W sprawie Sanu

ryby, metody, sprzęt, recenzje, wydarzenia...
Awatar użytkownika
Robert Pastryk
+100 postów! Forumowy Weteran!
Posty: 108
Rejestracja: 14 sie 2002, 15:19

W sprawie Sanu

Postautor: Robert Pastryk » 03 gru 2002, 14:14

Stała się rzecz straszna. Zginęły tysiące ryb. W ciągu kilku godzin zmarnowany został dotychczasowy wysiłek, praca i nadzieje wielu, wielu ludzi.
Niewątpliwie, sprawą powinien zająć się prokurator i sąd. I mam nadzieje, że to zrobi.

Pamiętajmy jednak, że rzeka i jej mieszkańcy to nie tylko dobro nas - wędkarzy. To również dobro ponadwędkarskie. To niebywały skarb lokalnej społeczności, mieszkańców, władz lokalnych.
O ile protest czy doniesienie do prokuratury skierowane przez grupkę wędkarzy lub nawet PZW może gdzieś ugrzęznąć w biurokratycznej machinie, o tyle wspólny, zbiorowy protest całej lokalnej społeczności nie pozostanie bez echa.

Paradoksalnie, jest do doskonały moment do próby zbudowania wokół rzeki ponadwędkarskiego sojuszu. Sojuszu wszystkich miłośników doliny Sanu.
Bo przecież na turystyce wędkarskiej zarabiają prywatne kwatery i handel. A więc o dobro rzeki powinny dbać również np. stowarzyszenia agroturystyczne, lokalni kupcy i koniec końców władze lokalne. A lokalni ekologowie? Oni też przecież chcą chronić tę rzekę i jej otoczenie. A wędkarski biznes? Jeśli zginą rzeki, nikt nie będzie kupować sprzętu!
Problem w tym, że te środowiska (włączając wędkarzy) często nie potrafią znaleźć wspólnego celu, a nawet wspólnego języka.

Głęboko wierzę, że takie pozytywne i ponadśrodowiskowe działania przynoszą prawdziwe efekty. A więc jeśli protestować to wspólnie, a nie w pojedynkę, jeśli budować, to grupą, a nie w samotności.
Wskazują zresztą na to doświadczenia z wielu krajów a powoli i polskie. Sami wędkarze nie mogą zdziałać wiele. Dopiero sojusz "ponad podziałami", sojusz, który potrafi znaleźć wspólny cel jest w stanie coś osiągnąć.

Pozdrawiam

Robert Pastryk

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość