Szczupak na muchę

wykonywanie much, techniki i materiały muchowe
Awatar użytkownika
Tomek Bogdanowicz
+100 postów! Forumowy Weteran!
Posty: 144
Rejestracja: 25 kwie 2003, 08:16

Postautor: Tomek Bogdanowicz » 23 mar 2005, 23:03

Wszystko mamy ci powiedzieć ;-)? A gdzie radocha z samodzielnego odkrywania tajników?? Myślę, ze dostałeś i tak bardzo dużo, teraz wisisz nam fotke z pierwszym swoim szczupakiem złowionym na muchę (oczywiscie elegancko wypuszczonym).

Skompletuj graty, i jedź nad wodę (tylko poczekaj do maja - chyba, ze przepis mówi inaczej). Poszukaj jakiejś "zębatej" miejscówki, rzut i... i kombinuj!!

Powodzenia..............T.


P.S. A poppery (to takie suche na szczupaka ;-) ) to zostaw sobie na potem - opanuj jedno najpierw.
ostry007
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 55
Rejestracja: 18 mar 2005, 13:23

Postautor: ostry007 » 24 mar 2005, 07:36

Dzięki... ;)

Masz oczywiście rację z tą praktyką nad wodą pisząc, że to najlepsza droga rozwoju dla wędkarza. Pomogliście mi bardzo, za co dziękuję poraz kolejny. Mam jeszczcze prośbę o jakieś linki stron ze wzorami much szczupakowych (najlepiej z opisem użytych materiałów). Wiem, że kilka linków już dostałem, ale może macie jeszcze coś ciekawego?? :P
Awatar użytkownika
WLW
Ponad 25 postów! Ale gaduła :-)
Posty: 41
Rejestracja: 10 gru 2002, 14:03

Postautor: WLW » 24 mar 2005, 09:25

Mozesz spokojnie wykorzystac wzory jakie znajduja sie tutaj. Chodzi mi o propozycje marabutowych streamerów na tęczaki. Stosuje je z powodzeniem, różnica jest taka,że dodaje do nich znacznie wiecej Super Krystal Flash lub bodobnego materiału. Z wielkościami tez nie przesadzam.
WŁW
Bo taką nature wędkarską już mamy ,że w d.. bierzemy i nic nie gadamy.
Darecki

Postautor: Darecki » 27 mar 2005, 00:06

Odkrywanie szczupaka (nie tylko) na muche zajelo mi 2 sezony. Uczylem sie na swoich bledach czerpiac miedzyczasie wiedze wedkarzy doswiadczonych w tej dziedzinie. Pewnego dnia wpadla mi w rece ksiazka ktora powinnien przeczytac(kilkakrotnie) kazdy kto chce lowic szczuple na muche. Jest to ksiazka pt"Pike on the Fly" autorstwa Barry Reynolds i John Berryman, nie jestem pewien czy jest ona przetlumaczona na j. polski lecz zapewniam ze przy nieduzej znajomosci j. angielskiego mozna zaglebic tajniki lowienia zebaczy na muche. Ksiazka jest bowiem napisana bez zadnych skomplikowanych opisow i czyta sie latwo. W Stanach mozna ja kupic za $16.95. Mam nadzieje ze kiedys zostanie przetlumaczona na j.polski czego wam zycze.
Co do tematu stalki i przyponow osobiscie stosuje kevlar polaczony z zylko mono lub inna sztywna zylka slonowodna(jest sztywniejsza przez co rzuty sa mniej narazone na platanie. W powyzej wymienionej ksiazce autor poleca przypon z zylki( bez uzycia stalki czy kevlaru) mono firmy Mason lub Rio i twierdzi ze tylko te zylki sa w stanie sprostac szczupakowym zebom. Pisze ze podczas lowienia w Canadzie na ponad 400 zlowionych szczupakow przy uzyciu zylki Mason tylko 4 szczupaki odgryzly muche. Osobiscie nie probowalem ale juz zakupilem zylke Mason (strasznie sztywna) i za miesiac mysle wyprobowac a z jakimi skutkami to dopiero napisze.
ostry007
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 55
Rejestracja: 18 mar 2005, 13:23

Postautor: ostry007 » 27 mar 2005, 15:04

Z tego co wiem to książka, o której piszesz nie została przetłumaczona na język polski. Osobiście mam ją w domu ale jeszcze nie czytałem. Pozycja podobno wciąż aktualna, mimo iż jej pierwsze wydanie miało miejsce około 20 lat temu. A może ktoś miał w rękach inną książkę: Mastering Pike on the Fly: STRATEGIES AND TECHNIQUES, a jeśli tak to czy warto ją zamówić?? Podaję adresik gdzie można czegoś się dowiedzieć na jej temat: http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/de ... ce&s=books. Aha a ta żyłeczka, o której pisałeś to ile kosztuje i gdzie ją można kupić lub "pomacać"??
Darecki

Postautor: Darecki » 28 mar 2005, 21:30

Mysle ze ta ksiazke warto tez kupic, nigdy wiedzy za wiele, sam sie juz za nia rozgaldam. Co do zylki Mason to kupilem ja w Basspro (mieszkam w Stanach) i sprzedawana jest w cenie okolo $4 za 10 yards.
Gość

Postautor: Gość » 29 mar 2005, 10:20

No to spoko ;)
W Stanach jest ogólnie dużo fajnych rzeczy, których nie ma u nas w Polsce, ale trzeba się cieszyć z tego co się ma i szukać innych rozwiązań. A tą drugą książkę, o której pisałem może uda mi się jakoś sprowadzić, albo w inny sposób zapoznać z jej tekstem. Grunt to ciągły rozwój, ale na samej teorii to się daleko nie zajedzie, więc jak się tylko sezon zacznie to trzeba będzie wiedzę zdobytą z książek i innych źródeł zweryfikować na łowisku. Może znasz jeszcze jakieś ciekawe stronki ze wzorami much szczupakowych, których tu na forum jeszcze nie wymieniono??
Pozdrawiam...
ostry007
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 55
Rejestracja: 18 mar 2005, 13:23

Postautor: ostry007 » 29 mar 2005, 10:26

I jeszcze jedno może znasz jakieś tytuły filmów o połowie szczupaka na muchę i wykonywaniu przynęt ?? Bo u nas w kraju ta tematyka jest jeszcze mało popularna. Jak byś napisał kilka tytułów to może udałoby mi się coś z netu ściągnąć. ;)
Darecki

Postautor: Darecki » 29 mar 2005, 20:21

Mam tu stronke http://www.pikeonthefly.com/ , niestety nie posiadam zadnych internetowych filmikow zwiazanych z ta tematyka. Ostatnio nabylem kasete VHS z filmem pt" The Fish od Ten Thousand Casts"-Musky Fly Fishing. Pokazany jest sprzet dobierany w zaleznosci do pory roku(rodzaj linek, wielkosc i kolorystyka much, montaz przyponow ze stalka) oraz jest tez zademonstrowane lowienie z lodki na muche. W sumie bez rewelacji, mysle ze ksiazka zawiera cenniejsze porady, a juz na dniach bede mial ten drugi tom tak ze dam znac czy warto ja miec.
ostry007
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 55
Rejestracja: 18 mar 2005, 13:23

Postautor: ostry007 » 31 mar 2005, 09:20

No to spoczko jak byś miał już tą książkę to napisz koniecznie co jest warta. Czekam z niecierpliwością. Jak się okaże spoko to może miałbym do Ciebie prośbę o kupienie i przesłanie do mnie do Polski, jak nie będziesz miał nic przeciwko temu i oczywiście koszty przesyłki będą miarę rozsądne. ;)
Pozdrawiam...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości