czy ciachać pióra z jednek strony (jeżynki)

wykonywanie much, techniki i materiały muchowe
Awatar użytkownika
thunder
Ponad 10 postów! Toż to stały bywalec:-)
Posty: 17
Rejestracja: 08 mar 2005, 18:44

czy ciachać pióra z jednek strony (jeżynki)

Postautor: thunder » 01 kwie 2005, 15:17

Czy jak robicie jeżynki to obcinacie piórka tak jak poniżej czy nie?
Obrazek


chodzi mi o ten 4 etap
Bogdan Tracz
Ponad 25 postów! Ale gaduła :-)
Posty: 42
Rejestracja: 06 lis 2004, 13:14

Postautor: Bogdan Tracz » 07 kwie 2005, 08:21

Czasem tak się robi, w normalnej praktyce raczej bardzo rzadko. Wyłącznie, gdy mamy do zawiązania bardzo dużo elementów w jednym miejscu i nie chcemy go zbytnio pogrubiać, a wykonywana jeżynka nie musi być obfita lub, gdy stosujemy materiał we wzorze i kolorze niesymetryczny, a potrzebujemy tylko jedna jego część np. niebiesko prążkowaną lotkę sójki. Nigdy nie obcinając, co najwyżej zrywając promienie lub rozszczepiając samą stosinę.
Z jakiej strony jest ten rysunek?.
pozdr
BT
Awatar użytkownika
thunder
Ponad 10 postów! Toż to stały bywalec:-)
Posty: 17
Rejestracja: 08 mar 2005, 18:44

Postautor: thunder » 07 kwie 2005, 13:08

Jerzy Kowalski
+50 postów! Jeśli łowi tyle, co gada...
Posty: 55
Rejestracja: 29 paź 2002, 11:05

Postautor: Jerzy Kowalski » 07 kwie 2005, 14:27

Moim zdaniem lepiej zdwoić jeżynkę przez "przemasowanie" wszystkich promieni na jedną stronę po ich nastroszeniu na stosinie.

Wtedy na krótkim odcinku jest więcej promieni i można oszczędnie operować materiałem w przypadku braku miejsca.

Ale sposobów jest wiele. W zależności od rodzaju materiału i jego zastosowania.

Pozdrawiam serdecznie

Jerzy Kowalski
Bogdan Tracz
Ponad 25 postów! Ale gaduła :-)
Posty: 42
Rejestracja: 06 lis 2004, 13:14

Postautor: Bogdan Tracz » 07 kwie 2005, 15:20

Wszystko jest OK. To czwarte piórko nie przedstawia jednostronnie obciętego piórka tylko kierunek, w jaką ma się ono układać na haczyku, rysunek jakby z profilu. Jest to jeżynka z kury, do wiązania „mokrej”,więc układasz to wypukłością w stronę uszka haczyka (promienie układają się w lewo, w stronę kolanka), przy suchej postępujesz odwrotnie. Tutaj masz to samo odnośnie klasycznego ( wokół haczyka) układania jeżynki w „suchej” www.tie1on.net/dflyhpr.htm.
Nie przeglądnąłem całej witryny zbyt szczegółowo ale jedynym odstępstwem od zasad jakie znalazłem jest na www.tie1on.net/cadw.htm, przy Elk Hair przycinanie jeżynki (od góry), nie ma takiej potrzeby, ale jest tez możliwe, że jest to tylko błąd rysunku, a autor wzorował się na wcześniejszym szkielecie rysunku, dokładając nowy element pod innym kątem. W opisie nie ma nic o tym górnym przycięciu palmera.
Stronka zrobiona bardzo czytelnie i spokojnie można się wzorować na tych rysunkach tym bardziej, że są zrobione dość przystępnie. Każdy z nas wiąże troszkę inaczej, ale tutaj są przedstawione wszystkie podstawy, to już na początek wystarczy aż nadto.
pozdr.
BT

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości