Snowshoe Rabbit

wykonywanie much, techniki i materiały muchowe
Kuba Chruszczewski

Snowshoe Rabbit

Postautor: Kuba Chruszczewski » 28 mar 2004, 16:52

Witam!

Mam pytanie. Nie miałem jeszcze w ręku łapek z zająca wielkouchego, znam je tylko z opisu. Czy sierść, ktora na nich występuje, ma długość wystarczającą do zrobienia skrzydełek "pełnowymiarowej" majówki?
huba
Więcej niż 5 postów, to już coś!
Posty: 10
Rejestracja: 25 paź 2003, 14:56

snowshoe rabbit

Postautor: huba » 29 mar 2004, 00:10

Polecam ostatni "Flyfishing&Flytying".Jest tam krok po kroku pokazane jak wykonac majowke extended body ze skrzydelkami z tej wlasnie siersci(a moze juz Pan widzial?).Nie mailem okazji sprawdzic tego namacalnie,ale wyglada na to,ze jest to dobry material na skrzydelka.Zadziwia tez prostota wykonania tak zgrabnego tulowia.
Pozdrawiam-huba
Kuba Chruszczewski

Postautor: Kuba Chruszczewski » 29 mar 2004, 09:08

Czołem!
No dla tego właśnie pytam, bo dostałem ostatni "FF&FF" :-).Super ta jęta, prawda?Nie byłem tylko pewien, czy każda łapka ma wystarczająco długą sierść. A ta wiedza jest konieczna, gdy się coś chce kupić przez internet.
Pozdrawiam -
Awatar użytkownika
Grzesiek Łoszewski
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 84
Rejestracja: 14 sie 2002, 15:22

Re: Snowshoe Rabbit

Postautor: Grzesiek Łoszewski » 01 kwie 2004, 09:20

Czy sierść, ktora na nich występuje, ma długość wystarczającą do zrobienia skrzydełek "pełnowymiarowej" majówki?


Nie widziałem jeszcze tego artykułu, ale mam uwagę, co do samej idei wykorzystania okrywowej sierści snowshoe w budowie skrzydełek majówek.

Imitacjami Ephemera bawię się od jakiegoś czasu, więc zgromadziłem pewną kolekcje owadów. Dla uproszczenia wywodów przeciętna długość skrzydełek ( polskie owady, zarówno z płd. jak i płn., tak E. danica jak i E. vulgata) samicy to 20 -27 mm. Samce mają nieco mniejsze. Jako miłośnik snowshoe musze cię zmartwić, takiego materiału na łapkach prawie nie znajdziesz. Być może imitacje prezentowane przez Anglików są mniejsze. Ja hołduje tu raczej zasadzie odwzorowywania jeden do jednego wielkości, choć często przeskalowuję je w górę.

Z drugiej strony, po latach badania, zbierania doświadczeń i poszukiwania odpowiedniego wzoru doszedłem do wniosku, że występująca w Polsce "kasta" majówkarzy jest najbardziej zabobonną grupą krętaczy. Wędkarska skutczneość opiera się tu niekiedy na wzorach delikatnie mówiąc nader oryginalnych. A więc może warto spróbować i ukręcić mniejsze majówki z snowshoe?

Pozdrawiam
Kuba Chruszczewski

Postautor: Kuba Chruszczewski » 01 kwie 2004, 15:47

Witam!
Przyjrzałem się dokładnie zdjęciom w omawianej publikacji i (przyjmując , że haczyk to faktycznie #8) oceniłem, że skrzydełka mogą mieć max 20 mm.
Czyli potwierdzało by się to, co Grzesiu piszesz - ta muszka to taka trochę mniejsza majówka.
Tak czy inaczej jest to bardzo pomysłowa konstrukcja i trzeba ją będzie przećwiczyć - może z użyciem innego materiału na skrzydełka. Właśnie, czy jest jakaś sierść, która choć w części zastąpi tego zająca?
Wdzięczny będę za podpowiedzi, pozdrawiam -
Awatar użytkownika
Grzesiek Łoszewski
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 84
Rejestracja: 14 sie 2002, 15:22

Postautor: Grzesiek Łoszewski » 01 kwie 2004, 16:11

W weekend będę miał chwilę, to obejrzę sobie dokładnie wspomnianą muszkę . Jedno jest pewne, zawsze należy eksperymentować, próbować, szukać. Przyznam się, że mój ulubiony wzór na majówkę znalazł się w pudełku wyłącznie dzięki eksperymentom.

Kilak lat temu zaparłem się i przez kilka tygodni (wcześniej zahibernowałem owady) porównywałem w akwarium "cienie" imagines majówek z wzorami much. Wytestowałem chyba sto patentów i okazało się, że najwierniejszą imitacją (zwłaszcza emergent dun) była muszka, na którą nie postawiłbym złotówki. No i tak to jest w naszym muszkarstwie, uczymy się całe życie. Nad tą muszką zresztą cały czas pracuję i co roku cosik udoskonalam.

Pozdrawiam
Jacek okonowski

Postautor: Jacek okonowski » 01 kwie 2004, 17:58

Panowie gdzie mozna to zakupic : "Flyfishing&Flytying".
Pozdrowienia Jacek.
FremeN
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 82
Rejestracja: 12 sty 2004, 11:02

Postautor: FremeN » 01 kwie 2004, 18:58

Jacek okonowski pisze:Panowie gdzie mozna to zakupic : "Flyfishing&Flytying".


Adres stronki - http://www.flyfishing-and-flytying.co.uk/ . Dalej radź sobie sam :-)

Pzdr,
Darek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości