Zbiór zasad" Złów i uwolnij" - czy nadal to jest ważne

Sebaruszkiewicz
Ponad 10 postów! Toż to stały bywalec:-)
Posty: 23
Rejestracja: 06 sie 2020, 17:54

Zbiór zasad" Złów i uwolnij" - czy nadal to jest ważne

Postautor: Sebaruszkiewicz » 10 lis 2020, 12:00

Jerzy Kowalski pisze tak:
"Przestrzeganie zasad C&R (ZiU) przy uwalnianiu ryb radykalnie zwiększa szanse na ich przeżycie. Zasady te są uniwersalne, generyczne tj. stosują się do wszystkich technik połowu i przynęt oraz do postępowania ze wszystkimi gatunkami ryb.

Zasady te stosują się w naszych warunkach szczególnie do ryb niewymiarowych, które musimy wyjątkowo chronić. Ta ochrona jest wymagana przez obowiązujące prawo. Nieprawidłowe postępowanie z wypuszczanymi rybami zmniejsza ich szanse przeżycia i przekroczenia wymiaru ochronnego.

Ryby niewymiarowe to nasza inwestycja w przyszłość wód. To najczęściej nasze składki w postaci narybku. Jeżeli nie pozwolimy im dorosnąć to wyrzucimy w błoto wysiłek wielu ludzi i nasze pieniądze.

Złe postępowanie z rybami niewymiarowymi w wodach o dużej presji wędkarskiej przyczynia się znacznie do wystąpienia tzw. dziur rocznikowych."
Całość artykułu jest tu:
http://namuche.pl/fair-fly/zlow-i-uwolnij/121-zbior-zasad-zlow-i-uwolnij
............................................................................................................................................................................................
Pytanie jest istotne bo od czasu kiedy Pan Jerzy to pisał minęło sporo czasu. Ba! pokuszę się o tezę, że zmieniło się dość dużo. W mediach społecznościowych dominują zdjęcia z rybą na trawie czy kamieniach, większość nie używa podbieraków z gumowymi siatkami( byle tanio z normalną siatką), robione sesje zdjęciowe, itd.
Pojawiły się wędki w niższych klasach gdzie niekoniecznie umiejętność nie idzie w parze z dobrą jakością wędziska czy żyłek stosowanych do przyponów.

Czy zmieniło się coś co powoduje, że zasady nie istnieją czy tylko wybiórczo?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość