D-rib

wykonywanie much, techniki i materiały muchowe
Janusz Jabłonowski
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 80
Rejestracja: 21 sie 2002, 15:51

D-rib

Postautor: Janusz Jabłonowski » 08 wrz 2004, 06:21

Cześć,
Tułowie nakręcone z D-rib i round rib wyglądają atrakcyjnie, tylko mam problem z patentem na ich cięcie pod dużym skosem, tak, by początek przywiązywany do trzonka podczas układania tworzył rozszerzający się tułów. Nie ma problemu z szerszymi 'gumkami', ale mniejsze rozmiary wyraźnie nie chcą się dać podciąć po skosie. Patent z luzowaniem naciągu w miarę posuwania się w stronę oczka haczyka jest ok, ale wąski początek ogonka - to robi wrażenie.
Pozdrówka,
janek
Janusz Jabłonowski
Bogusław Kasak
Ponad 25 postów! Ale gaduła :-)
Posty: 33
Rejestracja: 26 gru 2003, 18:40

Postautor: Bogusław Kasak » 30 lis 2004, 17:41

Spróbuj odwrotnie, tj. od oczka i zwiększać naciąg.Ważne żeby dobrze zakończyć.
Pozdrawiam,
Bogusław Kasak
Janusz Jabłonowski
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 80
Rejestracja: 21 sie 2002, 15:51

Postautor: Janusz Jabłonowski » 01 gru 2004, 06:49

Cześć,
Jak od oczka? A jak z zakończeniem przy kolanku? Będzie widoczne, bo nie wcisnę riba pod spód. Poradź coś szczegółowiej proszę,
Pozdrawiam,
Janusz
Janusz Jabłonowski
Bogusław Kasak
Ponad 25 postów! Ale gaduła :-)
Posty: 33
Rejestracja: 26 gru 2003, 18:40

Postautor: Bogusław Kasak » 01 gru 2004, 13:29

Cześć, zależy czy robisz muchy do łowienia, czy żeby zrobić zdjęcie i wstawić do galerii.Ja nie zastanawiałem się nad tym dopóki nie kupiłem cyfrówki i nie zapragnąłem robić zdjęcia swoich much.Wtedy niestety wychodzą /w powiększeniu/ wszystkie niedokładności , których prawie nie widać gołym okiem.

Co do metody- denerowały mnie właśnie "grube dupki" czy rib lub folia przywiązana od kolanka, która urwała się w najmniej odpowiednim momencie, więc spróbowalem przywiązać od strony oczka i zakończyć przy kolanku.
Przy ribie to idzie ołów, żyłka na przewijkę, wyrównanie podkładem i rib z zostawieniem miejsca na nóżki,szczecinki itp. dobrze jest jak rib czy inny materiał jest ciepły wtedy lepiej się układa-u mnie wystarcza parę razy przeciągnięcie palcami w czasie nawijania.Zbliżając się do kolanka zwiększam z umiarem naciąg i dowiązuję żyłką!!!-2,3 zwoje.Nie spotkałem się z tą metodą, przynajmniej nikt z moich znajomych tak nie "kręci" ale mnie tak jest wygodnie.Faktem jest żeby "mucha" była zdjęciowa to trzeba się dobrze przyłożyć.
Pozdrawiam,
Bogusław Kasak
huba
Więcej niż 5 postów, to już coś!
Posty: 10
Rejestracja: 25 paź 2003, 14:56

Postautor: huba » 01 gru 2004, 18:05

Zamiast ciac po skosie,przylap przy oczku i mocnymi zwojami nici wroc do kolanka jednoczesnie naciagajac gumke.Uzyskasz w ten sposob ladna,koniczna podstawe pod wlasciwe tulowie.
Jasiu Jabłonowski
Ponad 10 postów! Toż to stały bywalec:-)
Posty: 13
Rejestracja: 18 cze 2003, 16:27

Postautor: Jasiu Jabłonowski » 01 gru 2004, 19:06

Hej,
Po kwartale oczekiwania na odpowiedź straciłem nadzieję na rozwikłanie zagadki d-rib przy pomocy forumowiczów. Co za miłe zaskoczenie!
Otóż patent z cięciem d-rib po skosie wziął się z książki Shane'a Stalcupa, nie jest więc mój. A rozwiązałem go w ten sposób, że naciągam rid jedną dłonią i tnę ostrymi nożyczkami po skosie - wypukłością nożyczek w stronę gumki. Przywiązuję ją do haczyka przy kolanku i poczynając od silnego, luzuję stopniowo naciąg aż do wybranego miejsca. Nie trzeba nawet specjalnie z podkładu formować rozszerzającego się 'stożka'. Dzięki za Wasze uwagi, wypróbuję.
Bugusławie, dzięki za zdjęcia much - bardzo zacne.
Pozdrawiam,
Janusz
Janusz Jabłonowski

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości