lameta

wykonywanie much, techniki i materiały muchowe
Awatar użytkownika
mathe
Ponad 25 postów! Ale gaduła :-)
Posty: 42
Rejestracja: 03 sty 2003, 12:47

lameta

Postautor: mathe » 17 wrz 2003, 16:22

Hej!

Napiszcie jak układacie płaską metalową lametę na haku,
aby leżała równiutko i nie było "wyrw" między zwojami.
niby wystarczy zawinąć... ale wciąż mam problem z idealnym położeniem.

Poradźcie proszę krok po kroku jak wykonać zgrabny tułów,

Pozdr dzięki,

Mathe
Jarek
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 95
Rejestracja: 20 sty 2003, 08:00

Postautor: Jarek » 18 wrz 2003, 06:32

Przede wszystkim ważny jest podkład z nici wiodącej nawinięty na trzonku w taki sposób aby był jak najbardziej równy i gładki, w tedy lameta na pewno będzie się lepiej układać - oczywiście należy również nabrać odpowiedniej wprawy co do samego nawijania lamety: nie za gęsto, bardzo równo i starannie, tak aby zwoje lekko na siebie nachodziły aby nie było widać prześwitów nici. Można podkład posmarować jeszcze jakimś klejem który będzie wzmacniał całą konstrukcję – jednak należy uważać aby nadmiar klei nie wydostawał się pomiędzy zwojami na zewnątrz bo będzie to psuło cały efekt – nie zawsze można ten klej usunąć tak aby nie było śladu.
I to by było na tyle z mojej strony - jak na razie nic więcej do głowy mi nie przychodzi.
Awatar użytkownika
Tomek Bogdanowicz
+100 postów! Forumowy Weteran!
Posty: 144
Rejestracja: 25 kwie 2003, 08:16

Postautor: Tomek Bogdanowicz » 19 wrz 2003, 10:44

Tak jak kolega napisał, najwazniesze jest to, jak są nawinięte materiały poprzedzające lamete. Czy nie ma nierówności, itd. Ale oprócz tego, to ja robię jeszcze tak: mocuje lamete nie od strony ogona, tylko od główki muchy, następnie nawijam do ogona, i z powrotem do główki, gdzie wszystko dokładnie zakańczam. Dzięki temu nie ma problemu z prześwitującym podkładem, itd
Lamety używam raczej miekkie, niż twarde (metalowe). lepiej sie układają. przewijam oczywiście pod prąd, znaczy w przeciwnym kierunku, niz ostatni nawój lamety. Więcej grzechów nie pamietam.
Czołem!
Na muchę łowie 6-7 lat. Muchy kręcę sam, to zresztą kolejne hobby, i traktuję je trochę niezależnie od wędkowania. Ostatnio najwięcej frajdy daje mi łowienie zębatego na muchę :-).
Zapraszam też tu: www.unichowo.com
Awatar użytkownika
mathe
Ponad 25 postów! Ale gaduła :-)
Posty: 42
Rejestracja: 03 sty 2003, 12:47

Postautor: mathe » 19 wrz 2003, 12:53

okej, czyli równiutki podkład, potem ciut kleju, nawijam tam i spowrotem
i przewijka w stronę oczywiście przeciwną...

Dzięki za pomoc!


miękkie lamety?
hmm.. a jak to wygląda? z czego zrobione, jak się nazywa i gdzie kupić?
i czy są trwałe?

czekam na odpowiedź;)

Pozdrawiam,

Mathe
Awatar użytkownika
PiterS
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 83
Rejestracja: 07 cze 2003, 16:22

Postautor: PiterS » 19 wrz 2003, 17:39

Ja nie stosuję podkładu ani kleju. Lamety wycinam z taśmy ołowianej dla spławikowców. Taki pasek o szerokości ok 1,5 mm i prostokątnym przekroju układa się na haku bardzo dokładniei ściśle.
Pozdrawiam
Piotrek
Awatar użytkownika
Witek Polakowski
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 75
Rejestracja: 16 sie 2002, 23:29

