• 1
  • 2
  • 3

Nie samym Loomisem wędkarz żyje

 Wędziska są wolniejsze i szybsze, dłuższe i krótsze. Zbrojone w SiC-i, Hardloy’e, z korkiem lub pianką w rękojeści. Mimo tych różnic wszystkie łączy wspólna cecha, ich „kręgosłupem” jest BLANK!tr04 01

Przeciętny, polski wędkarz zna dwie, może trzy firmy które produkują bądź handlują blankami. Ci bardziej dociekliwi, którzy lubią wiedzieć, czym łowią i z czego jest to zbudowane potrafią dorzucić może jeszcze drugie tyle. Ze mną też tak było. Kiedy zaczynałem zbroić wędziska dla klientów, wykorzystywałem przede wszystkim blanki znanych, renomowanych firm. Wiadomo, dobra marka - to dobry produkt. Ale ciągle czułem, że to nie może być wszystko. Bardzo pomocny okazał się komputer i internet, a także przyjaźnie z wędkarzami zza oceanu. Zacząłem szukać i worek z blankami się rozwiązał.

Z czasem dotarłem do około pięćdziesięciu firm. Wypróbowałem produkty około dwudziestu.
Na szczycie blankowej piramidy znajdują się wielkie fabryki produkujące tysiące blanków wszelkiej maści. Ich produkty to tzw. blanki no name lub private labels. Kupują je różne firmy, malują swoje logo i sprzedają jako własne. Najwięcej takich fabryk mieści się w Azji. Chiny, Tajwan lub Korea to prawdziwe kolosy blankowego rynku, a liderami są firmy Kai Wei, Pokee Fishing czy Kims International. Trzeba tu koniecznie zaznaczyć, że nie wszystkie azjatyckie produkty to przysłowiowa „chińszczyzna” oferowana przez rosyjskojęzycznych biznesmenów na bazarach. To są egzemplarze najtańsze. Ale Azjaci produkują także blanki i wędziska najwyższej klasy, tak dobre, że nawet znane amerykańskie firmy kupują u nich i nie wstydzą się obok swego logo pisać made in China.

Mimo tej azjatyckiej ekspansji nadal najwyżej cenione są blanki produkowane w Stanach i Europie. Blankowi potentaci znad Atlantyku to w tr04 03Anglii: Carbotek, Precision Graphite lub Harrison Advanced Rods. W Ameryce królują takie firmy jak: Shikari Blanks, D&E Rods, G.Loomis, Thomas&Thomas, Winston, Sage, Orvis, Scott, Talon, Lamiglas, St.Croix. O większości z nich słyszeli chyba wszyscy. Oprócz tych wielkich i uznanych jest jeszcze mnóstwo mniejszych, często rodzinnych firm, oferujących wszystko, co rodbuilderowi potrzeba, także blanki. Co ważne wyroby te nie są wcale gorsze, bywają wręcz lepsze od uznanych marek. No i mają jeszcze jedną zaletę - są znacznie atrakcyjniejsze cenowo. Firmy takie jak Anglers Workshop, Custom Tackle, Pacific Bay, Schneiders Rod czy Amtak zapewniają pełny asortyment artykułów potrzebnych do budowy wędzisk łącznie z blankami. A tych ostatnich ci u nich dostatek. Oferta idzie w setki typów i rodzajów do wszelkich metod połowu. Trzeba uczciwie przyznać, że nie wszystkie są produktami topowymi, ale wiele z nich to prawdziwe perełki. Na przykład blanki Amtaka z serii IMG 98%Graphite. Lekkie i szybkie, mocne i sprężyste w cenie 35-40$ za sztukę mogą konkurować z każdym IM-7,8,9,10 czy 15 oferowanymi przez polskie hurtownie.

Mechanizm zdobywania nieznanych blanków jest bardzo prosty. Najpierw coś usłyszę, coś wyszperam w internecie lub dostaję mail od któregoś z moich zamorskich kumpli:,,Tomek znalazłem dla Ciebie coś ciekawego. Oczekuj przesyłki.”

Tak było jakieś trzy lata temu. Czekałem około miesiąca. Wreszcie w moich rękach znalazło się kilka blanków rozprowadzanych przez znaną discountową firmę Hook&Hackle. Piękne 3 i 4 częściowe travelery zachwyciły mnie swoją barwą dark green, mocą i klasyczną ,,angielską”akcją. Przy cenie około 50$ to świetny wybór. Nieco droższe z serii XT51 w kolorze matowej czerni długo były moimi faworytami. O wiele szybsze, mocniejsze, o wyższym module i umiarkowanej cenie, przez długi czas były tym co tygrysy lubią najbardziej, dopóki.......dopóki nie pojawiły się modele z serii GTX57!!! Zbudowane z wysokomodułowego grafitu, w ślicznym kolorze emerald green, łączone spigotem 3-składowe kijki sprawiały wrażenie jakby składały się z jednej części. Były tak mocne i szybkie, że budowałem na nich także spinningi. To była najwyższa jakość za umiarkowaną cenę. Oprócz wyżej wymienionych testowałem też blanki Diamondbacka, All Star, Graphite USA, Rainshadow Blank’s, Batson Enterprise, Cabelasa i Anglers Workshopa i wiele wiele innych jak np. cudowne szklaki Seekera.

 

Kiedy jakieś blanki mi nie odpowiadają - po prostu więcej ich nie zamawiam, kiedy trafiam na coś ciekawego - ściągam większą partię, buduję tr04 04na nich wędziska i przeprowadzam crash-testy. W ten sposób najlepiej mogę poznać wartość danego blanku i jego rzeczywiste możliwości. Z czasem konstruowanie wędzisk na takich właśnie nikomu nieznanych blankach stało się dla mnie największym wyzwaniem. Nadal szukam nowych modeli, a moi kumple szperają po światowym rodbuilderskim rynku w poszukiwaniu ciekawostek.

Ostatnim wielkim odkryciem są blanki Toma White’a. Entuzjastyczne opinie kumpla zza oceanu tylko potęgowały ból dwumiesięcznego oczekiwania na przesyłkę. Kiedy wreszcie drżącymi rękoma rozpakowałem paczkę byłem szczerze........zawiedziony! Dziewięciostopowe dwuskłady, w grafitowym kolorze wyglądały raczej zwyczajnie, a po kilku wstępnych machnięciach blank, jak na muchowy, był bardzo,,kołkowaty”.
Co on mi przysłał?!! To nie są muchowe blanki! Znów zacząłem je wyginać, naprężać. Powoli zaczęły pokazywać swój „charakter”. tr04 02W końcu uzbroiłem pierwszą muchówkę i zrobiłem próby. Blanki okazały się niesłychanie mocne, niemożliwie dynamiczne i szybkie. Pozwoliłem sobie nawet na to, że zbudowałem dziewięciostopową muchówkę z tylko ośmioma przelotkami !!! Standardowo na tej długości kiju jest ich dwanaście. Myślałem, że przy takim ograniczeniu kij rozpadnie się w drzazgi przy pierwszym poważniejszym rzucie lub holu. Nic z tego! Łowię nim cały czas. Za to uzyskałem zmniejszenie obciążenia na kiju o 1/3!!! W stanie spoczynku to tylko kilkanaście gramów, ale podczas pracy, kiedy na blank działa ogromne przyspieszenie i dochodzi do maksymalnych przeciążeń, te kilkanaście gramów nabiera wielkiego znaczenia. Wydawało się, że tak szybka muchówka będzie,,gubić” ryby przy holu. Nic podobnego. Pstrągi, lipienie a nawet wzdręgi nie schodziły z niej częściej niż z kijów o wolniejszej akcji. Oczywiście robiłem na tych blankach także spinningi. Wychodzą cudne kijki do lekkich przynęt i małych woblerków, które praktycznie same holują zaciętą rybę. Blanki od White’a mógłbym porównać do IMX Loomisa, tylko że są od niego o wiele tańsze.

Niestety, blanki z małych, nieznanych firm mają też swoje wady. Główną jest słaby serwis. Blanki mają krótki okres gwarancji, lub nie mają go wcale. Innym problemem jest częste niedopracowanie zewnętrznego wyglądu. Nie chodzi tu o rysy, czy ubytki, ale czasami aż prosi się żeby lakier był bardziej błyszczący, kolor głębszy... Często, zwłaszcza blanki o wysokim module, są lekko krzywe. Ale to zdarza się dość często i u blanków znanych firm np. Loomisa. No cóż, coś za coś. Niewątpliwą zaletą jest wysoka jakość użytkowa i relatywnie niska cena.

Kończąc chcę podkreślić, ze artykułem tym nie chciałem reklamować jakichkolwiek marek czy producentów. Napisałem go, by pokazać mnogość i różnorodność rodbuilderskiego rynku. Istnieją nie tylko blanki Loomisa i St.Croix, ale również dziesiątki innych, które może warto wypróbować, bo a nuż któryś z nich okaże się tym wyśnionym, tym najlepszym, tym jedynym....Wędka na nieznanym blanku to nowe wyzwanie tak dla rodbuildera, jak i dla użytkownika, bo tak naprawdę nigdy do końca nie wiadomo, czego po takim kijku możemy oczekiwać.
A niedługo mam dostać całkiem nowe blanki firmy Purglas gdzieś ze Wschodniej Afryki. Prawdopodobnie fantastyczne....

o mnie


Ryby łowi odkąd pamięta. Wiosną 1979 roku, od dziadka sprzedającego starocie w przejściu podziemnym obok dworca Wileńskiego, kupił książkę Józefa Jeleńskiego "Wędkarstwo muchowe". I tak wpadł. Latem łowił już pierwsze ryby na muchę i były to klenie. Od tamtej pory nie rozstaje się z muchówką. Ba, od około dziesięciu lat łowi tylko kijami własnej produkcji. To jego kolejna oprócz łowienia pasja. A po za tym lubi całonocne grillowanie. Oczywiście w dobrym towarzystwie i przy dobrym piwie.


Inne artykuły autora