zapytanie (muchy tubowe)

wykonywanie much, techniki i materiały muchowe
andrzej
Ponad 25 postów! Ale gaduła :-)
Posty: 46
Rejestracja: 31 paź 2002, 11:26

zapytanie (muchy tubowe)

Postautor: andrzej » 19 mar 2005, 00:04

Zamierzam ukręcić troszeczke much tubowych długości 1 do 1,5 cm na ewentualny wyjazd na łososia do Norwegii latem, jednakże rurki króre teraz posiadam (wkłady do długopisu i patyczki do czyszczenia uszu dla dzieci) według mnie sa troszke za grube na takie małe muszki (porównywałem je z rurką much, które dostałem na wzór od znajomego). Jeśli ktoś wie z czego można pozyskać tak cienki materiał i mógłby się podzielic tą wiedzą to byłbym bardzo wdzięczny gdyż być może tak cienkie rurki są do nabycia tylko w sklepach wędkarskich w Skandynawii.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszystkie za wszystkie uwagi.
Andrzej :)
Fario
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 85
Rejestracja: 21 paź 2002, 14:28

Postautor: Fario » 19 mar 2005, 04:46

Dobry materiał to igły weterynaryjne, ale gdzie je dostać nie mam pojęcia...

Paweł Kobyłecki
andrzej
Ponad 25 postów! Ale gaduła :-)
Posty: 46
Rejestracja: 31 paź 2002, 11:26

Postautor: andrzej » 19 mar 2005, 07:28

dzięki

pozdr.

Andrzej
Bogdan Tracz
Ponad 25 postów! Ale gaduła :-)
Posty: 42
Rejestracja: 06 lis 2004, 13:14

Postautor: Bogdan Tracz » 20 mar 2005, 22:24

Obawiam się, że patent z igłami chirurgicznymi nie jest najlepszy. Nawet gdyby udało się je równo przeciąć i dokładnie oszlifować krawędzie to i tak będą te krawędzie za ostre. Po braniu, przy małej średnicy wewnętrznej i grubszej żyłce, tuba może nie „odjechać” na przyponie. Jeśli wtedy szczęki ją przytrzymają to punktem kontaktowym krawędzi rurki będą węzeł haczyka z jednej i przypon z drugiej. To tnie jak nożem.
Więc nie pozostaje wiele możliwości, tym bardziej, że na tych rurkach z patyczków wielu robi nawet bardzo małe wzory. Widziałem też ciekawy patent z cieniutkimi, plastykowymi rurkami, ale że nie mój, więc nie bardzo mogę na forum.
pozdr.
BT
Awatar użytkownika
Zbigniew Woźniak
Ponad 25 postów! Ale gaduła :-)
Posty: 48
Rejestracja: 16 sie 2002, 13:24

Postautor: Zbigniew Woźniak » 21 mar 2005, 10:10

Bogdan Tracz pisze: ....
Widziałem też ciekawy patent z cieniutkimi, plastykowymi rurkami, ale że nie mój, więc nie bardzo mogę na forum.
pozdr.
BT


Nie rozumiem Twoich skrupułów. Jeśli podasz autora pomysłu, albo zaznaczysz, że "gdzieś" to widziałeś to wystarczająca informacja, że nie przypisujesz sobie autorstwa cudzego pomysłu. Często na tym czy innych forach ludzie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem .... Wiedzą nabytą - no chyba, że autor pomysłu zastrzegł tajność rozwiazania - to zmieniałoby stan rzeczy.

Ciekwa jestem i jak wszelkich tricków i tipów dotyczących much tubowych.

Pozdrawiam
ZbychW
ZbychW
Bogdan Tracz
Ponad 25 postów! Ale gaduła :-)
Posty: 42
Rejestracja: 06 lis 2004, 13:14

Postautor: Bogdan Tracz » 21 mar 2005, 11:35

To z jednej z naszych komercyjnych stron, więc musze się zapytać, bo może mają jakieś plany związane takimi patentami.
pozdr.
BT
Awatar użytkownika
Zbigniew Woźniak
Ponad 25 postów! Ale gaduła :-)
Posty: 48
Rejestracja: 16 sie 2002, 13:24

Postautor: Zbigniew Woźniak » 21 mar 2005, 15:29

Bogdan Tracz pisze:To z jednej z naszych komercyjnych stron, więc musze się zapytać, bo może mają jakieś plany związane takimi patentami.
pozdr.
BT


Będę wielce zobowiązany, no i pewnie nie tylko ja.

Pozdrawiam
ZbychW
ZbychW
andrzej
Ponad 25 postów! Ale gaduła :-)
Posty: 46
Rejestracja: 31 paź 2002, 11:26

Postautor: andrzej » 23 mar 2005, 01:36

Bogdan Tracz pisze:To z jednej z naszych komercyjnych stron, więc musze się zapytać, bo może mają jakieś plany związane takimi patentami.
pozdr.
BT


Również czekam z niecierpliwością na ewentualną podpowiedź skąd można wygospodarować te rurki.

Pozdrawiam,
Andrzej
andrzej
Ponad 25 postów! Ale gaduła :-)
Posty: 46
Rejestracja: 31 paź 2002, 11:26

Postautor: andrzej » 28 mar 2005, 02:31

Rozumiem Bogdanie ze moze jestes zobowiazany wobec wobec kogos prowadzacego jedna ze stron komercyjnych i nie mozesz podac skad mozna pozyskac te cienkie rurki do much tubowych, ale moze podaj chaciaz link do tej stronki a byc moze ja lub ktorys z kolegow dojdziemy do jakis wnioskow sami. Sorki za natarczywosc ale wiesz jak to jest cos ciebie nurtuje a nie mozna znalesc na to antidotum. Kupilem ostatnio 200 szt patyczkow do czyszczenia uszu firmy CLEANIC i zauwazylem ze chyba z oszczednosci srednica ich jest coraz mniejsza:).
Ciekaw jestem czy ktorys z kolegow widzial takie patyczki przezroczyste a nie koloryzowane.
Wesolych Swiat panowie i polamania na wielkich rybach.
Pozdrawiam ,
Andzrej
Bogdan Tracz
Ponad 25 postów! Ale gaduła :-)
Posty: 42
Rejestracja: 06 lis 2004, 13:14

Postautor: Bogdan Tracz » 29 mar 2005, 21:44

Sorry, ale na żadnej stronie nie jest to wystawione i wiesz jak jest, jak komuś podglądasz przez ramię to lepiej się spytać, bo inaczej już więcej możesz nie zobaczyć różnych ciekawostek, ale Grzesiek machnął ręką, więc nawet tak na szybko coś ukręciłem.
Przede wszystkim to bez trudu powinieneś kupić takie patyczki bezbarwne, oprócz tego w sieci OBI bywają mosiężne rureczki o średnicy 2 mm. Kroją się dość zgrabnie i przy odrobinie szczęścia można by coś na nich ukręcić, chociaż te ścianki też są dość cienkie i mogą kroić
To, o co mi chodziło to rurki termokurczliwe stosowane jako izolacja i wzmocnienie w elektryce. Są dostępne w wielu kolorach, również bezbarwne, a najcieńsze z nich maja ok. 2 mm średnicy, po zgrzaniu ok. 1,2-1,4 mm ze średnicą otworu ok. 0,5 (żyłka 0,40 jeszcze wchodzi). Z tego spokojnie można zrobić mikro tubę. Może nawet dałoby się to zastosować jako wyściółka do tych mosiężnych rurek. Gdzieś mam takie cienkie, ale niestety nie znalazłem i wzory zrobiłem na grubszych. Te rureczki jeszcze o tyle są ciekawe, że umiejętnie je zgrzewając możesz od razu zrobić holder na haczyk czy kotwiczkę. Ponadto był taki sposób kiedyś stosowany przez niektórych krakusów do łowienia troci na Pomorzu. To kiedyś to oczywiście bardzo, bardzo dawno. Żeby nie urywać za wiele pracochłonnych much wymyślili tubę z uchwytem i haczykiem na ciut cieńszym, krótkim przyponiku. Znacznie grubszą żyłką chwytało się pętlę przyponu z hakiem oraz metalowy uchwyt tuby. W przypadku zaczepu haczykiem urywał się cieńszy przypon, a samą tubę można było odzyskać. Na Słupi sprawdzało się to dość dobrze.
Reszta na zdjęciu.
pozdr.
BT
Załączniki
tub1-6.jpg
tub1-6.jpg (67.58 KiB) Przejrzano 11350 razy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości