Lipieniowe nimfki......-pytanie do tekstu

wykonywanie much, techniki i materiały muchowe
Awatar użytkownika
PiterS
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 83
Rejestracja: 07 cze 2003, 16:22

Lipieniowe nimfki......-pytanie do tekstu

Postautor: PiterS » 30 paź 2003, 15:52

Zaciekawił mnie kolor grotów prezentowanych nimfek. Wszystkie są czarne tak jakby przypalone (bo chyba nie zardzewiałe?) zapalniczką. Czy zauważyliście, żeby nimfa z ciemniejszym hakiem była skuteczniejsza od tej z błyszczącym??
Pozdrawiam Piotrek
Awatar użytkownika
Grzesiek Łoszewski
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 84
Rejestracja: 14 sie 2002, 15:22

Re: Lipieniowe nimfki......-pytanie do tekstu

Postautor: Grzesiek Łoszewski » 31 paź 2003, 23:06

Haczyki w muszkach na zdjęciach są z jednej strony lekko zaśniedziałe, z drugiej odrobinę nie doświetlone, ot ich cała tajemnica.
Co do haków ciemnych czy jasnych, a dokładnie ich skuteczności podejrzewam, że zdania wędkarzy mogą być mocno podzielone. Sam nie spotkałem się dotąd z żadną głębszą, to znaczy popartą doświadczeniem analizą. Niemniej....Jak łatwo zauważyć większość współczesnych haczyków jest robiona w odcieniach "obojętnych", dodatkowo powierzchnie drutu chodź bardzo gładkie nie są polerowane do lustrzanej gładzi. Oczywiście od tej reguły są odstępstwa. Na przykład haki Dai riki w całej kolekcji są złote. Również kilka innych firm (np. Partridge czy Tiemco) wprowadziło w ostatnich latach po kilka modeli złotych i srebrnych haków. Są one zalecane do wykonywania emergerów. Tu mam jak najbardziej pozytywne doświadczenia.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Artur Banachowski
Ponad 25 postów! Ale gaduła :-)
Posty: 27
Rejestracja: 17 sie 2002, 13:11

Postautor: Artur Banachowski » 22 lis 2003, 10:13

Wyraźnie widać różnicę w kolorze haka podczas łowienia w jeziorze. Końcówka sezonu to bardzo ciekawy wędkarski poligon. Przejrzystość wody w jeziorze Piaseczno dochodzi do 6m. Stare ryby można złowić na wyloty chruścików. Po trzech sezonach dopatrzyłem się pewnej prawidłowości. Muchy wykonane na hakach czarnych, ja używam 102Y Tiemco, kilkakrotnie przewyższają skutecznością identyczne imitacje wykonane na hakach standardowych. Ciekawe jak to się ma do łowienia późną jesienią w przełowionych rzeczkach, w niskiej, czystej wodzie?
tomekz
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 92
Rejestracja: 05 paź 2002, 12:54

Postautor: tomekz » 24 lis 2003, 08:12

Też wolę haki czarne. Ale czy przyższają one skutecznością haki o jaskrawych kolorach nie wiem. Z zasady unikam jaksrawych dodatków preferując "myszowate " kolory. Np. nigdy nie użyłbym haków jaskrawo czerwonych.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości