• 1
  • 2
  • 3

Gwiazdkowy prezent.

 

Drodzy Przyjaciele,

Z okazji świąt Bożego Narodzenia przygotowaliśmy dla Was niespodziankę. Żebyście się nie nudzili i zrobili małą frajdę najmłodszym przyjmijcie od nas pstrąga. Niemal prawdziwego, na pewno wymiarowego (Ci, którzy lubią coś do koszyczka wsadzić niech będą spokojni, na sto procent ma 30 cm) Salmo trutta morpha fario, czyli naszego ukochanego potoka.

pstragCo należy zrobić żeby go zobaczyć?

1 - Po pierwsze należy zaprosić dziecko (dzieci). Poinformuj, że zamiast gapić się w TV sklei z Tatą rybę. Oczywiście nie mów tego podczas posiłku żony, bo kobieta może się groźnie zakrztusić. Wyjaśnij, że chodzi o tą rybę, którą kochasz i w pogoni, za którą, co weekend albo częściej opuszczasz dom. Opowieść tą należy kontynuować podczas sklejania. Najważniejsze wątki do poruszenia to piękne epizody z życia potokowego pstrąga - od narodzin z delikatnych i muślinowych w dotyku jajeczek po niesamowitą przygodę, w której wspaniałomyślny człowiek darował mu życie, by jesienią mógł sobie poszukać żony i zrobić z nią dużo małych pstrążków jak Pan Bóg przykazał.

2 – Po takim zagajeniu należy wydrukować dwa pliki pdf. Można w kolorze, można czarno- biało i po sklejeniu rybę pomalować dowolną techniką.
pstrag01Do pobrania:

- 2 pliki pdf w mniejszej rozdzielczości, o nieco słabszej jakości, łącznie ok. 1.5 MB -
strona nr 1 icon pdfstrona nr 2icon pdf


- 2 pliki pdf w wyższej rozdzielczości, o wyższej jakości, łącznie ok. 6.6 MB -
strona nr 1 strona1strona nr 2icon pdf


3 - Przy użyciu nożyczek i kreślarskiego nożyka należy z dzieckiem wyciąć z obu arkuszy wszystkie elementy. Dokładnie, zwłaszcza nacięcia tułowia (inaczej po sklejeniu będą garby)

4 - Przestań się mądrzyć i nie zabieraj dziecku nożyczek! Zaraz będziesz mógł się sam wykazać. Nie zapomnij naciąć miejsc pod płetwy (grzbietową, tłuszczową, brzuszne – miejsca zaznaczone ciągłymi, czarnymi liniami).

5 - Wycięte płetwy smarujemy wewnątrz klejem i składamy. Następnie wklejmy w tułów, podklejając „skrzydełkami” od wewnątrz.

6 – Czas na tułów. Podczas sklejania możesz pomóc sobie ołówkiem. Wkładamy go od wewnątrz i dociskamy schnący szew.

7 - Sklejamy nasadę ogona z ogonem i łączymy z gotowym już tułowiem.

8 - Teraz możemy wykazać się przed dzieckiem. Sklejamy łeb. Sprawdź, czy wszystkie złączki są dobrze docięte? Jeśli tak, to pomagając sobie na przykład zapałką nanieś na „skrzydełka” klej i kiedy zacznie przesychać składaj mocno dociskając łączone elementy. Cierpliwość – nie używaj brzydkich słów, są Święta i nie urwał Ci się żaden okaz! – jest szczególnie wskazana przy sklejaniu sklepienia głowy i warg.

9 - Gotowy łeb połącz z tułowiem i doklej na wierzch (miejsca oznaczone krzyżykami) płetwy piersiowe.

10 - Udało się! Pogratuluj dziecku i sobie. Wasza ryba jest na pewno piękna!


© Ewa Wasążnik