Skóra z dzika (?)

wykonywanie much, techniki i materiały muchowe
Rafał z Kielc

Skóra z dzika (?)

Postautor: Rafał z Kielc » 06 wrz 2004, 09:36

Grzegorzu czy mógłbyś mi podpowiedzieć : - do kręcenia jakich elementów much mógłbym wykorzystać zimową szatę dzika. Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam wszystkich muszkarzy.
Awatar użytkownika
Grzesiek Łoszewski
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 84
Rejestracja: 14 sie 2002, 15:22

Postautor: Grzesiek Łoszewski » 08 wrz 2004, 12:18

Czołem,
Przyznam, że mam kłopot z odpowiedzią. Ale po kolei. Nasz europejski dzik nie wszedł do muszkarskiego menu. Są w nim natomiast dwaj krewniacy; azjatycki – chinese boar i środkowoamerykańskie peccary. Obie dzikie świnie wykorzystują pomysłowi amerykanie. W obu przypadkach mocna i gładka szczecina wykorzystywana jest na ogonki i odnóża wszelkich nimf – od widelnic poczynając kończąc na krewetkach. Z obu materiałów można również kręcić segmentowane tułowie np. suchych jętek. Idealnie nadają się to tego dwa kontrastowe włosy. Moim ulubionym materiałem są krótkie, zbiegające się pod dużym kątem włosy z okolic przyrodzenia. Wychodzą z nich fantastyczne, mocne czułki w wszystkich imitacjach wypływających lub nurkujących chruścików. Kończąc mogę tylko założyć, że podobne walory będzie miała szczecina z naszego dzika. Jeśli ktoś spróbuje, proszę napisać o efektach eksperymentu
Rafał z Kielc

Skóra z dzika

Postautor: Rafał z Kielc » 09 wrz 2004, 05:21

Dziękuję Grzegorzu za fachową odpowiedź. Pozdrawiam R.
Grzes D

Postautor: Grzes D » 09 wrz 2004, 07:58

Czesc Rafale.
Tez jestem z Kielc. Jesli masz tego dzika duzo chetnie kilka wloskow odkupie. Pozdrawiam
Grzes D
Rafał z Kielc

Postautor: Rafał z Kielc » 09 wrz 2004, 12:23

Wyślij mi swój adres na maila to spróbuję Ci skompletować trochę tego włosia i przesłać na początku przyszłego tygodnia. R
Rafał z Kielc

Postautor: Rafał z Kielc » 09 wrz 2004, 12:25

Mój mail: basstalker@op.pl
Jarek
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 95
Rejestracja: 20 sty 2003, 08:00

Postautor: Jarek » 09 wrz 2004, 14:13

Jeśli o mnie chodzi to stosuję szczecinę z dzika do wykonywania ogonków jętek majowych (ale trzeba uważać aby nie był ten ogonek za bardzo sztywny!!). Poza tym z długich czarnych włosów z sierści dzika wykonuję owijki tułowia suchych jętek, których tułów wykonany jest z lotek dużych lotek lub sterówek (np. łabędź) bądź dubbingu.
Bogdan Tracz
Ponad 25 postów! Ale gaduła :-)
Posty: 42
Rejestracja: 06 lis 2004, 13:14

Postautor: Bogdan Tracz » 26 lis 2004, 12:50

O ile sztywna sierść zewnętrzna ma nie za wielkie zastosowanie to poszerstek (czyli delikatna sierść izolująca termicznie) ma bardzo ciekawe właściwości, przyglądnij się temu dokładniej to sam zrozumiesz tzn. kolor, połysk (przypomina "żarzenie się" sierści foki). Nimfki z tego robione zawsze były doskonałe i mówiąc szczerze to gdybym nie trafił na ten post to całkiem bym o tym zapomniał. Wszędzie tylko syntetyki, a to jest naprawdę dobre. A jakby tak ktoś, gdzieś miał trochę tego materiału to ja bardzo chętnie przyjmę każda ilość.
pozdr.
BT
Awatar użytkownika
Grzesiek Łoszewski
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 84
Rejestracja: 14 sie 2002, 15:22

Postautor: Grzesiek Łoszewski » 09 gru 2004, 13:51

Panie Bogdanie,
Wielkie dzięki za podpowiedź. Wreszcie sprawdziłem sobie ten podszerstek i efekty naprawdę ciekawe. Interesujący jest zwłaszcza włos z podbrzusza. Faktycznie przypomina fokę, tyle, że jest nieco bardziej gruby i mniej plastyczny. A może po prostu skubałem włosie z skóry starego knura? Tak czy owak podfarbowany i po nawinięciu wyczesany materiał może doskonale imitować odnóża bezdomkowych chruścików. Jeszcze raz dzięki za podrzucony pomysł
Pozdrawiam
Jerzy Kowalski
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 55
Rejestracja: 29 paź 2002, 11:05

Postautor: Jerzy Kowalski » 13 gru 2004, 17:39

Kiedy czytałem tę wymianę mysli przypomniała mi się duża mokra mucha (wręcz stramer czy raczej włosianka) niegdyś stosowana przez ludzi z "Bzdykfusa", a skuteczna na pstrągi. Niestety, nie znam jej pochodzenia.

Mucha o srebrnym tułowiu i skrzydełku z pęczka sztywnych łosów ze szczeciny dzika, ciemnych, zakończonych jasnym akcentem. Mucha w kolorystyce nieco przypominająca Butcher'a (choc bez czerwonego ogonka). Praca tej szczeciny była żadna jeżeli brać pod uwagę falowanie materiału ale może wibracje albo sama kolorystyka muchy dawała dobre efekty.

Innym zastosowaniem sztywnych włosów tego rodzaju bywa budowanie "rusztowania" pod miękkie skrzydełka mokrych much z wykorzystaniem np. piór bocznych kaczki lub typowych mallard'ów.

Pozdrawiam

Jurek Kowalski

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości