• 1
  • 2
  • 3

Górna Austria

 

Rozwijając temat wypraw wędkarskich do Górnej Austrii chciałbym przedstawić rzeki, na których gospodaruje Romantikhotel Forstinger z Schaerding. Położone w pobliżu Niemiec, w bliskim sąsiedztwie Passau, Schaerding jest pięknym, barokowym miasteczkiem. Obok walorów architektonicznych główną, przyciągającą wielu turystów atrakcją są przepływające w pobliżu miasta rzeki i strumienie Antiesen, Osternach, Muehlheimer Ache, Pram i Koesslbach.
ww 13
Najdłuższy rewir wędkarski stanowi 17 kilometrowy odcinek rzeki Antiesen. Rzeka przedstawiana jest na internetowych stronach hotelu jako nieuregulowana i bardzo urozmaicona, co nie do końca zgodne jest z prawdą. Na długich odcinkach brzegi noszą wyraźne ślady regulacji, a jej bieg zakłócają liczne budowle ( trzy niewielkie elektrownie i jeden młyn dzielące rewir na kilka krótszych odcinków). Mimo to można uznać, że ma dość urozmaicony charakter. Płytsze, szybkie, żwirowo- piaszczyste odcinki przeplatają się ze spowolnieniami wody powyżej spiętrzeń, oraz głębszymi rozlewiskami poniżej stopni wodnych. Miejscami rzeka przepływa przez miejscowości, miejscami przez lasy i zagajniki. Liczne mosty ułatwiają dojazd i parkowanie samochodu. Z mostów można podziwiać zróżnicowany rybostan, na który składają się pstrągi tęczowe i potokowe, klenie, jelce, brzany, świnki, uklejki oraz głowacice. Nie radzę jednak łowić w bezpośrednim ich sąsiedztwie. Ryby rozpuszczone przez dokarmiających turystów bardzo niechętnie atakują muchy. Jeżeli już to raczej mniejsze klenie lub pstrągi.
Ponieważ na rzece obowiązuje zakaz używania streamera, okazy tęczaków poławia się na standardowe nimfy (chruściki i kiełże). Agresywnie prowadzone, wykonane w żółtym lub pomarańczowym odcieniu prawie zawsze są skuteczne. Pstrągi potokowe często żerują przy powierzchni. Reagują praktycznie na każdą suchą muchę wykonaną na haczykach 14 - 16 (ze wskazaniem na kacze pupy, przy czym może się okazać, że tych samych rozmiarów Royal Wulff będzie równie skuteczny). Przyłowem bywają klenie i jelce. Niestety, okazowe klenie, których w Antiesen jest bardzo dużo są niezwykle trudne do złowienia.

Łowiąc na Antiesen warto zainteresować się jej prawym dopływem, Osternach. Rzeka ma ponad 5 km (od ujścia do Antiesen w górę) i stanowi również rewir hotelu Forstinger. Szerokość wynosi średnio 5 m. Jest więc znacznie mniejsza od Antiesen, która przeciętnie ma 15 - 20 m szerokości. Rzeczka mocno meandruje, a jej brzegi porastają drzewa i krzaki. Podejście do wody wymaga dużej ostrożności. Na długą nimfę lub suchą muchę "pod prąd" możemy jednak złowić piękne okazy potokowców lub tęczaków. W obydwu rzekach sporadycznie można spotkać lipienie.
ww 11
Kolejną rzeką jest Muehlheimer Ache. Przedstawiana jako najpiękniejsza widokowo z pewnością nie powali swoim wyglądem nikogo na kolana. Wyprostowane i wypłycone łożysko, dwa stopnie wodne na niedużym odcinku (3 km), oraz domy w zasięgu wzroku budzą negatywne skojarzenia. Rybostan jest jednak imponujący. Już pierwsze podanie nimf w przegłębienia przy brzegach może dostarczyć silnych wrażeń. Jeżeli wyjedziemy z hotelu wystarczająco wcześnie, mamy szansę zająć miejscówki powyżej stopni wodnych.
Oprócz pstrągów tęczowych i potokowych w Muehlheimer Ache można złowić lipienia oraz brzanę. Pięknie walczące okazy tej ryby, o długości ponad 60 cm dobrze sprawdzą wytrzymałość naszego sprzętu. Cała rzeka o szerokości 20 - 25 m jest łatwo dostępna do brodzenia. Po deszczu czyści się bardzo szybko i w złą pogodę doskonale nadaje się do łowienia.

 

 

Odcinek rzeki Pram ma zaledwie 1,5 km. Myślę jednak, że ilość wrażeń, jakich może nam dostarczyć rzeka, stoi w odwrotnej proporcji do długości tego rewiru. Gdy po raz pierwszy ujrzałem rzekę moje odczucia były mocno mieszane. Kąpiące się dzieci, plażowicze na brzegach, traktory jeżdżące po łąkach.... ww 15Trącona woda przypominająca nieco kolorem naszą Gwdę oraz niezbyt szybki uciąg rzeki zdawały się sugerować, że to nie pstrągi powinny być celem wyprawy. Kilka oczek zaowocowało złowieniem małych tęczaków ( 15 - 20 cm ). Jednak zmiana przynęty na żółtą imitację chruścika na haczyku #6 spowodowała błyskawiczną odmianę humoru. Już po pierwszym braniu traktorzysta przybiegł nad rzekę obserwować hol wspaniałego tęczaka. Dalsze brania następowały jedno po drugim. Ilość pstrągów tęczowych i potokowych była zdumiewająca. Na przełomowym fragmencie (dolna część rewiru), w dołach za potężnymi głazami czaiły się prawdziwe okazy. Wyholowanie ich w trudnych warunkach, przy podwyższonym stanie wody było bardzo trudne, a próby biegania w nurcie pomiędzy olbrzymimi kamieniami zbyt ryzykowne. Trudno tutaj orzekać o wielkości ryb, których nie mogłem zobaczyć, jednak spotkani w hotelu wędkarze mówili o pstrągach, także potokowych o wadze 2 - 3 kg.

Kto lubi łowić na bardziej kameralnej wodzie powinien wybrać się nad strumień Koesslbach, w strefie chronionego krajobrazu. 6-kilometrowy odcinek to szansa na wspaniałe łowienie pstrągów i lipieni na suchą muchę. Wprawdzie trudno tu o okazy, jednak obfitość ryb oraz piękno krajobrazu zadowolą każde koneserskie gusta.

Kto nadal będzie żądny nowych wrażeń musi zrobić sobie zdjęcie paszportowe, ponieważ ostatni rewir hotelu Forstinger leży po drugiej stronie granicy, w Niemczech. Wymagana jest tam miejscowa karta wędkarska, którą wydaje Urząd Gminy w miejscowości Neuhaus.
Chodzi o odgałęzienie rzeki Inn, nazwane Inziger Bibergang, gdzie możemy zapolować na pstrągi tęczowe i potokowe, ale przede wszystkim okazowe szczupaki. Na wodzie tej jest dozwolony streamer. Długość rewiru wynosi 6 km.

I jeszcze jedno: wspaniała kuchnia hotelowa dopełni wszystkich przyjemności pobytu w Schaerding.

Inne ważne informacje :
- dozwolona jest tylko jedna mucha, bez dodatkowego obciążenia (tzn. tylko z obciążeniem własnym). Muszę jednak zaznaczyć, że nad wodą widziałem wędkarzy mocujących ukradkiem na przyponach ołowiane śrucinki. Na szczęście nie byli to nasi rodacy...
- streamer poza rzeką Inziger Bibergang i dolną częścią rewiru na rzece Pram nie jest dozwolony
- podstawowa wędka na rzeki Muehlheimer Ache, Pram oraz Antiesen z Osternach to 9 stopowy kij klasy 5
- na strumieniu Koesslbach wystarczy lekka, krótka wędka klasy 3 - 4
- Inziger Bibergang wymaga cięższego sprzętu. Największy złowiony na muchę szczupak ważył 17 kg...

Informacje na temat cen pobytu uzyskamy pod adresem :

Romantik Hotel Forstinger
A-4780 Schaerding am Inn
Tel. 0043-7712-2302-0 Fax. 0043-7712/23023 Internet: www.romantikhotel-forstinger.com

Warto również zaznaczyć, że cztery bardzo interesujące wędkarsko rewiry na rzece Muehlheimer Ache stawia również do dyspozycji wędkarzy pensjonat
Fliegenfischerpension K. u. J. Patzl
A-4961 Muehlheim 66 u. 127 o.Oe.
Tel. 0043-7723/2902

o mnie
Z zawodu handlowiec. Prowadzi niewielką firmę eksportującą różne wyroby, głównie z drewna do Niemiec i Austrii. Sztuczną muchą na poważnie interesuje się od 10 lat. Miłośnik krajobrazów i rzek Austrii i Pomorza oraz sprzętu firm Winston i Abel.
Inne artykuły autora