• 1
  • 2
  • 3

Nimfa Sudecka...

 

„Skóra”, „Skórzak”, „Tchórz”, „Tchórzofretka”, „Sudecka”, „Nimfa Sudecka” – próżno nazw tych szukać w muchowych katalogach. Są to jednak określenia tej samej muchy, dodać należy – polskiej muchy, która najbardziej popularna jest w południowo-zachodniej Polsce.

dj01 01
Wędkarze z Kotliny Kłodzkiej, Wałbrzycha, czy Legnicy łowią nią niezwykle często i z sukcesami. Jej konstrukcja determinuje sposób wędkowania, dlatego w 99 przypadkach na 100 wykorzystują ją w metodzie krótkiej nimfy.

Nimfy te są krępe, mocno dociążone ołowiem, a dodatkowo wszystkie materiały, z których zazwyczaj się je wykonuje fantastycznie namakają, dzięki czemu „skórzak” doskonale wchodzi w wodę i bardzo szybko osiąga przydenną strefę. Ryby pobierają ją chętnie. Wystarczy tylko dobrać odpowiedni kolor, co dla średnio doświadczonego muszkarza nie stanowi żadnego problemu. Jest to niezwykle skuteczna, choć wcale nie uniwersalna przynęta. Przyzwyczajenie, czy też ślepa wiara w skuteczność, są tak wielkie, że widywałem pudełka wędkarzy jadących na zawody zawierające tylko ten typ muchy. Czasami było ich kilkadziesiąt, czasami tylko kilkanaście, ale przynajmniej w dwóch rozmiarach i jednym, pomarańczowym kolorze.

Kto i kiedy ją wymyślił tego nie wiem i pewnie nie dowiem się tego nigdy... Już w latach 80-tych, kiedy na serio rozpoczynałem swą przygodę z muchówką z wypiekami na twarzy słuchałem opowieści bardziej obytych kolegów o muchach, które same łowią. Posługiwali się nimi wędkarze z Bystrzycy Kłodzkiej. Podpatrywałem ich z ciekawością, by przekonać się, że opowieści te wcale nie były przesadzone. Wiele w Białej Lądeckiej upłynęło wody zanim udało mi się wyżebrać kilka nimfek. Pamiętam podziw, z jakim patrzyłem na pierwsze zdobyte egzemplarze. Nie potrafiłem zrozumieć mechanizmu, który sprawia, że mało efektowny obwarzanek na haczyku zmieniał się w wodzie w fascynującą, półprzezroczystą przynętę, w cudownie intensywnym kolorze. Istny żywy robal! Dzisiaj nimfy ze skóry można kupić we wszystkich kłodzkich i bystrzyckich wędkarskich sklepach. A ja nauczyłem się wiązać tego typu muchy.

Konstrukcja Nimfy Sudeckiej

Mucha składa się z czterech elementów: ołowiu, nici wiodącej (osnowy), podkładu oraz skórki, z której wykonane jest pokrycie nimfy.

Ołów – zazwyczaj jest go dużo. Można stosować drut ołowiany o różnych grubościach, dostosowanych rzecz jasna do wielkości haczyka. Jednak płaska taśma ołowiana pozwala lepiej wymodelować kształt. Dzięki temu mucha jest ciężka i znakomicie spełnia funkcję „ciężarka” w metodzie krótkiej nimfy.

Nić wiodąca – musi być jasna, aby pokryć ołów i nie tłumić swym odcieniem koloru podkładu.

Podkład – średniej grubości nić jedwabna, wiskozowa, wełniana lub inna wybranego koloru, zależnie od indywidualnych upodobań. Najczęściej stosowane to pomarańcz, zieleń, róż, czerwień, we wszystkich możliwych odcieniach.

Skórka – najlepsza z tchórzofretki, choć pomysłowość ludzka nie zna granic.
Warunek, który musi być spełniony – mucha po namoczeniu ma być przeźroczysta lub na taka wyglądać (można to osiągnąć na różne sposoby np.: farbując lub podmalowując wyprawioną skórę).
Osobiście wolę skórę nie wyprawioną, którą po wyschnięciu szlifuję od „wewnętrznej” strony, aż do uzyskania efektu przezroczystości. Skórka nabiera wtedy cech twardego pergaminu pokrytego z jednej strony delikatnym meszkiem włosków. Wyszlifowany półprodukt należy pociąć na długie, cienkie paski. Nawija się je na podkład i tak powstaje ciało nimfy.
Sucha Nimfa Sudecka jest kremowa lub biała. Zmienia kolor dopiero po namoczeniu.
Namoczyć nimfę można w zwykłej wodzie (odpowiednio wcześniej przed rozpoczęciem łowienia), lecz znawcy stosują również oleje - często o intensywnym zapachu. Zaolejenie nimfy „utrwala” jej prawdziwy kolor (przynajmniej do momentu, kiedy woda wypłucze z niej olej). Ważne: po zakończonym połowie muchy należy koniecznie wysuszyć. Inaczej spleśnieją, sczernieją, będą brzydko pachnieć, słowem nie będą nadawać się do łowienia!!!.

dj01 02
Zasadniczym problemem przy wykonywaniu nimf stała się dostępność materiału - skórki tchórzofretki. Jeszcze w latach 80-tych XX-wieku, na terenie Sudetów ferm zajmujących się hodowlą tych popularnych zwierząt futerkowych było wiele. Z przyczyn ekonomicznych gospodarstwa już nie istnieją. Wędkarze muszą jakoś sobie radzić – często eksperymentując z różnymi...Hm!... materiałami: króliki, świnki morskie, wiewiórki, norki, nutrie, kuny i inne stworzenia futerkowe stały się przedmiotem zainteresowania oraz dogłębnych studiów i to bynajmniej nie kuśnierzy...

Muszę się przyznać, że mam wiele etycznych wątpliwości związanych z mordowaniem zwierzątek, w celu zaspokojenia tak mało elementarnych potrzeb. Uspokajam, więc sumienie wykorzystując skórki tchórzy (pospolitych w naszym kraju zwierząt futerkowych), które znajduję czasami martwe przy drogach. Skórka z jednego znalezionego zwierzęcia wystarcza na długo, a dodatkową premią jest wspaniały ogon z włosiem nadającym się do przeróżnych nimfowo-streamerowych kombinacji.


Notka za Encyklopedią Powszechną PWN edycja 1998

Tchórz – (Mustela putorius) Ssak drapieżny z rodziny łasicowatych długości ok. 45 cm, ogona 17 cm, zamieszkujący nadrzeczne, zalesione okolice Europy i Zachodniej Azji.
Fretka - zwierze futerkowe. Udomowiona, albinotyczna forma tchórza.

o mnie
Szczegółowe informacje o tym autorze zostaną uzupełnione wkrótce. Przepraszamy. NaMuche.pl

Tags: narzędzia, kręcenie much