NIK, a PZW

ryby, metody, sprzęt, recenzje, wydarzenia...
Awatar użytkownika
marek_k84
Ponad 25 postów! Ale gaduła :-)
Posty: 40
Rejestracja: 08 sty 2003, 13:35

NIK, a PZW

Postautor: marek_k84 » 22 wrz 2005, 06:31

W związku z dyskusjami o możliwościach przeprowadzania w PZW kontroli przez NIK, pozwoliłem sobie poszperać trochę po sieci. A oto efekty:



I. Z Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej (wyciąg - art. 202-207):

„Rozdział IX
ORGANY KONTROLI PAŃSTWOWEJ I OCHRONY PRAWA
Art. 202.
1. Najwyższa Izba Kontroli jest naczelnym organem kontroli państwowej.
2. Najwyższa Izba Kontroli podlega Sejmowi.
3. Najwyższa Izba Kontroli działa na zasadach kolegialności.
Art. 203.
1. Najwyższa Izba Kontroli kontroluje działalność organów administracji rządowej, Narodowego Banku Polskiego, państwowych osób prawnych i innych państwowych jednostek organizacyjnych z punktu widzenia legalności, gospodarności, celowości i rzetelności.
2. Najwyższa Izba Kontroli może kontrolować działalność organów samorządu terytorialnego, komunalnych osób prawnych i innych komunalnych jednostek organizacyjnych z punktu widzenia legalności, gospodarności i rzetelności.
3. Najwyższa Izba Kontroli może również kontrolować z punktu widzenia legalności i gospodarności działalność innych jednostek organizacyjnych i podmiotów gospodarczych w zakresie, w jakim wykorzystują one majątek lub środki państwowe lub komunalne oraz wywiązują się z zobowiązań finansowych na rzecz państwa.”
II. Z Ustawy z dnia 23 grudnia 1994 r. o Najwyższej Izbie Kontroli:
….
Art. 2.3. Najwyższa Izba Kontroli może również kontrolować działalność jednostek organizacyjnych i podmiotów gospodarczych innych niż wymienione w ust. 1 i 2, w zakresie, w jakim jednostki i podmioty te:
1) wykonują zadania zlecone lub powierzone przez państwo,
2) wykonują zamówienia publiczne na rzecz państwa lub samorządu terytorialnego,
3) organizują lub wykonują prace interwencyjne albo roboty publiczne,
4) działają z udziałem mienia państwowego lub komunalnego albo rozporządzają takim mieniem,
5) korzystają z indywidualnie przyznanej pomocy lub gwarancji albo poręczenia państwa lub samorządu terytorialnego,
6) wywiązują się ze zobowiązań finansowych na rzecz państwa.
Art. 3. Najwyższa Izba Kontroli, kontrolując jednostki wymienione w art. 2, bada w szczególności wykonanie budżetu państwa oraz realizację ustaw i innych aktów prawnych w zakresie działalności finansowej, gospodarczej i organizacyjno-administracyjnej tych jednostek.


Art. 5.3. Kontrola działalności jednostek organizacyjnych i podmiotów gospodarczych, o których mowa w art. 2 ust. 3 pkt 4-6, przeprowadzana jest pod względem legalności i rzetelności.

Art. 6.1. Najwyższa Izba Kontroli podejmuje kontrole na zlecenie Sejmu lub jego organów, na wniosek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Prezesa Rady Ministrów oraz z własnej inicjatywy.”



Nie jestem prawnikiem, ale wydaje mi się, że przytoczone zapisy wykluczają możliwość kontroli przez NIK gospodarki finansowej PZW w zakresie przekraczającym zapisy art. 2.3. Ustawy o NIK. Tym samym opinie pojawiające się w sieci (choćby na http://www.flyfishing.pl/mainforum/msg. ... 6&offset=0 oraz http://www.flyfishing.pl/mainforum/msg. ... 7&offset=0 lub http://www.namuche.pl/viewtopic.php?t=889) i w październikowym numerze wędkarskiego Świata o zbawiennym wpływie na sytuację w PZW jaki mogłaby odnieść kontrola NIK w zakresie gospodarowania środkami pochodzącymi ze składek Członków stowarzyszenia wydaja się być mocno przesadzone i nie mające oparcia w obowiązującym prawie.


Myślę, że przydałoby się sprawdzenie moich wniosków przez bieglejszych w roztrząsaniu zawiłości prawa.


marek_k84
Marek Kaczmarczyk

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości