• 1
  • 2
  • 3

Wędkowanie w Górnej Austrii c.d.

 

Kontynuując temat wypraw wędkarskich do Górnej Austrii pragnę przedstawić dzisiaj płynące w pobliżu miasteczka Bad Ischl odcinki rzek Traun i Ischler Ache. Warto zaznaczyć, że samo miasteczko pełne jest rozmaitych turystycznych atrakcji, rzecz istotna w wypadku rodzinnej, letniej eskapady.

Ischler Ache
Hotel Stadt Salzburg jest gospodarzem rzeki Ischler Ache w jej dolnym biegu, na odcinku 3,4 km, aż do ujścia do Traun. Lokalizacja samego hotelu jest wspaniała, leży nad samym brzegiem potoku. Sama Ischler Ache jest średniej wielkości (20 – 25 metrów szerokości), niesie niezwykle czystą, krystaliczną wodę. Co ważne, nawet po intensywnych opadach czyści się bardzo szybko.
ww77 01
Poza fragmentami obudowanymi murem oporowym rzeka jest dostępna do brodzenia i stwarza doskonałe warunki rzutowe. Jej najważniejsi mieszkańcy to pstrągi potokowe i tęczowe, saiblingi, brzany i klenie. Podobno można w niej upolować pięknego lipienia, czego sam - niestety - nie doświadczyłem. Górny odcinek rewiru, o długości 1,5 km przeznaczony jest tylko do połowu na suchą muchę i to miejsce jest warte szczególnej uwagi.

Bezpośrednio po opadach deszczu, przy podwyższonym stanie wody i nieco zmniejszonej przejrzystości można doświadczyć wspaniałych doznań niemal seryjnie łowiąc pięknie wybarwione, około 40 centymentrowe potoki. Reagują na prawie każdą suchą muchę wielkości 14 - 16, trzeba być tylko ostrożnym - stosować dalekie rzuty i delikatną prezentację.
Ryby przebywają głównie w strefie brzegowej, pod wiszącymi gałęziami drzew, w pobliżu dużych kamieni i innych przeszkód. Przy niskim stanie wody i dużej przejrzystości warto obławiać nimfą głębokie doły poniżej spiętrzeń oraz głębsze partie rzeki w jej dolnym odcinku. Jednak przy klasycznych niżówkach, lepiej po prostu zmienić łowisko, na przykład na Ischler Traun.

Ischler Traun
Rzeka na odcinku ok. 3,2 km dostępna jest dla gości hotelowych. Traun w pobliżu Bad Ischl jest dużą rzeką o szerokości ok. 50 m , jednak podczas długotrwałych upałów stan wody opada tak nisko, że miejscami można ją nawet przejść. Zawsze jednak trzeba uważać na silne prądy i bardzo szybkie uciągi, które sprawiają, że brodzenie w niektórych miejscach, nawet przy niskich stanach bywa niebezpieczne.

ww77 02
Łowi się głównie na nimfy (streamer jest zabroniony), co nie jest wcale łatwe, ponieważ wolno używać tylko jednej muchy z obciążeniem własnym i bez przekraczania wielkości 8. Miejscowi wędkarze łowią głównie na daleką nimfę z użyciem wskaźnika brań. Jest ona w tych warunkach zdecydowanie skuteczniejsza od naszej krótkiej odmiany. Można również próbować agresywnego prowadzenia długiej nimfy uzyskując efekt zbliżony do łowienia na malutkie streamerki .Sprawdza się to podczas połowu tęczaków. Skuteczność dalekiej nimfy widoczna jest zwłaszcza przy połowie pstrągów potokowych. Przyłowem mogą być lipienie, których moim zdaniem, nie ma w rzece zbyt dużo. Do naszej muchy mogą również skoczyć migrujące między jeziorami trocie jeziorowe.
Doskonałą miejscówką na okazowe ryby jest ujście potoku w środkowej części rewiru. Inne dobre miejsca to odcinki spokojniejszej wody po obydwóch stronach rzeki oraz dolny odcinek, w pobliżu mostu, który jest granicą rewiru. Trzeba pamiętać, że na całej długości rzeki łowienie utrudniają gęste krzaki i oporowy mur wzdłuż drugiego brzegu.

 

Skok w bok
Jeżeli Ischler Traun okaże się zbyt wymagająca, to zachęcam do odwiedzenia płynących w pobliżu (ok. 30 km) od Bad Ischl, już poza obszarem Górnej Austrii, rzek Koppen Traun, Kainischer Traun, Altauseer Traun, Oedenseer Traun i Grundlseer Traun, na których gospodarują państwo Herbert i Elsa Grill z miasteczka Bad Aussee.
ww77 03Łączna długość rewirów wynosi ok. 26 km. Rzeki, poza odcinkami miejskimi płyną w przepięknym, naturalnym krajobrazie. Rybostan stanowią pstrągi tęczowe, potokowe i źródlane. Woda w rzekach jest przejrzysta, prąd szybki, a dno przeważnie kamieniste. Największe ryby można znaleźć w Kainischer Traun i Koppen Traun. Dla miłośników łowienia na suchą w potokach polecam Grundlseer Traun i Altauseer Traun. Uwaga: łowienie w wąwozie rzeki Kainischer Traun, zwłaszcza podczas silnych opadów wymaga dobrej kondycji fizycznej. Brzegi rzeki są bardzo zarośnięte, a poruszanie mocno utrudnione. Wycieczka nad tą rzekę dostarcza jednak niezapomnianych wrażeń.
Gospodarze przedstawionych rewirów są bardzo gościnni i na Waszą prośbę zaprezentują Wam swoje wody, jak również udzielą rad, co do metod połowu i samych much.

Hotel Stadt Salzburg, Walter Stadtler (właściciel)
Tel 0043-6132-23564
Fax 0043-6132-2356424
Internet : www.flyfishcenter.at i www.oberoesterreich.at/stadt.salzburg

Fischerei Herbert und Elsa Grill
Tel. 0043-3622-52919
Internet: www.fischen.at

o mnie
Z zawodu handlowiec. Prowadzi niewielką firmę eksportującą różne wyroby, głównie z drewna do Niemiec i Austrii. Sztuczną muchą na poważnie interesuje się od 10 lat. Miłośnik krajobrazów i rzek Austrii i Pomorza oraz sprzętu firm Winston i Abel.
Inne artykuły autora