Postautor: Witek Polakowski » 19 wrz 2003, 18:46

PiterS pisze:Ja nie stosuję podkładu ani kleju. Lamety wycinam z taśmy ołowianej dla spławikowców. Taki pasek o szerokości ok 1,5 mm i prostokątnym przekroju układa się na haku bardzo dokładniei ściśle.
Pozdrawiam
Piotrek


W pytaniu chodziło o płaską lametę ... a nie o ołowianą ;-)
Pozdro-Witek
Awatar użytkownika
Tomek Bogdanowicz
+100 postów! Forumowy Weteran!
Posty: 144
Rejestracja: 25 kwie 2003, 08:16

Postautor: Tomek Bogdanowicz » 22 wrz 2003, 10:29

Już sie tłumaczę. Pisząc "miekkie lamety" miałem na myśli srebrzoną folię. Tzn z jednej srebrzoną, a z drugiej złoconą. W sklepach można kupić albo taką, albo z jakiegoś metalu. Te metalowe są sztywniejsze, i się tak nie układają. Stosuję oczywiście i jedne i drugie, ale wolę tą miękką.
Co do trwałości, to nie zauważyłem, żeby coś sie z tym działo. A zresztą nawet jeżeli gdzieś się przerwie, to i tak nic sie nie stanie, bo przewijka trzyma wszystko w całości, a dzięki temu, że są dwie warstwy lamety, to nie wylezie podkład.
Pozdrawiam, T.
Czołem!

Na muchę łowie 6-7 lat. Muchy kręcę sam, to zresztą kolejne hobby, i traktuję je trochę niezależnie od wędkowania. Ostatnio najwięcej frajdy daje mi łowienie zębatego na muchę :-).

Zapraszam też tu: www.unichowo.com
Jarek
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 95
Rejestracja: 20 sty 2003, 08:00

Postautor: Jarek » 22 wrz 2003, 12:36

Jeszcze jedno: lamety wykonane z folii po pierwsze lepiej sie nawiją ponieważ są lekko rozciagliwe, przez co lepiej przylegają do trzonka haczyka i podkładu a po drugie nie śniedzieją co dzieje się np. w przypadku lamet złotych wykonanych z mosiężnej taśmy. A ponadto nie łamią się nie pękają (chyba że się je za bardzo rozciągnie) przez co lepiej się je przywiązuje nicią wiodącą.
Awatar użytkownika
mathe
Ponad 25 postów! Ale gaduła :-)
Posty: 42
Rejestracja: 03 sty 2003, 12:47

Postautor: mathe » 22 wrz 2003, 16:47

no tak, ale jakie to ma nazwy handlowe i gdzie dostać? jestem z gdańska, tu chyba nie kupię;)

Btw muchowanie wydaje mi się coraz bardziej skomplikowane- im więcej wiem...;)
Zaczynam się powoli gubić:D

pozdro,

mathe
Jarek
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 95
Rejestracja: 20 sty 2003, 08:00

Postautor: Jarek » 23 wrz 2003, 06:27

Lamety stosowane do strojenia choinek (z reguły sebrne) są wykonane ze srebrzonej folii i osobiście sam ich czasami uzywam tylko że są one z reguły szersze niż potrzeba i nalezy pociąć je w cieńsze paski.

Skoro jesteś z Gańska to jak najbardziej powienieneś pojawić się na zebraniu Klubu Pstrąg które odbywają się w każdą pierwszą środę miesiąca (a więc za tydzień tj. 1-go października) o godzinie 17-tej w Małym Młynie (nad sklepem wędkarskim) w siedzibie PZW. Pojawia się tam tylu muszkarzy że nie będziesz miał problemu aby dowiedzieć się wszystkiego na temat wykonywania sztucznych much.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości