Kleniowe muchy
Napisane przez Tomek Reguła Lipion, 18 wrzesień 2002 .
Kliknij na miniaturę aby zobaczyć powiększenie i opis muchy
JĘTKA CDC
Hak : 14 -10Ogonek i jeżynka : szyjne koguta, creeTułów : żółta rafia lub jedwabSkrzydełka : dwa dość gęste piórka z gruczołu tłuszczowego kaczki krzyżówki w kolorze naturalnym Muszka delikatna i zwiewna, dobra na południowe godziny z ostrym słońcem.
TRADYCYJNA JĘTKA MAJOWA
Hak : 10 - 6Ogonek : trzy promienie ze sterówki bażanta łownegoTułów : żółta rafia lub jedwab, przewinięty czarną nitką lub jak w tym przypadku promieniem pawiaSkrzydełka : dwa piersiowe pióra kaczora krzyżówki lub piersiowe kuropatwyJeżynka : piersiowe kuropatwy plus szyjne koguta grizzly Stary angielski wzór, do dziś nie stracił nic ze swej skuteczności, zwłaszcza wieczorem i w nocy.
GODDARD CADDIS
Hak : 10-6Tułów : strzyżona sierść sarny, (tutaj barwiona na oliwkowo)Czułki : dwa promienie ze sterówki bażanta łownego Bardzo prosta w konstrukcji i chyba jedna z najskuteczniejszych kleniowych much. Doskonale pływa i jest świetnie widoczna nawet w nocy.
ROYAL WULFF VERSION
Hak : 14 - 10Ogonek : czarne promienie z szyjnego pióra koguta (w org. brązowy bucktail)Tułów : 1/4 promień pawia, 2/4 czerwony jedwab, 1/4 promień pawiaJeżynka : bardzo obfita, kogut szyjne, brązoweSkrzydełka : dwa białe pęczki sierści kozy (w org. biały cielak)
HUMPY VERSION
Hak : 12- 8Ogonek : końcówki sierści sarny z tułowiaTułów : sierść sarnyJeżynka : trochę sierści sarny z tułowia i szyjne koguta grizzly Ja nazywam tę muchę chrabąszcz , bo rewelacyjnie imituje tego owada. Jest świetna w czasie wylotów chrabąszcza majowego i guniaka czerwczyka , w ciepłe wieczory i noce
IRRESISTIBLE ADAMS
Hak : 14-10Ogonek i jeżynka : szyjne koguta, creeTułów : strzyżona sarnaSkrzydełka : końcówki szyjnych koguta cree Podobnie jak Goddard Caddis, mucha świetnie pływająca , natomiast łatwiejsza w rzutach przy silnym wietrze
BLACK GNAT
Hak :14-10Ogonek i jeżynka : czarne, szyjne kogutaTułów : czarna wełenka ,lub czarny dubbingSkrzydełka : ciemne z lotki krzyżówki Mucha, od której zaczynam wiosenne polowania na klenia. Imitująca lenia marcowego, jak sama nazwa wskazuje, owada rojącego się już w marcu. Jedna z nielicznych much skutecznych przez cały sezon. Ma jeden minus - w nocy można na nią łowić tylko ,,na słuch".
OLIVE RED TAG
Hak :14- 10, 1-2x shortOgonek : czerwony jedwab, wełna, lub jak tutaj- pęczek marabutaTułów : w zależności od rozmiaru haka, 1-3 promienie pawia skręcone razem i nawinięte na hakJeżynka : orginał-szyjne koguta brązowe ,w tym przypadku- grizzly olive Muszka stara i sprawdzona , skuteczna chyba na wszystkie ryby biorące na muchę.
GRIZZLI PALMER
Hak : 14-8 standard lub shortTułów : brązowy chenille przewiązany szyjnym koguta w kolorze grizzly olive Klasyczny palmerek, dobrze pływający i skuteczny przy brzegach, ze zwisającymi krzakami.
SZARZYNKA, CZYLI CDC DUN
Hak : 16-12 shortOgonek : 3-4 promienie sterówki bażanta łownegoTułów : te same promienie skręcone razem i nawinięte na hakSkrzydełka : pęczek CDC przycięty dla wyrównania od tyłu Lipieniowa muszka zaadoptowana przeze mnie na klenie. Przydatna przed wieczorem i w dni, kiedy klenie są wyjątkowo ostrożne.
OLIWKA
Hak :14- 10Tułów : oliwkowy jedwab przewiązany szarym promieniem kondora lub indykaOgonek i jeżynka : szyjne koguta, jasny brązSkrzydełka : jasna lotka kaczki
o mnie
Ryby łowi odkąd pamięta.
Wiosną 1979 roku, od dziadka sprzedającego starocie w przejściu podziemnym obok dworca Wileńskiego, kupił książkę Józefa Jeleńskiego "Wędkarstwo muchowe". I tak wpadł. Latem łowił już pierwsze ryby na muchę i były to klenie.
Od tamtej pory nie rozstaje się z muchówką. Ba, od około dziesięciu lat łowi tylko kijami własnej produkcji. To jego kolejna oprócz łowienia pasja.
A po za tym lubi całonocne grillowanie. Oczywiście w dobrym towarzystwie i przy dobrym piwie.
Inne artykuły autora
Tags: streamer , narzędzia , materiały , kręcenie much , sucha mucha