-70 cm. Zdarzają sie też ryby 80-90 cm. Od wczoraj przy trociach tez kręci sie mnóstwo drobnych pstrągów.
Naprawde cudowny widok ... obserwowac 5-7 ryb na jednym gnieździe na 20-cm wodzie na wyciągnięcie ręki :-))))
Kilka lat temu tez było sporo ryb, jednak wszystko wskazuje na to, że tegoroczny ciąg jest jeszcze większy.
Pozdro-Witek
Adrian

Sztuczne tarlisko - trocie zakładają gniazda

Postautor: Adrian » 02 lis 2004, 14:19

Mam pytanie jaki jest stan wody na Słupi w okolicy Kwakowa jak bylem z piatek to wody bylo o 1 metr wieciej niz zwykle.
Awatar użytkownika
szpryna
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 97
Rejestracja: 01 sty 2004, 20:40

Postautor: szpryna » 02 lis 2004, 15:40

gratuluje sukcesu :)

Artur, czy dało by się jakieś zdjęcia tegoż tarliska umieścić na forum lub w jakims małym artykuliku?
pozdrawiam

Mateusz
Artur Wysocki
+100 postów! Forumowy Weteran!
Posty: 323
Rejestracja: 02 paź 2002, 12:22

Postautor: Artur Wysocki » 02 lis 2004, 16:59

Myślę, że jak tarło dobiegnie końca to opisze tą przygodę z tarliskiem w Namuchę.pl. Napiszę dzięki komu powstało, ile ryb założyło gniazda, ile kosztowało i kto je budował. Wczoraj gdy po odwiedzeniu grobów bliskich pojechałem z córką na tarlisko i razem obserwowaliśmy pierwszą samicę nad gniazdem byłem bardzo szczęśliwy, wiedziałem już, że eksperyment się powiódł i że wędkarze z przyrodnikami mogą zrobić dużo więcej dla rzek niż roznoszenie narybku w workach, mogą przywracać rzekom zdolność do corocznego odradzania zgodnie z rytmem natury. Troche podniośle kadzę, ale chwila jest podniosła, czekaliśmy na nią dwa lata. Na podziękowania dla wszystkich naszych przyjacioł przyjdzie jeszcze czas, ale jedną osobę muszę w tym miejscu wymienić, idea wspomagania tarła naturalnego Józefa Jeleńskiego stała się ciałem, dziękuje.
No a teraz kto ma czas niech idzie popilnowac rybek w zalotach,
Pozdrowienia
Grzeszniks

Postautor: Grzeszniks » 02 lis 2004, 19:22

Gratulacje panowie!!! takie wiadomości cieszą. My na rzece Redzie tarlisk mamy pod dostatkiem , a i ryb dużo. Niestety chętnych na rybie mięsko też nie brakuje , Witku... mniej szczegułów...! kłusownicy nie śpią! pilnujcie góry my walczymy na dole , oby się udało upilnować ryby przed tymi złodziejami... i oby pan G.G. nie wjechał z agregatem i pseudo badaniami... bo z naszych starań nici i pozostanie nam liczenie ryb z przełamanymi kręgosłupami :-(. Pozdrowienia.
Artur Wysocki
+100 postów! Forumowy Weteran!
Posty: 323
Rejestracja: 02 paź 2002, 12:22

Postautor: Artur Wysocki » 03 lis 2004, 07:41

Co to znaczy pod dostatkiem, ile jest gniazd na Redzie, ile par troci odbywa swe gody w tych samych miejscach rozkopując kopce swoich poprzedniczek, jaka jest jakość żwiru i ile narybku przeżywa z tarła naturalnego, pytań bez odpowiedzi jest naprawdę sporo. Na górnej Słupi naliczyliśmy ponad 300 gniazd, czy to dużo czy mało na parę tysięcy wpływających z morza ryb. Jest dużo do poznania i zrobienia, także nie podważajmy pochopnie pracy ludzi którzy w tej materi działają, zarówno zarybiając jak i prowadząc badania.
Pozdrowienia
Wierny fan A.W.

Postautor: Wierny fan A.W. » 03 lis 2004, 17:31

Skoro jest pan takim doskonałym znawcą Redy ,czy to z książek czy też z internetu , to mam pytanie : czy stymulacja elektryczna troci w trakcie tarła powoduje przedwczesny czy opóźniony wytrysk mlecza u samców. W razie braku fachowej literatury proponuję badania przeprowadzić we własnym łóżku :-) .

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości