Streamery
Napisane przez Artur Banachowski, 28 listopad 2002 .
DARK GRAY EPOXY MINNOW
Hak : 2-3 razy long, 8 - 14Ogonek : marabut, ewentualnie miękka sierść lub promienie syntetycznej przędzyTułów : stelaż; żyłka, plecionka, ewentualnie sparkle braid, wypełniacz; żywica epoxydowa z dodatkami, np. brokatemOczy : doll eyes, stick on eyes, hologram dome eyes lub inneSposób wykonania jest bardzo prosty ,choć trochę czasochłonny. Nie jest to więc mucha, którą możemy wykonać na godzinę przed wyprawą. Do haczyka przywiązujemy stelaż z żyłki lub plecionki, z której wykonuje się łączniki do linek. Żyłkę przed umocowaniem u nasady ogonka musimy mocno ścisnąć płaskoszczypcami, co ułatwi przywiązanie. Po uformowaniu stelaża puste przestrzenie zalewamy dwuskładnikową żywicą wymieszaną z brokatem. Tworzyć możemy tutaj nieskończoną ilość wariantów kolorystycznych w zależności od tego, jaki i w jakiej ilości brokat dodamy do żywicy. Zakres tego eksperymentowania widać na zdjęciach w galerii. Zamiast brokatu możemy wykorzystać pył z drobno potłuczonej bombki choinkowej. Podczas procesu utwardzania żywicy cały hak musi być wbity w kawałek korka lub gąbki. W nim kilkakrotnie obracamy przynętę o 180 stopni. Chodzi o to, by żywica nie ściekała na jedną stronę. W zależności od rodzaju zastosowanej żywicy proces ten trwa od kilkunastu minut do 2 godzin. Innym doskonałym sposobem jest umieszczenie korka lub gąbki z muchami na wolnoobrotowym silniczku, np. od rożna kuchenki elektrycznej, który obraca kilka razy na minutę. Po utwardzeniu pierwszej warstwy żywicy nie należy przejmować się chropowatościami. Nierówności te możemy usunąć za pomocą nożyka. Po tym etapie naklejamy oczy i możemy muszkę lekko podmalować acetonowymi pisakami. Całość, wraz z oczkami zalewamy jeszcze raz żywicą, tym razem nakładając tylko cienką warstwę. Po utwardzeniu wystarczy kilkoma zwojami nici zamocować ogonek z kilku promieni pióra marabuta, paru włosków sierści lub kilku pasemek wąskiej lamety.
PEARL BLACK & BLUE
Hak : hak-standard, na pstrąga 12 - 10, na większe egzemplarze, w rozmiarach od 8 do 4 można próbować już łowić trocieOgonek : kilka promieni z czarnego, szyjnego pióra kogutaTułów : perłowa lameta, na to cienka gąbka (np. ze zmywaka), blask lamety wydobywający się z pod cienkiej warstwy gąbki jest nieco przytłumiony i oto właśnie chodziJeżynka tułowia i przednia : czarne, piersiowe pióro kury lub koguta, mocno podbite puchemPrzewiązka : cienki, miedziany drut, opalony nad płomieniem zapalniczki, aby dodatkowo się nie błyszczałSkrzydełka : sierść z ogona cielaka, mogą być różne warianty kolorystyczneGłówka : standardowo czarna nić lub metalowa kulka w dowolnym kolorze
OLIVE DAMSEL VARIANT
Hak : wydłużony, 12 - 10Ogonek : promienie marabuta w kolorze oliwkowymTułów : dubbing z oliwkowej wełny, w przedniej części dodatkowo zmieszany z Wing n'flashPrzewiązka : drut lub cienka, okrągła, złota lametaGłówka : metalowa kulka w kolorze oliwkowymDoskonała mucha do łowienia na początku sezonu. Zawłaszcza na cofkach przed zbiornikami zaporowymi, oraz w jeziorach i żwirowiskach, do których zostały wsiedlone pstrągi.
PINK EPOXY MINNOW
Hak : 2-3 razy long, 8 - 14Ogonek : marabut, ewentualnie miękka sierść lub promienie syntetycznej przędzyTułów : stelaż; żyłka, plecionka, ewentualnie sparkle braid, wypełniacz; żywica epoxydowa z dodatkami, np. brokatemOczy : doll eyes, stick eyes lub inneOmówienie techniki wykonania przy wzorze Dark Gray Epoxy Minnow
WOODDUCK MINI MUDDLER MINNOW
Hak : standard, 14 - 8Ogonek i bródka : pęczki czerwonego lub pomarańczowego lisaTułów : kremowa, połyskliwa włóczkaPrzewiązka : złota, owalna lametaSkrzydełka : mały pęczek kremowego lisa, na to pęczek promieni z pióra bocznego karolinkiGłówka : sierść sarny lub jeleniaOmówienie techniki wykonania przy wzorze Black Mini Muddler Minnow .
BLACK MINI MUDDLER MINNOW
Hak : lekko wydłużony, 14 - 8Ogonek i skrzydełka : pęczki z czarnych promieni piór koguta lub kury z dodatkiem pasm jakiegoś połyskliwego syntetykuTułów : srebrny Wing n'flashPrzewiązka : złota, płaska lametaGłówka : czarna sierść sarny lub jeleniaMuszki wykonujemy w różnych wariantach kolorystycznych, pamiętając, aby jak najoszczędniej dozować materiały. Skrzydełka i ogonki wykonujemy z niezwiązanych ze sobą promieni piór koguta lub kury ułożonych w formie pęczka, z ewentualnym dodaniem kilku pasemek Wing s'flash. W wypadku tego ostatniego materiału należy szczególnie uważać, aby nie przesadzić z jego ilością. W wodzie efekt migotania będzie zbyt silny, co niespecjalnie zachęca pstrągi do brania. Główkę wykonaną z sierści sarny formujemy w kształt małego, krótkiego stożka lub walca. Powinniśmy zwrócić uwagę, aby nie upakować w główce zbyt dużej ilości sierści, bo przy tak małym rozmiarze haka będziemy mieli kłopoty z zatopieniem muchy. Do egzemplarzy, które prowadzić chcemy szczególnie głęboko możemy dodać metalową kulkę, co jednak w pewnym stopniu ogranicza pracę muchy.
SILVER HEAD FRY
Hak : 2-4 razy long, 10 - 14Ogonek i skrzydełko : Sierść królika, miękkiego lisa, ewentualnie marabut plus syntetyczne przędze lub lametyTułów : biały dubbingGłówka : Mylar tubing i żywica epoxydowaOczy : Doll eyes, stick eyesOmówienie techniki wykonania przy wzorze Pearl Head Fry
PEARL HEAD FRY
Hak : 2-4 razy long, 10 - 14Ogonek i skrzydełko : Sierść królika, miękkiego lisa, ewentualnie marabut plus syntetyczne przędze lub lametyTułów : srebrny lub perłowy dubbingGłówka : Mylar tubing i żywica epoxydowaOczy : Doll eyes, stick eyesPearl Head Fry i Silver Head Fry to muszki wykonane techniką, za pomocą, której można stworzyć całe serie doskonałych imitacji narybku wszelkich gatunków, od dorosłych cierników po strzeble. Ogólną cechą wzoru są oszczędne ogonki i skrzydełka. Materiały, których możemy tu użyć to wszelkiego rodzaju sierści i lamety, które łączymy według pożądanych zestawień kolorystycznych. Szczególną skutecznością odznaczają się muszki wykonane z puchu marabuta. Powinniśmy jednak pamiętać, by używać tego materiału w bardzo niewielkich ilościach. Najważniejszym elementem konstrukcyjnym jest główka. Po wykonaniu streamera na całą muchę nakładamy około dwucentymetrowy kawałek tubingu lub cordu z mylaru. Mocujemy go przy oczku, formując małą główkę. Po bokach naklejamy oczy z folii holograficznej lub małe rozmiary doll eyes. Teraz kilku milimetrowy kawałek tubingu wraz z oczkami pokrywamy żywicą i suszymy, nie zapominając o obracaniu muchy. Po utwardzeniu żywicy wyrównujemy powierzchnię i nakładamy jeszcze jedną, cieńszą warstwę. Wystające końcówki mylarowych pasemek docinamy do pożądanej długości i rozczesujemy za pomocą igły.
MISSIONARY VARIANT
Hak : 2-3 razy long, 8 -2Ogonek i bródka : czerwono-pomarańczowa sierść lisaTułów : dubbing wykonany z podbicia białej sierści lisaJeżynka tułowia : wyczesane z dubbingu promienie sierściPrzewiązka : szeroka, płaska, srebrna lametaSkrzydełka : biała sierść lisa, w zwieńczeniu kilka promieni z bocznych piór cyraneczkiBardzo skuteczna imitacja, którą stosuję z upodobaniem podczas tarła płoci. W mniejszych rozmiarach świetnie imituje podrośnięty płociowy wylęg. Jest chętnie atakowana przez wszystkie drapieżne ryby zamieszkujące nasze wody - zarówno rzeki jak i jeziora.
o mnie
Lat 38, żonaty, ma dwóch synów.
Większą część życia oddał muszkarstwu. I tego nie żałuje. Jego pasją i poniekąd zawodem jest montaż wędek. Przez jego ręce przeszło ponad 3000 blanków, które można spotkać nad rzekami prawie całej Europy (i nie tylko).
W tej chwili w jego warsztacie powstają pierwsze klejonki – znak nowej fascynacji. Ponieważ pracę przy wędkach traktuje bardzo poważnie odpoczywa przy imadle i szklaneczce dobrego alkoholu.
Inne artykuły autora
Tags: streamer , narzędzia , materiały , kręcenie much